Valdo Kalm rääkis Geeniusele sellest, mida ta tegema hakkab ja mis Eesti Telekomist uue juhi all saab

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
1lt04apr14b111.jpg

Ma olen täna mitme inimesed telekomisektorist rääkinud ja kõik on olnud sellest käigust üllatunud. Miks selline otsus praegu tuli?
Siin on paar põhjust. Esiteks on see, et TeliaSonera ütles mõnda aega tagasi, et nad müüvad oma Aasia ärid ja fokusseerivad Skandinaaviale ja Baltikumile. Baltikumis tahetakse mõnes mõttes minna sama teed, mida Eesti Telekom on läinud ehk ühendada ettevõtted. Liikuma on mindud juba Leedus, Läti koha pealt ma väga kommenteerida ei saa ega ei taha, sest seal on protsess väga pooleli. See on suund, mida peetakse õigeks. Mul on au seda Baltikumis tagant tõugata.

Teisest küljest olen ma TeliaSonera üks kõige pikemalt positsioonil olnud juht. TeliaSonera strateegia hulka kuulub ka teatud juhtide roteerimimine. Pole ju üllatus, et Eestist on läinud inimesi ennegi välja, osad on ka tagasi tulnud. See on strateegiline suund ja mina olen seda natuke varem juba arutanud ka nii oma juhiga kui ka iseendaga, et millal oleks õige aeg teha midagi muud ja rahvusvahelisemat. Ma olen onud väga Eesti-keskne, sest mulle meeldib siin elada ja töötada, aga nüüd on niisugune võimalus, et ma saan Eestist ajada ka natuke laiemat asja.

Eesti Telekomiga ollakse rahul, selle aasta tulemused tulevad head.

Kas algne otsus oli siiski teie või TeliaSonera oma?
Me oleme seda arutanud natuke varem juba, millal on õige ajastus. Eks mina ju pean ka mõtlema, et kui ma teen 15 aastat juhatuse esimehe tööd, siis ma ei saa ju sellelt töölt pensionile minna. See on ju selge.

Miks ei saa?
Veel 15 aastat on mul pensionini. Päris selle koha peal… see on ikka turbulentne turg ja selline amet nõuab ka roteerimist. Ma ei ole põhimõtteliselt selle vastu.

Milles teie uus töö seisnema hakkab? Kas te hakkate vastutama nende firmade ühendamise eest?
See ei ole praegu nii konkretiseeritud, sest siin on mõned lahtised otsad. Kuna TeliaSonera on börsil, siis pole teatud otsuseid tehtud ja ma ei saa praegu konkreetsemaks minna. See konkretiseerub kolme kuni viie kuuga. Ma olen leppinud kokku, et asun Euroopa üksuses tööle Baltikumiga. Aga kuidas ta täpselt konkretiseerub, ma ei saa praegu spekuleerida.

Viitasite enne paljudele rahvusvahelistele karjääridele, mis on Eesti Telekomist alguse saanud. Teie oma on natuke rahvusvaheline, aga mitte nii kui paljudel teistel teie ekskolleegidel. Miks te siis juba ei proovinud minna kuhugi kaugemale ära?
Sest ma lihtsalt ei tahtnud, sest mulle nii palju meeldib Eestimaal töötada ja elada. Nii lihtne see ongi. Ja ma olen selles suhtes täiesti avameelne. Mulle siin lihtsalt väga meeldib ja on perekondlikud põhjused ka, sest sellega kaasneks ju ära kolimine.

Nii et te jääte elama ja tööle Eestisse?
Praegu jah.

Eesti Telekomi, aga eriti EMT eesmärk on olnud kogu aeg olla tehnoloogialiider ja panna raha Eestis tehnoloogia alla veel enne, kui turg seda nõudnud või isegi soosinud oleks. Kas see jätkub uue juhi all?
Ma väga loodan. Uuendusmeelus on Eesti Telekomi DNA-s ja see ei saa kaduda. Mitte ainult teha uut teenust, vaid teinekord muuda Eestit ka infoühiskonna mõttes paremaks ja olla innovaator. See ei saa muutuda. Teades Dani, kellel on ka päris hea tehnoloogiline taust, ma arvan, et ta jätkab seda teemat. Ma väga loodan.

Võrreldes näiteks Tele2-ga on Eesti Telekom päris hiiglaslik organisatsioon ja sellel on kindlasti ka ajaloolised põhjused. Kas rootslastel on üldse mõtet hoida nii suurt Elioni või EMT-d siin? Võib-olla konsolideerida juhtimine Rootsi ja hoida siin vähem inimesi?
Jah, see on ka teema. Alati tasub mõelda, kui palju ja mida konsolideerida. See on käinud ka siin läbi ja see on jätkuvalt teema. Efektiivsus on taustal kogu aeg. Sa otsid sünergiat, jumalast õige jutt.

Ma mõtlengi, et mida me peaksime välja lugema sellest, et uus juht on rootslane ja mitte eestlane?
Kindlasti grupi fookus läheb rohkem Baltikumile ka, järelikult ilmselt grupp näeb suuremat koostööd riikide vahel. Riigid on olnud seni küllaltki iseseisvad. Hakatakse otsima sünergiat kindlasti rohkem.

Mida see tähendab? Kuidas sa otsid sünergiat EMT ja näiteks Rootsi Telia vahel?
Mõnes mõttes me oleme neid asju ka teinud. Tehnoloogiliste platvormide juhtimine on ühildatud mitme riigi vahel, et proovid näiteks läbi selle kulusid alla saada.

Kas see tähendab, et Eestis meil tehnoloogilist iseseisvust jääb vähemaks? Oma otsuseid, oma investeeringuid.
See võib nii ja naa olla. Praegu me arutame siin läbi ka teatud teenuste haldamise süsteemi. EMT ajal sai ju loodud üks arenduskeskus, vist aastal 2011 ja see toimib ju praegugi. Nii et see teema on laua peal. Ka pressiteatest jookseb ju läbi, et otsida rohkem sünergiat.

See kõlab alati ohtlikult, kui keegi hakkab sünergiat otsima.
See on nii ja naa. Näiteks arenduskeskus oli jälle hea samm. Me saime päris hea kompetentsikeskuse, me saime sealt väga häid spetsialiste endale, kes täna teevad nii välja kui väga palju ka Eestisse tööd. See oli päris hea tõuge, me võtsime 50 inimest tööle.

Fotod: Scanpix

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.