5 küsimust, mida endalt enne uue telefoni soetamist küsida

Foto: Shutterstock.

Nutitelefonide valik on tänaseks muutunud sedavõrd kirjuks, et uue seadme soetamine võib paljudele osutuda parajalt keeruliseks ülesandeks. Kindlasti ei tohiks ka kohe esimest ettejuhtuvat telefoni valida. 

Täpselt nagu auto ostu puhul, nõuab ka uue nutitelefoni soetamine mingil määral eelneva kodutöö tegemist. Et valiku tegemine mööduks muretumalt, oleme välja toonud viis küsimust, millele enne uue telefoni ostmist võiksid enda peas vastata.

Kas mul on vaja ilmtingimata uut telefoni?

Mis põhjusel sa plaanid uut telefoni endale soetada? Kas sellepärast, et vana seade pole enam töökorras või tundub lihtsalt uus ahvatlev? 

Kui näiteks vanal telefonil on ainult ekraan purunenud, siis võib ju pisut uue ostmisega oodata ning uurida ja kaaluda veel remondivõimalust. Tihtipeale on taoliste kahjustuste kordategemine taskukohasem kui kohe uut minna ostma. 

Samas kui on tegemist väga vana seadmega, mis on ajapikku aeglaseks muutunud või mille remontimine enam ära ei tasu – sel juhul võiks ehk tõepoolest vaadata juba uuema ja võimekama telefoni suunas. 

Mis on minu eelarve?

Kui ikkagi läheb uue telefoni ostmiseks, siis kõigepealt võiks paika panna eelarve. Telefonide hinnad on tänasel turul seinast seina, alustades 120 eurost ning ulatudes kuni 1500 euroni. Seetõttu on mõistlik esimese sammuna seada kindel hinnavahemik, mida oled nõus uue telefoni eest maksma.

Hinnavahemiku seadmine muudab ka otsuse tegemise märksa lihtsamaks, kuna valikus olevaid telefone on vähem.

Mida ma peamiselt telefonis teen?

Mis eesmärgil telefoni peamiselt kasutama hakkad? Kas kasutad seda põhiliselt helistamiseks, töötamiseks või millekski muuks? 

Kui vaatad telefonist tihti filme ja videoid ning loed uudiseid või e-raamatuid, siis nendeks toiminguteks on tõenäoliselt mugavam kasutada suurema ekraaniga seadet. Siin aga peaks veel arvesse võtta enda isiklikke eelistusi – suurema ekraaniga telefonist on küll parem meediat tarbida, ent osadel inimestel võib seda jällegi ebamugavam käes hoida. 

Kui telefoni kasutatakse peamiselt kõnede, kirjade saatmiseks ja teisteks taolisteks lihtsateks tegevusteks, siis sobib väga hästi kompaktsem ning väiksema ekraaniga seade.

Telefoniesindused pakuvad üldjuhul ka võimalust telefone käes hoida ja lähemalt uurida. Seega tasub kindlasti enne uue telefoni ostmist veenduda, et see oleks sinu jaoks mugav ja käepärane.

Kas minu jaoks on funktsioonid ja võimekus tähtsad?

Nutitelefonid on iga aastaga muutunud aina võimekamaks ja tehnoloogiliselt arenenumaks, pakkudes seeläbi uusi kasulikke funktsioone ning omadusi. Kui tähtis on aga sinu jaoks see, et telefonil oleks kõik funktsioonid ja võimalused?

Selge on see, et kui tahad seda kõige võimekamat ja paremat, tuleb pilk suunata tippmudelite poole. See aga omakorda tähendab reeglina suuremat väljaminekut. Soodsamas hinnaklassis telefonide puhul tuleb üldjuhul teha mõningaid järeleandmisi tehniliste näitajate ja funktsioonide koha pealt.

Kui oluline roll on kaameral?

Kaamera kvaliteet on saanud üha olulisemaks teguriks uue nutitelefoni valikul. Sealjuures tasub kindlasti meeles pidada seda, et need ajad on möödas, mil kaamera võimekus olenes megapikslite arvust. Näiteks 12 Mpx kaameraga iPhone suudab edukalt konkureerida mudelitega, millele kaameratel on neli korda rohkem megapiksleid. 

Küll aga tuleks tähelepanu pöörata erinevatele funktsioonidele: fookuskaugus, sensori suurus, pildi stabiliseerimise abimehed jne.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.