8 nippi, kuidas nutitelefoniga võimalikult hea video filmida

Foto: Shutterstock.

Täna leiduvad meie kõigi taskutes võimsad nutitelefonid, millega saab teha edukalt väga häid pilte. Lisaks piltide tegemisele võimaldavad telefonide võimsad kaamerad teha sama edukalt ka kvaliteetseid videoid. Ka professionaalsed videosisu loojad kasutavad teatud tingimustes just nutitelefoni kaamerat.

Vahel jääb aga lihtsalt heast nutitelefonist väheks. Hea kvaliteediga video tegemiseks tasub teada ka mõningaid nippe, et nutitelefoniga kõrge kvaliteediga video salvestada.

Vali õige formaat

Esimene rusikareegel on see, et salvestamise ajal tasub telefoni hoida horisontaalselt. Nii on võimalik hiljem vaadata videot täissuuruses laiekraanilt. Filmimise ajal ei pruugi see probleemina tunduda, kuid kui soovid esitada videot väljaspool nutitelefoni on häda käes ning videot ääristavad kaks suurt musta riba.

Samas tasub meeles pidada, et kui teed videot sotsiaalmeediasse, mida tarbitakse peamiselt telefonide teel, siis sinna sobib portrait mood ideaalselt. Seega mõtle enne filmimist läbi, kus seda videot pärast kasutad.

Hoia telefon paigal

Vältimaks moonutatud, udust või tüütult värisevat videopilti, tuleb erilist tähelepanu pöörata telefoni paigalhoimisele. Peamiseks soovituseks on kasutada telefoni kahe käega ning lukustada küünarnukid keha külge. Lisaks kasuta telefoni liigutamiseks käte asemel terve kehaga väikeste liigutuste abil pööramist.

Kui tahad rohkem panustada telefoniga videote tegemisse, siis on võimalik seadmele soetada ka stabilisaatoreid või statiive, mis hoiavad telefoni mugavalt stabiilsena. Lihtsam võimalus on toetada oma telefon filmimise ajaks näiteks lauale või riiulile.

Filmi erinevate nurkade alt

Olenevalt videotüübist ning tulemusest, mida saavutada soovid, võid lisaks põhivõtte tegemisele salvestada ka lühikesi 10-15 sekundilisi videoklippe erinevate nurkade alt. See annab dünaamilisema ja kaasahaaravama videopildi, mida on vaatajal huvitav jälgida. 

Väldi suumi kasutamist

Kuna nutitelefonid kasutavad optilise suumi asemel digitaalset suumi, mis vähendab videokvaliteeti, tasub selle kasutamist iga hinna eest vältida. Digitaalset suumi kasutades suurendad lihtsalt pilti digitaalselt, mis tähendab pikslite suurendamist, mis omakorda vähendab tuntavalt videopildi kvaliteeti. Nii tasub suumi asemel minna lihtsalt filmitavale objektile lähemale. Sellega tagad vähem digitaalset müra ning tagad parema kvaliteedi.

Jälgi kaadreid

Filmimisel on hea jälgida põhilisi kompositsioonireegleid, mille eesmärgiks on hoida fookuses vaatajale olulist osa. Seda oskust omandab kõige paremini läbi kogemuste, kuid siin on mõned näpunäited, millele tähelepanu pöörata:

  • Kasuta kolmandiku reeglit. Võimaluse korral aktiveeri oma kaamerarakenduses ruudustik ja aseta. objekt ühele reale. Kui see on inimene, säti pea raami ühe ülemise punkti peale.
  • Joonda oma videopilt põranda või seintega.
  • Ära koorm videopilti üle, oluline on, et videos fookuses oleval objektil oleks ruumi “hingata”.
  • Väldi esemeid ja liigutusi taustal, mis võivad vaatajate tähelepanu põhiteemalt või -toimingult ära võtta. Kui kasutad inimesest lähikaadreid, on parem lõigata välja tema pea ülaosa, mitte lõug.

Pööra tähelepanu valgusele

Korralik valgustus mõjutab videoid väga suurel määral, kuna telefonil on võrreldes suure kaameraga väiksemad objektiivid ja pildiandurid. Siin on mõned näpunäited, mis tulevad valguse seadmisel abiks:

  • Kui just ei soovi tumedamat ja dramaatilisemat stiili, tuleks vältida tugevaid varje või halvasti valgustatud kohtades filmimist.
  • Samuti peaks ära hoidma kaamera suunamist otse eredate valgusallikate poole. 
  • Väljas filmides proovi filmida lühikese aja jooksul, kuna valgus muutub aja jooksul. Ära filmi keskpäeval, mil erinevad varjud on kõige tugevamad.

Seadista fokusseerimine ja säritus käsitsi

Hoidmaks ära olukorda, kus telefon automaatselt muudab videopildi fookust ja säritust, proovi vajutada ja hoida näppu ekraanil, et aktiveerida AE (automaatne säritus)/AF (automaatne fookus) lukustusfunktsioon. Nii saad lukustada ja reguleerida säritus ja fookust vastavalt oma soovile ning see püsib kogu võtte aja.

Pööra tähelepanu kvaliteetsele helile

Video juures on heli vähemalt sama oluline kui pilt. See annab videole meeleolu, fookuse ja emotsioonid. Seda tasub eriti silmas pidada filmimisel nutitelefonidega, kuna neil on sageli kehvad sisseehitatud mikrofonid.

Siin on mõned võimalused, mida kaaluda, et saada videole võimalikult hea heli:

  • Investeeri välisesse mikrofoni. Ükskõik, milline väline mikrofon on parem kui selle puudumine. Lisaks ühendab see algusest peale kvaliteetse heli teie kaadritega, muutes video hilise monteerimise lihtsamaks.
  • Salvesta heli teise nutitelefoniga salvestatava heliallika lähedal. Videot kokku pannes peab siis ühe nutitelefoni video teise heliga ühendama.
  • Salvesta video ja hiljem kustutage heli. Seda võimalust saab kasutada siis, kui videosse võetud heli ei mängi lõpptulemuses mingisugust rolli, näiteks muusikavideo vms.

Kui eelnevaid võimalusi ei saa kasutada, siis on ainsaks lahenduseks võtta appi telefoni sisemine mikrofon. Kui otsustad nimetatud valiku kasuks, siis on kõige olulisemaks asukoha valimine. Vältida tuleb ruume, kus on palju kaja.

Filmi vaikses kohas, võimalusel siseruumides ja vähema ümbritseva müraga. Mine objektile nii lähedale kui võimalik ning vajadusel kata käega telefoni mikrofoni ümbrus, et vähendada tuulest tekkivat müra. Samuti ole ettevaatlik ka telefoni kätega liigutades, kuna telefon võib püüda ka selle heli.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.