“Ta ju lihtsalt joonistab kujundeid seal arvutis” ehk kuidas soomlased IT-süsteemide integreerimise ära taltsutasid?

IT-süsteemide integratsioon ei tundu tõenäoliselt isegi erialaste teadmistega inimeste jaoks niivõrd “seksika” teemana kui seda on praegusel ajal näiteks tehisintellekt ja andmetöötlus. Ometi on erinevate IT-süsteemide omavaheline koostoime aluseks pea kõikidele äridele ja teenustele, mida me igapäevaselt kasutame ja millega kokku puutume.

Mis on IT-süsteemide integratsioon ja kellele seda vaja on?

Ainuüksi tavalise e-poe “tagatuba” on täis mitmeid erinevaid süsteeme, mis peavad omavahel toimima. Võtame näeks e-poe, mis lisaks toodete müügile pakub ka tellimuspõhist teenust. Sellisel juhul on poe IT osas mitmeid erinevaid süsteeme: Salesforce või Zuora, mida kasutatakse tellimuste (subscription) mõõtmiseks; CRM (customer relationship management system) ja muidugi ka kohalik andmebaas, mida hoitakse kas pilves või ettevõttes kohapeal.

Kuid ettevõtetel on vaja ka teiste osapooltega – näiteks pankadega – suhelda, et inimesed saaksid toodete ja teenuste eest maksta. Kõik need süsteemid on erinevad, kuid peavad omavahel toimima. Lihtsalt öeldes on näiteks uue tellimuse puhul vaja andmed tellimuste andmebaasist edastada maksesüsteemi, CRM-i ja loomulikult ka pangani, kus inimene tellimuse eest maksab.

Kogu protsess peab toimima selliselt, et erinevate süsteemide vahel oleks võimalik andmeid vahetada. “Laias laastus on siin kaks varianti, mis mõlemad töötavad,” sõnas Solita tarkvarainsener Denis Mandrov, kes töötabki parajasti Rootsis ühe kliendi andmebaaside ja IT-süsteemide uuendamise ja integratsiooni kallal.

Solita IT-süsteemide integratsioonispetsialist Denis Mandrov, kes parajasti Rootsi kliendiga töötab.

Kaks lahendust: käsitsi ja keeruliselt või…

“Üks viis selle kõige tegemiseks on kirjutada ise koodi, olgu selleks siis Java, C# või misiganes, mis saadab andmebaasi mingi taotluse andmete edastamiseks, töötleb seda, saadab selle edasi Salesforce’i või mujale,” selgitas Mandrov.

“See on täiesti töötav variant, kuid kui äriprotsessid muutuvad, on sellise koodi säilitamine äärmiselt keeruline. Sa pead koodi ümber kirjutama ja seda algusest peale katsetama hakkama, sest sa ei tea alati täpselt, milliste koodiosade muutmine mida täpselt mõjutada võib,” ütles ta. Lisaks käsitsi koodi kirjutamisega tekkivatele võimalikele vigadele on selle lähenemise suureks miinuseks ka aeg, mis arendajatel andmebaaside uuendamiseks ja muutmiseks kulub.

“Selle asemel, et arendajad saaksid oma firma süsteemide kallal sisulist tööd teha, peavad nad kulutama aega integratsioonile,” ütles Mandrov. Kuid õnneks on olemas ka teine lahendus, mis teeb protsessi kordades lihtsamaks ega nõua arendajatelt täies mahus käsitsi koodi kirjutamist.

“Teine lähenemine, mida meie teeme, on Dell Boomi integratsiooniplatvormi kasutamine. See on pilvepõhine platvorm ja näeb integratsioonispetsialisti jaoks välja nagu tavaline veebileht, kus me saame erinevate andmebaaside ja süsteemide vahele lisada jooni ja kujundeid, et neid omavahel ühendada,” sõnas ta.

“Ta ju lihtsalt joonistab kujundeid selle programmiga!”

Põhimõtteliselt aitab Dell Boomi platvorm integratsioonispetsialisti tööd kordades lihtsamaks teha, kuna paljud protsessid – mida muidu peaks käsitsi kirjutama – on automatiseeritud ning platvormi ja valdkonnaga tuttav inimene saab vajalikud muudatused tunduvalt kiiremini sisse viia.

