Panus igapäevase turvatunde kasvatamisse
“Tallinna Tehnikaülikoolis loodud küberkriminalistika ja küberjulgeoleku keskuses töötavad ja õpetavad rahvusvaheliselt hinnatud küberturvalisuse spetsialistid ja mul on hea meel, et saame koostöös erakapitaliga anda oma panuse meie kõigi igapäevase turvatunde kasvatamisse,” ütles TTÜ rektor akadeemik Jaak Aaviksoo.
“Küberjulgeoleku tagamisel on tähtis, et nii tehnoloogia, protsessid kui ka inimesed on oma ülesannete kõrgusel. Käesolev koostöö keskendubki just teadmistele ja oskustele, mida on inimestel vaja infoajastul ohutumaks toimimiseks. Analoogina võib välja tuua autode ulatusliku kasutuselevõtu, mis muutis eelmisel sajandil oluliselt keskmisele inimesele vajalikku teadmiste- ja oskustepagasit liiklusohutuse valdkonnas,” lisas TTÜ dotsent Rain Ottis.
Eesti küberturbe ettevõte CybExer Technologies on välja töötanud maailmas unikaalse e-õppe platvormi, kus inimesed pannakse vastamisi reaalsest elust pärit juhtumitega. Paar kuud tagasi leidis Geenius, et CybExeri test on kindlasti äärmiselt vajalik, seda just inimestele, kes igapäevaselt küberturvalisusega kokku ei puutu.
Kasutusel kümnetes ettevõtetes ja asutustes
CybExeri küberhügieeni testi on tänaseks kasutusele võtnud kümned ettevõtted, riigiametid, ülikoolid ja organisatsioonid ning nende üle 100 000 töötaja nii Eestis kui ka välismaal. Teiste seas Riigi Infosüsteemi Amet, kelle kaudu said enne Eesti Euroopa Liidu eesistumise algust oma küberohtude alaseid teadmisi kontrollida ja parandada tuhanded riigiteenistujad.
CybExer Technologies’i juhatuse liikme Andrus Kivisaare sõnul on just seniste testide põhjalt saadud tagasiside see, mis tingis vajaduse alustada koostööd TTÜ teadlastega. “Pilt inimeste küberhügieenist on halvem, kui me karta oskasime. Üks selge probleem on psühholoogiline – inimesed usuvad, et teistega võib juhtuda, aga nendega mitte kunagi, kui nad avavad oma e-kirjas tundmatu faili või pistavad muretult arvutisse võõra mälupulga,” lausus Kivisaar.