Ajujaht 2018 – põgenemistoa loogika koolitunde põnevamaks muutmas ja palju teisi ägedaid äriideid

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Eesti suurima äriideede konkursi Ajujaht saja parima hulgas oli sel aastal varasemast oluliselt rohkem sotsiaalset ettevõtlust, keskkonnateadlikku käitumist ning nutikaid tulevikku vaatavaid lahendusi, mis tehisintellekti toel meie elu tulevikus lihtsamaks või efektiivsemaks muudavad. Elisa telekomiteenuste valdkonna juht Mailiis Ploomann annab ülevaate, mida põnevat seekord sõelale jäi.

30 parima hulka pääsesid valdavalt need tiimid, kellel lisaks heale ideele oli ka tugev usk ja veendumus, et nad suudavad selle idee ka ellu viia.

Lisaks veel ka toimiv tiim või tehtud esialgne idee testimine vastu turgu, mis andis žüriile kindlustunde, et koht 30 parima hulgas ei lähe raisku.

Eriliselt väärivad mainimist tiimid, kes on võtnud südameasjaks meie kõigi laste koolitee huvitavamaks ja põnevamaks muuta. Näiteks EduScape, mis loob põgenemistube põhikoolis loodusteaduste õppeainetele või 99Math, mis soovib luua rakenduse just matemaatikaõpetajatele, et tunnid oleksid kaasaegsetele lastele köitvamad. Kas nendest kahest kunagi maailma vallutav äri sünnib, selgub aja jooksul. Lapsevanematena soovime neile kindlasti suurt edu, sest taolised innovaatilised lähenemised oleksid teretulnud olnud juba aastakümneid tagasi, rääkimata siis tänapäeva koolist.

Omaette kategooria moodustavad kindlasti jagamismajanduse põhimõtetele rajatud lahendused nagu Drivest (Shared Mobility), HopKid ja Cookers/Eaters.
Neist esimene loob inimeselt-inimesele autorendi lahendust, mis oleks sama lihtne nagu majutuses AirBnB. Lahenduses ei peaks omanik ja rentija füüsiliselt üldse kohtumagi. Teine neist muudab lihtsaks ja loogiliseks laste kooli ja treeningutesse sõidutamise ning kolmas viib omavahel kokku söögitegemist armastavad kodukokad ja ülejäänud inimesed, kellele süüa teha pigem ei meeldi.

Kõikide tiimide puhul on Eesti pigem katseplats ning plaanid sarnase teenusega maailma vallutada on juba vaikselt küpsemas. Juhul, kui tiimidel energiat jätkub, on neil kõigil selleks potentsiaal olemas.

Loomulikult ei saa unustada füüsilisi uusi põnevaid tooteid, kus on omajagu teadust mängu pandud. Näiteks meeskond Edible, kes toodab söödavaid toidutarvikuid, et lõpetada plastmassist ühekordsete nõude kasutamine. Või ChessMove, kes toodab nutikaid malelaudu, mis suudavad mängu salvestada ning tulevikus tehisintellekti abil jagada ka õpetussõnu, kuidas strateegiliselt oleks olnud targem oma käike teha.

Tulemas on põnev hooaeg ning loodetavasti näeme just Ajujahi kiirendist väljumas järgmist nn ükssarvikut, mis Taxify jälgedes käima hakkaks. Isegi juhul, kui mõte tundub meile täna võõras või isegi teostamatu.

Ajalugu on näidanud, et tugev idee nõrga tiimiga vajub varsti ajalukku, ent tugev tiim ka esialgu ootamatu ideega, on just see, mille kohta me kõik mõne aasta pärast mõtleme… et huvitav, kuidas me siiamaani ilma selleta hakkama saime!

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.