“Ma saan näiteks andmebaaside juurde tõmmata ühendamise-kujundi, et öelda “võta siit neid andmeid”. Seejärel saan andmebaaside vahele lisada teise kujundi, mis ütleb põhimõtteliselt, et töötle neid andmeid sedasi: muuda need näiteks JSON-ist XML formaati ja saada seejärel sinna andmebaasi edasi,” selgitas Mandrov.

Kirjelduste järgi võib nüüd ettevõtjal, kes sellist teenust plaanib sisse osta, hiilida pähe mõte, et “ta ju lihtsalt joonistab kujundeid selle programmiga! Seda võin mina ka õppida!”. Ning tegelikult võibki: Dell Boomi platvormi kasutamiseks on olemas täiesti tasuta ametlikud kursused, mille läbimisel on võimalik esimese astme sertifikaat juba mõne nädalaga kätte saada.

Kahjuks ei piirdu IT-süsteemide integratsioon vaid veebilehel paari kujundi joonistamisega – vaja läheb erialaseid teadmisi, kogemust ja siiski ka oskust ise koodi kirjutada. “Mõnedes ettevõtetes on juba koha peal olemas ka Boomi spetsialist, kuid üldiselt on see uus asi ja tegelikult pole praegusel hetkel turul eriti palju professionaale, kes seda oskavad,” ütles Mandrov.

“Ei saa võtta inimest tänavalt, õpetada teda paari nädalaga platvormi kasutama ja saada endale sedasi integratsioonispetsialisti. Sa pead teadma kuidas kõik protokollid töötavad, mis on erinevad formaadid, kuidas kõik süsteemid omavahel suhtlevad – vaja on IT-tausta ja isegi peale Boomi kursuste läbimist tuleb omandada teatud kogemused, et seda tööd teha,” ütles Mandrov.

Kahjuks ei saa Mandrovi sõnul veel selle tööga iga suvaline inimene hakkama, isegi kui on aega ja tahtmist uus platvorm selgeks õppida.

“Näiteks meie praegune klient Rootsis, kellega mina töötan, ei suutnud kodumaalt Stockholmist sellist inimest leida, kes seda tööd oskaks teha,” tõi ta näiteks.

Varakult oma IT-süsteemidesse investeerimine tagab murevaba tuleviku

Ettevõtte jaoks ehk veelgi olulisem on sellise lähenemise juures asjaolu, et IT-süsteeme on võimalik kiirelt uuendada ja muutused erinevates andmebaasides või ettevõtte töös – näiteks välisturule laienedes, kus erinevatel pankadel ja ettevõtetel on kasutusel erinevad süsteemid – ei tähenda automaatselt seda, et arendusmeeskond peab jälle hulga aega iganenud koodi uuendamisele kulutama.

“Sedasi on palju lihtsam näha kogu pilti – kust andmed tulevad, kus ja kuidas neid töödeldakse, kuhu need lähevad,” selgitas Mandrov Dell Boomi lahendust. “Me näeme ekraanil kogu ettevõtte IT-süsteemi ja saame seda enamasti ka koodi kirjutamata muuta.”

IT süsteemide integratsiooni sellisel viisil lahendamine tähendab ettevõtte jaoks ühtlasi ka seda, et ei tule kulutada arendajate aega – ja selle eest ka raha – igapäevaste ja ettevõtte jaoks esmaste toimingute töökorras hoidmiseks ja uuendamiseks. Dell Boomi platvormile üles ehitatud süsteeme on jooksvalt kordades lihtsam uuendada kui senise lähenemisega.

Üheks Euroopa suurimaks tegijaks selles valdkonnas on meie põhjanaabrid – 20-aastase kogemusega firma Solita, mis tegeleb lisaks IT süsteemide ja andmestike integratsioonile veel suure hulga erinevate IT-teemadega, alates digitaalsete teenuste disainist kuni tehisintellekti ja pilveteenusteni välja.

Kui IT-integratsiooni teema pakub sulle rohkem huvi, siis tule kuula Denisi Solita tasuta hommikuseminaril, 06.06.2019 kell 09:00 Solita kontoris Viru Väljak 2, Tallinnas. Info ja registreerumisinfo leiad SIIT!

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.