Ukraina võtab kasutusele eestlaste loodud andmevahetuse tehnoloogia, mis põhineb X-teel

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Foto: Pixabay.com

Cybernetica võitis Ukraina haldusreformi toetusprogrammi U-LEAD projektis EGOV4UKRAINE e-Riigi Akadeemia läbiviidud hanke, mille tulemusena võetakse Ukrainas valitsusüleselt kasutusele UXP (Unified eXchange Platform) turvaline andmevahetusplatvorm. Lahendus rajatakse konsortsiumis kohaliku partneriga, kelleks on Ukraina IT-ettevõte Soft Xpansion Ukraine.

Cybernetica juhatuse esimees Oliver Väärtnõu sõnul näitab UXPi üha uutes riikides kasutuselevõtt, et rahvusvahelisele turule suunatud toode on end ära tõestanud.

“Eestis ollakse e-riigi lahendustega väga harjunud, samas kui teistes riikides on uute tehnoloogiate kasutuselevõtt sageli väljakutseterohke, eriti, kui tegemist on alussüsteemidega. UXPi tootearenduses keskendusime me just välismaise kliendi vajadustele – juurutamise protsess peab olema selge ning teenuste lisamine lihtne,” rääkis Väärtnõu.

Tänaseks on UXP-i tehnoloogia kasutusel veel Soomes, Namiibias ja Haitil. “Meil on hea meel näha, et toote kontseptsioon on end tõestanud niivõrd erineva kasutajalooga riikides. Hetkel on käimas läbirääkimised kahe suurriiga UXP-i pilootprojektide käivitamiseks, senini on Ukraina valitsusülene andmevahetuslahendus mastaapseim UXP-i juurutus,” lisas Väärtnõu.

Cybernetica tootejuht Riho Kurg rõhutas, et lisaks tehnoloogia juurutamisele teostatakse edaspidi Ukrainas ka hooldustöid, mistõttu Ukrainaga jätkub koostöö veel pikalt. “Cybernetica jaoks on Ukraina projekt tähelepanuväärne samm ning meil on väga hea meel pikaajalise koostöö üle nii e-Riigi Akadeemia kui kohalike partneritega. UXP on väga kõrge ekspordipotentsiaaliga toode ning suuremastaabilised projektid võimendavad seda veelgi. Ukraina projekti jaoks töötame välja ka eraldi Ukraina riigile spetsiifilise krüptolahenduse, mis annab meile kindlasti väärtusliku kogemuse,” rääkis Kurg.

Ukraina e-valitsemise agentuuri juht Oleksander Ryzhenko sõnul on valitsusülene andmevahetuslahendus põhitaristu e-teenuste pakkumiseks. “E-teenused kujundavad Ukraina majanduselu, tõstavad konkurentsivõimelisust ning pakuvad kodanikele vabadust kasutada avalikke teenuseid 24/7 just seal, kus on nende jaoks mugavaim,” ütles Ryzhenko. “Liikuma peavad andmed, mitte inimesed.”

UXP on Cybernetica väljaarendatud turvaline andmevahetusplatvorm, mis põhineb Cybernetica poolt 2001. aastal arendatud Eesti X-tee lahendusel. Cybernetica AS on 1997. aastal asutatud küberturbeettevõte, mis on silma paistnud kandva rolliga Eesti e-riigi tehnoloogiate loomisel. Cybernetica arendab ja juurutab missioonikriitilisi süsteeme rohkem kui 35 riigis üles maailma.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.