Tule tööle: Nortalis saab testida midagi sellist, mida Eestis varem nähtud pole

Plaanide kohaselt peaks sotsiaalkindlustusamet tulema välja uue põlvkonna proaktiivsete teenustega ja uue iseteeninduskeskkonnaga juba sel sügisel.

Uued proaktiivsed teenused tähendavad kontseptuaalset muutust selles, kuidas amet kodanikega suhtleb.

Näiteks, kui praegu veel tuleb esitada lapse sündides hüvitise saamiseks avaldus, siis sügisest saab värske vanem enda e-mailile pakkumise sotsiaalkindlustusametilt, mis tuleb vaid kinnitada.

Kui ka sind huvitab e-riigi eduloos kaasa löömine, siis võib Nortal olla just õige koht!

Nortali meeskond, mis arendab uusi e-riigi teenuseid sotsiaalkindlustusametile ja infosüsteemi nimega SKAIS2, otsib QA spetsialisti. Projekti eestvedaja Maris Leivategija räägib, miks just see e-riigi projekt testijale heaks väljakutseks on. 

Olete otsimas testijat. Kus ja kuidas ta täpselt tööle asuks?

Testija liituks meie meeskonnaga, kus töötab praeguse seisuga kokku üle 30 inimese. Neist neli hoolitsevad arenduse kvaliteedi kontrollimise eest, suhtlevad kliendiga ning teevad arendajatega tihedat koostööd.

Testijal on võimalus koos töötada erinevate scrum-tiimidega, see annab ka QA liikmele alati võimaluse testida midagi uut ning ühtlasi omab ta sedasi ülevaadet kogu süsteemist, terviklikult.

QA testijale anname omalt poolt üpriski vabad käed, sest Nortalis toetame probleemide lahendamisel töötajate ja testijate vabadust. Lõppeesmärk on ju meil kõigil ühine: saada valmis üks väga võimas infosüsteem, millest inimestele reaalselt kasu on.

Kes lisaks peagi palgatavale testijale meeskondades veel kaasa löövad? 

Igal scrum-meeskonnal on oma juht. Meeskondadesse kuuluvad ka testijad, kes võivad muutuda ja vahetuda vastavalt sellele, mille arendamisega mõni tiim parajasti tegeleb.

Kui liikuda konkreetsest tiimist väljapoole, siis on kõikide tiimide peale toimetamas mitu jagatud arhitekti, kes hoolitsevad selle eest, et kõik teeksid koostööd ja et tehnoloogilised valikud oleks ühiselt otsustatud ja igal pool ühiselt rakendatud.

Lisaks arendusmeeskondadele on projektis ka analüütikute tiim. Kõikide analüütikute, arendustiimide ja arhitektide tööd koordineerib omakorda projektijuht. 

Millist inimest te oma ridadesse ootate?

Otsime meeskonnamängijat. Meil on väga demokraatlik ja ettevõtlik meeskond, seega me ootame inimest, kes tahaks teha teistega koostööd ja tahaks võtta vastutust selle eest, et meie projekt ühiselt õnnestuks. 

Millised tehnilised oskused tal kindlasti olema peaks?

Eeldame vähemalt kolme aastat kogemust front-end ja back-end teenuste testimisel. See tähendab, et testija peab valdama vahendeid, millega testida nii andmebaase kui ka API liideseid. Samuti on tiimil palju kokkupuutumist X-teega ning sellega seotud tehnoloogiatega. 

Riigiga seotud arendusprojektide kohta liigub kõiksugu kummituslugusid. Miks peaks arendaja tahtma tulla just sellesse projekti?

See on e-riigi projekt. Osadel meiega liitujatel on olnud hirm, et kas avaliku sektori projekt võib olla seksikas. Saan öelda, et need projektid on väga seksikad. Igal riigil on omad lipulaevad, aga sellist e-riiki, mida Eesti täna ehitab, ei ole kusagil mujal. Me oleme täna maailma mõistes kaugel tulevikus ning pakume inimestele võimalust selles eduloos meiega kaasa lüüa.

