Ülevaade: millise hinna, suuruse ja võimekusega telefone eestlased eelistavad?

Loe, millised telefone eestlased eelistavad.Foto: Shutterstock

Eestlastel on mõnevõrra erinevad eelistused telefonide ostmisel, kuid sideoperaatori sõnul jääb Eesti inimeste esmane hinnavahemik uue telefoni soetamisel enamasti 250–350 euro vahele ning reeglina kasutatakse sama telefoni keskmiselt 2–3 aastat.

Telia erakliendiüksuse juhi Kristjan Viilmanni sõnul täidab nutitelefon paljude jaoks nii töövahendi, rahakoti, teleri kui ka meelelahutusseadme rolli ning seadme hind on kindlasti üks olulisi parameetreid uue telefoni soetamisel.

Telia vaatas, millise hinnaga telefone eelistavad kliendid Põhja-, Lõuna-, Ida- ja Lääne-Eestis osta ning selgus, et reeglina on inimeste ostukäitumine sarnane: tarbijate esmane eelistus on veidi soodsama hinnaklassi telefon, sellele järgnevad aga juba kallimad seadmed.

Ainsa erandina hakkas silma Lääne-Eesti, kus eelistatakse pigem soodsama hinnaklassi telefone. Piirkonniti näevad Telia klientide ostueelistused nutitelefonide osas välja sellised:

Ida-Eesti: esmane valik 250–350 eurot, seejärel 800–1300 eurot

Lääne-Eesti: läbivalt pigem odavamad mudelid hinnavahemikus 200–300 eurot

Lõuna-Eesti: esmane valik 250–300 eurot, seejärel 400–800 eurot

Põhja-Eesti (sh Tallinn): esmane valik 250–350 eurot, seejärel 800–1300 eurot

Kõige kallim müüdud nutitelefon on olnud iPhone 14 Pro Max 1 TB suuruse salvestusruumiga, mis maksab 2139 eurot. Kõige soodsamate nutitelefonide hind jääb aga alla paarisaja euro.

Suurus ja jõudlus

Kui mobiiltelefonide maailmas oli teatud hetkel suundumus, kus telefonid muutusid järjest väiksemaks ja kompaktsemaks, et neid oleks võimalikult mugav kõikjal kaasas kanda, siis peale nutitelefonide ajastu algust on muutunud see trend vastupidiseks.

Tänu kõikvõimalike äppide, sotsiaalmeedia ja videosisu võidukäigule on juba mõnda aega olnud hinnas just suurema ekraaniga nutitelefonid, millega on mugav erinevat sisu tarbida. Nii ongi üsna tavapärane, et inimesed eelistavad valdavalt 6,5–6,7-tollise ekraaniga telefone.

Lisaks nutiseadme suurusele pööravad kliendid Viilmanni sõnul aina rohkem tähelepanu ka telefoni jõudlusele ja pakutavatele funktsionaalsustele. Nii läheb tarbijale üha enam korda ka kaamerate võimekus, et tagada fotode ja videote võimalikult hea kvaliteet. Selles arvestuses on telekomi sõnul ka enamik seadmetootjaid pidevalt oma telefone arendanud ning kaamerate kvaliteet on päris korralik ka odavama hinnaklassi telefonidel.

Kuna telefonid on pidevalt suuremaks kasvanud, on telekomi sõnul kasutajate jaoks aina olulisem ka seadme aku võimekus. Seega jälgitakse üsna hoolega, mitme milliampertunnise akuga on telefon varustatud ning üha rohkem eelistatakse just suurema ja võimekama akuga (näiteks 5000 mAh) nutitelefone.

Ostetakse veidi kallimaid telefone

Viimaste aastate trend on olnud pigem selle suunas, et kliendid on nõus endale ostma veidi kallima telefoni, millel on potentsiaali ka veidi kauem vastu pidada. Keskmiselt kasutatakse ühte telefoni umbes 2–3 aastat.

“Loomulikult on siin väga erinevaid näiteid. Mõni inimene kasutab ühte ja sama telefoni ka viis või enam aastat ning on rahul sellega kui telefon töötab ja sellega saab oma harjumuspärased asjad aetud,” lisas Viilmann. Samas on ka neid, kes eelistavad telefoni vahetada igal aastal ehk alati kui müügile jõuab uus Samsungi või Apple’i tippmudel.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.