Telia ja Tallink testisid reisilaeval ülikiiret tulevikuinternetti

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Telia ja Tallink andsid teada, et testisid sadamavetes olnud laeval 5G-internetti ja saavutasid seal mobiilse andmeside allalaadimiskiiruse üle 500 Mbit/s.

“Siin on oluline rõhutada, et Tallinki puhul oli tegu testlahendusega, et katsetada erinevate osapoolte (Telia, Tallink, Ericsson, Intel) koostööd ja tehnoloogiaid,” sõnas Telia Eesti 5G programmi juht Mattias Männi Geeniusele.

Tegemist ei olnud võrguga, millega saaks ühineda kõik soovijad, vaid sinna said liituda konkreetsel Tallinki laeval olevad inimesed, kuna teistel ei ole tehnoloogia kasutamiseks lihtsalt vastavat valmidust.

Tallinki kommunikatsioonijuht Katri Link selgitas Geeniusele, et test toimus Tallinki laeval Silja Europa, mille pardal viibinud isikud said sadamas olles ühenduda laeva wifi-võrguga, mille internet pärines lähedal olevast tugijaamast.

“Kuna 5G-seadmeid veel reaalselt siin väga pole, siin kasutati ligipääsuks wifi-võrku, mis tagas suurema samaaegsete klientide hulga ja võimaldas seda linki paremini koormata,” ütles ta.

See asendab valguskaablit

Miks on aga laeval sadamas 5G-internetti tarvis? Selgub, et vajadus suurte internetikiiruste jaoks on olemas olnud juba ammu, kuid siiani on interneti laeva “pumpamine” olnud oluliselt keerukam ja hõlmas endas ka valguskaabli laevaga ühendamist. See tähendas aga ka seda, et wifi muutus kiiremaks alles siis, kui kaabel oli ühendatud, mitte siis, kui laev 5G testvõrgu lähistele jõudis.

“Antud test oli fikseeritud antennidega, seega ühendus tekkis, kui laev lähenes kaile. Tuleb ka meeles pidada, et tegemist oli suhteliselt esmase järgu testimisega,” märkis Link.

Täpsemad tehnilised detailid selle kohta, kuidas testvõrk töötas, jäävad antud hetkel aga veel varjule, kuna asi on varajases staadiumis ning liialt palju infot ei ole võimalik avaldada. “Väga täpseid tehnilisi nüansse selle projekti puhul kahjuks avalda ei saa, kuna tegu on mitme ettevõtte vahelise koostööga, mille detailid on konfidentsiaalsed,” ütles Männi.

“Küll võime öelda, et täiendava väljakutse esitas see, et omavahel tuli suhtlema panna kahe erineva tootja ehk Ericssoni ja Inteli seadmed. Seetõttu oli loodud testlahendus kõigile osapooltele väärt kogemuseks edaspidiseks,” selgitas taa.

On aga mõistetav, et inimesed ei soovi kiiret internetti ainult sadamas, vaid see peaks ideaalis olema kättesaadav terve merereisi raames. Tänaste tehnoloogiate juures see aga veel võimalik ei ole. “Suuremat kiirust sooviksid meie kliendid kindlasti ka merel ja tõenäoliselt pigem just nimelt merel. Paraku on 5G testimiseks ja katsetamiseks täna sobilik ikka pigem sadamaalal,” märkis Link.

“Millised võimalused avanevad kaldast kaugemal, näeme tulevikus, kui 5G tegelikult kommertskasutusse jõuab.”

Suured kiirused

5G üheks suurimaks müügiargumendiks on selle kiirus, kuna aga standard ei ole veel täpselt paigas ning ettevõtted saavad peamiselt vaid oletada, võivad testlahenduste kiirused mõnevõrra kõikuda. Tallinki laevades saavutati kiirused üle 500 Mbit/s.

“Kuigi algne eesmärk oli tagada laeval vähemalt 500 Mbit/s alla- ja 100 Mbit/s üleslaadimise kiirused, olid 5G toel saavutatud tulemused kordades paremad,” sõnas Männi.

Ennustuste kohaselt jõuab 5G võrk kommertskasutusse aastaks 2020.

Märksõnad: , , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.