Projekti on koondunud kõik see, mis ühe e-riigi projekti atraktiivseks teeb. Kuna me tegeleme arenduses kõige uuemate tehnoloogiatega, siis see töö võiks kindlasti meeldida inimesele, kes otsib tehnoloogilist väljakutset ja tänapäevast arendusprotsessi. Näiteks kasutame me hulgaliselt testimise automatiseerimist, mida e-riigi ehitamisel seni väga rakendatud ei ole. 

Lisaks tehnilisele poolele ei saa jätta märkimata, et sotsiaalkindlustusamet puudutab pea igat Eesti inimest, kuna sel on igakuiselt üle 700 000 lõppkasutaja, kes ametist toetuseid või teenuseid saavad. Nii suure mõju ja mastaabiga projekti juba naljalt ei leia.

Kuidas on teil lood töökorraldusega, kas peab punkt kell 9 kontoris olema?

Tööle tulekuks meil ühte kindlat kellaaega seatud pole. Korralduslikult töötatakse iga päev selle nimel, et võimalikult produktiivselt valmis saada mingi osa teenusest, et seda sprindi lõppedes kliendile näidata. Lõpuks on oluline, et saaks valmis midagi proovitavat ja käega katsutavat. 

Seda, kuidas see toode valmis saada, ei pea aga inimene üksi välja mõtlema. Ta töötab ühes ruumis koos oma tiimi, analüütikute ja arendajatega. Seega käib pidevalt arutelu ka selle üle, kuidas oleks kõige parem mingeid probleeme lahendada ning üksinda hätta ei jäeta kedagi.

Kui suur sõnaõigus on tiimiliikmel detailide üle?

Meie tiim on demokraatlik ning detailidesse saab iga tiimiliige sekkuda mitmes etapis. Arvamused on oodatud iga mooduli tutvustamise koosolekutel, hommikustel koosolekutel, ülesannete planeerimise koosolekutel ja ka jooksvalt töö käigus.

Samuti ei ole detailid lõplikult lukus ka siis, kui testija lahendust hakkab üle vaatama. Me ootame testijatelt, et nemad sekkuks pisidetailidesse enne, kui me oleme valmis toodet üle andma.  

Milliseid arenguvõimalusi te oma töötajatele pakute?

Projektis on kasutusel viimase aja kõige uuemad tehnoloogiad. Kuna me oleme näoga väga tulevikus, siis see toob kaasa selle, et meeskond peab jooksvalt ise uute lahendustega tutvuma ja juba see on oluline arenguvõimalus.

Lisaks sellele on Nortal tervikuna testijatele üks suur platvorm, kus samaaegselt on käimas väga palju erinevaid projekte. Kui ühes projektis olev testija tunneb, et ta on õppinud kõik, mis tal oli võimalik õppida, siis alati on kusagil järgmine projekt, kus tehakse asju, mida see testija veel teinud ei ole. Lisaks on Nortalis olulisel kohal testijate kommuun, kus erinevate projektide testijad suhtlevad, käivad koolitustel või kasvõi koos metsas grillimas.

Nortalis saavad testijad ka kogemuse rahvusvahelistes projektides töötamises, kui selle vastu vähegi huvi peaks olema. Kaasa saab lüüa ka erinevates töögruppides nagu automatiseerimise, UX testimise või turvatestimise töögrupp. Seega on arengupõld sisuliselt lõpmatu.

Juba mainisid metsas grillimist. Kuidas on lood meeskonnasisese suhtlusega? 

Meil on nii Nortali poolt korraldatavad üritused kui ka meeskonna enda üritused. Ühised tegevused ja koos aja veetmine on meie jaoks oluline, sest töötajad veedavad suure osa ajast oma kolleegidega ning ühised üritused annavad hea võimaluse omavahel ka tööväliselt suhelda ning rääkida millestki muust kui käimsolevatest projektidest. Näiteks on meil traditsiooniks iganädalased tiimilõunad ning korraldame võrdlemisi tihti ka kontoripidusid ja spordiüritusi – mängime võrkpalli, korvpalli ja ka tennist.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.