Kui iga videokoosolek enam ei vaimusta ehk kuidas ennetada virtuaalset väsimust?

webcam_grayscale.jpg

Artikli autor on Kristina Judina, Elisa teeninduse valdkonna juht

Kui enamik tööpäevast möödub kodus arvutiekraani ees, võib ühel hetkel tekkida virtuaalne väsimus – emotsioone jagatakse peamiselt kontaktivabalt. Kuidas ise teadlikult ekraanidest põhjustatud nutitüdimust ennetada ja tööpäevi vaheldusrikkamaks muuta?

Oleme kaugtööajastul jõudnud etappi, kus tuleks veelgi rohkem pöörata tähelepanu jätkusuutlikule ja teadlikule virtuaalsele tööle. Eriolukorras olid paljud lahendused ju ajutised ja erakorralised, nendes oli ka mõnevõrra uudsust ja põnevust. Kui aga kaugtööst on saanud paljude jaoks argipäev, on üsna loomulik, et iga uus videokoosolek enam ei vaimusta. Tahame rohkem vahetuid emotsioone ja silmast silma suhtlust.

Siin on mõned minu järeleproovitud nipid, kuidas töist nutiväsimust vähendada ning ka suures osas ekraani ees veedetud päev siiski emotsioonidega täita.

Ära ava hommikul esimese asjana arvutit, vaid välisuks

Loo endale kindlad rutiinid, kuidas värskena uuele päevale vastu minna. Ka kodune tööpäev võiks alata kindla rituaaliga. Minu isikliku kogemuse näitel aitab hommikutrenn. Selle käigus ärkan üles, mõtlen läbi päeva tegevused ja maandan kõikvõimalikud tekkinud pinged. Nii alustan värske meelega, puhtalt lehelt ja hea tujuga. Seega jookse, sõida rattaga, võimle või lihtsalt jaluta. Liigutamine ja värske õhk aitab vere liikuma saada ja annab energiat.

Planeeri päeva

Võib tunduda kulunud ütlusena, aga füüsiline ja vaimne tervis käivad vaieldamatult käsikäes. Mõtle läbi ja planeeri oma päeva, et sulle ei kasvaks töötoolil istudes „juured alla“. Kui tead, et päeva jooksul ei õnnestu arvuti eest pikemaks ajaks püsti tõusta, siis mõtle õhtusse kindlasti mõni ekraanivaba ja füüsilist aktiivsust vajav tegevus. Tee joogat, treeni, tegele mõne muu hobiga, kutsu sõber kohvile või jalutama. Ära veeda kogu õhtut helendava ekraani ees.

Tee pause, aga mitte ekraani ees

Kui kontoris on pause lihtsam teha, võivad need distantsilt töötades kergesti ununeda. Tean enda kogemusest, kui lihtne on kõrvuni töösse süveneda. Kaugtööd tehes võime olla väga produktiivsed, seda enam tuleks võtta regulaarseid mõttetuulutushetki. Kui kardad, et see ununeb, pane pausid endale kasvõi meeldetuletusena kalendrisse. Kindlasti tasuks meeles pidada, et paus ei oleks ekraani ees meilipostkastist sotsiaalmeedia keskkonda hüppamine. Tõuse püsti, liigu ringi, tee väike jalutuskäik.

Ka kodus töötades tohib väsida

Ilmselt on kõigil olnud kontoris tööpäevi, kus tunneme, et lihtsalt pole meie päev. Oleme emotsionaalsed olendid ning vahel tulebki ette, et meeleolu pole parim või mõni tööasi ei suju. Järgmisel päeval tööle minnes näeme kõike värvilisemates toonides.

Tihti tekib väärarusaam, et kodus töötades peab inimene olema hästi tubli ja ära väsida ei tohi. Tegelikult on ka kodukontoris neid päevi, kus kõik ei laabu. Omakorda mõjutab seda sealne õhkkond ja peresuhted. Me ei tohiks end seetõttu karistada, kui end vahel väsinuna tunneme. Keerulisematel päevadel aitab selle vastu taas pauside tegemine või vahepeal muule tegevusele keskendumine. Kui aga olukord kestab pikemalt, tasub kindlasti oma tööandajaga rääkida ning lahendus leida.

Siit ka soovitus juhtidele: videoekraani kaudu ei märka iga murekortsu või silmist kadunud sära, mis kontoris üksteisest möödudes kergemini välja paistab. Tiimi jaoks tuleb olla olemas ja kättesaadav ka siis, kui vahemaa on pikem.

Kuidas aga muuta virtuaalne suhtlus kolleegidega vaheldusrikkamaks?

  • Ära jää ühte formaati kinni

Üksteise järel algavad videokoosolekud võivad tekitada paratamatult väsimust ja tüdimust. Varieeri töökaaslastega erinevaid videokõne formaate ning tekita nädalasse kindlasti seesuguseid vestlusi, kus alati ei aeta vaid tööjuttu.

Olen ka täheldanud, et kaugtöös otsitakse vaheldust veelgi rohkem kui tavalises kontoripäevas. See, mis töötas eelmisel kuul, ei pruugi enam täna toimida. Seega kui varem kogunes tiim kindlal päeval ühiseks virtuaalseks kohvipausiks videovestlusesse, siis see vaimustus võib kiirelt mööduda. Sellisel juhul pole mõtet sama formaadiga forsseeritult jätkata. Ole hoopis leidlik ja julge välja pakkuda uusi lahendusi – näiteks ühine virtuaalne lõuna või mõni muu video-chat, kus tööteemad pole prioriteet.

Tasub ka ühes kolleegidega korraldada ajurünnak, kus arutate, kuidas tiimina oma tööd (virtuaalselt) paremini teha. Koostööle orienteeritud meeskond on loov ja üheskoos suudetakse väga ägedate ideede peale tulla. Need töötavad ka üldjuhul alati paremini, kuna enda väljapakutud lahendusi ollakse motiveeritumad ellu viima.

  • Kui kallistada ei saa, pea teisi muud moodi meeles

Kuigi füüsilist kontakti on vähem, siis teiste tunnustamine ja meelespidamine on sama oluline kui varem. Kui tiimiliiget sünnipäeva või muu saavutuse puhul kallistada ei õnnestu, siis emotsioone saab ka videoekraani ees jagada. Meil on oma tiimiga traditsioon, et näiteks sünnipäeva puhul õnnitleme kolleegi video teel. Plaksutame, laulame ja saadame virtuaalseid õnnesoove. Ära muretse, kui kõik ei tule seejuures alati välja nii, nagu planeeritud. Idee ja kavatsus loeb.

Kokkuvõttes – katseta, ole leidlik ja püüa oma päeva tuua emotsioone, mis hoiavad meele erksana. See aitab ka leevendada virtuaalset väsimust, mis igapäevastest videokõnedest, lõpututest meilivestlustest jm kontaktivabast suhtlusest võib tekkida. Kõik on meie enda kätes ning mõtteviisis kinni.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.