Eesti planetarist ja astronoom katsetasid uusima nutitelefoni mudeliga astrofotograafiat

Seoses Huawei uue nutitelefoni P60 Pro turuletulekuga Eestis on mudeli kõrgtasemeline kaameratehnoloogia ja võimsad öövõtted toonud endaga kaasa tehnoloogia innovatsiooni. Katsetasime koos taevakehade astronoomia ekspertidega, kuidas igaüks saab uue mudeliga võimsaid öövõtteid teha.

Hea pildi saab ka täielikus pimeduses

Huawei P-seeria uuendusliku tehnoloogiaga P60 Pro nutitelefon võimaldab tänu automaatselt reguleeritavale objektiivi avale, suure valgusläbilaskvusega objektiivide rühmale ja sensoritele pildistada väheses valguses või koguni täielikus pimeduses. Nii saab fotole püüda lummavat öist taevast, kuud või valgusmänge ning  tehisintellekti tehnoloogia abil säilitada samas piltide teravus.

Uuel P60 Pro mudelil on tänu automaatselt muudetava fookuskaugusega objektiivile ka võimekus teha tööstusharu suurimaid ja parimaid telefotosid ning pilte kuust.

Kõiki neid võimalusi katsetasid Energia Avastuskeskuse planetarist Rauno Pilvik ning Tallinna Tähetorni programmijuht-astronoom Mario Mars, kes püüdsid tänavu aprillis ja mais uue P60 Pro nutitelefoniga pildile nii tähistaevast, Kuud, öiseid loodusvaateid ning varjude mängu.

Mars kirjeldab, et tema huvi tähistaeva vastu algas, kui tema õpetaja astronoom Peep Kalv kutsus teda Tallinna Tähetorni tähevaatlusele.

“Nüüdseks on ka minust Tallinna Tähetorni astronoom saanud. Minu igapäevaseks tööks on teha nii teadus- kui õppeotstarbelisi astronoomilisi vaatluseid ja tutvustada teleskoobi abil taevakehasid. Lisaks saan oma tööga innustada noori kosmosest huvituma, sest inimkond võidab uutest kosmoseavastustest ja tehnoloogiatest palju,” märgib Mars.

Planetarist Rauno Pilviku huvi astronoomia vastu algas aga juba varajases nooruses erinevatest ulmeraamatutest, -seriaalidest ja -filmidest.

“Loomulikult tekkis huvi, kuidas universumis asjad toimuvad. Ülikoolis ärkas see huvi uuesti tänu minu õpetajale astronoom Jaak Jaanistele,” kirjeldab ta. “Nüüdseks on minust saanud planetarist ja astronoomiliste vaatluste juhendaja. Arendan Energia avastuskeskuse planetaariumit ja viin läbi planetaariumietendusi,” selgitab Pilvik, kes on ühtlasi ka erinevates Tallinna ja Viimsi kosmoseringides õpetaja ning korraldab Eesti Astronoomiaseltsiga Astronoomiafestivali, et avardada maailmapilti nii suurtele kui väikestele.

Astrofotograafiat võib proovida igaüks

Väljakutse proovida uue Huawei telefoniga öisest taevast pilte teha võtsid nii Mars kui Pilvik vastu suure huviga.

“Eriliste ja ilusate hetkede jäädvustamiseks on abi, kui nutitelefon on varustatud võimeka kaameraga. Üksikud seadmed sobivad ka öötaeva ja huvitavate atmosfäärinähtuste pildistamiseks. Algaja astrofotograaf võib aga oma esimesed sammud teha just hea kaameraga varustatud nutitelefoniga,” märkis Mars.

Planetarist Pilvik ja astronoom Mars selgitavad, et nutitelefoniga saab pildistada taevast ja pilvi, helkivaid ööpilvi, kuid ka atmosfäärinähtuseid nagu halo, virmalised, meteoorid, välk, samuti Linnuteed ja tähti.

“Parima tulemuse saamiseks taevakehade pildistamisel tuleb liikuda valgusreostusega aladelt pimedamatesse kohtadesse ning tähistaeva jäädvustamiseks ei tohiks taevas olla Kuud, sest kuuvalgus muudab taevafooni heledaks. Kuud ennast suudavad aga detailselt jäädvustada ainult parima varustusega nutitelefonid,” selgitab Mars. Ta lisab, et taevakehade nähtavust ja asukohti taevasfääril saab vaadata veebiportaalidest Heavens-Above või Time and Date, virmaliste prognoose tasub aga otsida veebilehelt Spaceweather.

“Suurepärane rakendus tähistaeva tundmaõppimiseks ning taevakehade kulmineerumiste vaatamiseks on ka äpp nimega Stellarium.”

Uued seadmed on piisavalt targad ega nõua fotograafiatehnoloogia tundmise oskust

Marsi sõnul on tänapäeva nutitelefonide kaamerate automaatrežiimid juba ise üsna intelligentsed ja võimaldavad head tulemust saada ka oskuste vähesuse või tagasihoidlikumate tingimuste korral.

“Siiski on soovitatav öötaeva puhul valida näiteks P60 Pro mudeli puhul Pro režiim, et vähendada kaamera sensori valgustundlikkust ja teha pikema säriajaga kaadreid. Nii on võimalik teha fotosid ka tuhmidest objektidest ja püüda kaadrisse näiteks meteoore,” kirjeldas Pilvik omalt poolt. 

Nii Pilvik kui Mars soovitavad suveperioodil valgete ööde ajal proovida kaameraga jahtida helkivaid ööpilvi. “Kuna nende tekkimist pole võimalik ennustada, siis on nende pildistamine suureks kordaminekuks,” märgib Mars.

Teine väga huvitav suvine taevanähtus leiab aset igal aastal augustis, mil võib taevas näha Perseiide. “See on meteoorivool, mida põhjustavad komeet Swift-Tuttle mahajäetud osakesed. Nende ennustatav maksimum jääb ajavahemikku 9. kuni 15. august,” märgib Pilvik ja soovitab langevate tähtede jäädvustamiseks minna linnast välja valgusreostuseta kohta. “Telefon tuleb panna liikumatule pinnale või statiivile ja teha pika säriajaga fotosid mistahes suunas. Varem või hiljem viib järjekindel üritamine sihile,” märgivad nad.

Näiteks P60 Pro mudeli puhul jääb telefotokaamera valgussensori valgustundlikkus peegelkaamera ehk f 1.4 tasemele ja tänu pildistabilisaatorile saab jäädvustada tõeliselt teravaid pilte või videoid, mis ei jää lihtsalt pimedas tehtud udukogudeks. Vähimadki vead nendel piltidel parandab aga tehisintellekt.

Selline kaameratehnoloogia põhineb suuresti telefoni ülitundlikul valguse vastuvõtmise võimekusel, kus ainuüksi telefoni peakaamera anduril on muutuv ava vahemikus f/1.4-f/4.0. Võimas 3,5-kordne optiline ja 10-kordne hübriidsuum lisavad võimaluse saavutada kvaliteetne tulemus ka objektide puhul, mis asuvad meist kaugemal – näiteks nagu Kuu.  

Nii on P60 Pro mudeli erinevad kaamerarežiimid – olgu nendeks öörežiim, portreevõte või spetsiaalne Kuu pildistamiseks sobiv režiim – lihtsad igaühele, kuid pakuvad väärt kvaliteeti ka juba kogenud fotograafiahuvilisele. Samuti ei pea muretsema selle pärast, et telefon pikalt ööpilte jahtides vastu ei peaks, sest P60 Pro mudelil on 4815 mAh aku ning tänu 88W SuperCharge kiirlaadijale saab selle kõigest 10 minutiga juba pooltäis laadida. Tavarežiimil kestab aku ilma ühegi laadimiskorrata kasvõi kaks päeva. Samuti on uus mudel laetav ka juhtmevabalt 50W laadijaga, kui selline vajadus peaks siiski tekkima.

Kokkuvõttes on üsna tõenäoline, et juba praegu Euroopas kümnete miljonite kasutajate südamed võitnud P-seeria on saanud P60 Pro mudeli näol väärika järeltulija, kes ilmselt selle seeria fännide arvu veelgi kasvatab ja astronoomiahuvi suurendab.

Vaata planetaristi ja astronoomi öiseid fotosid P60 Pro-ga galeriist.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.