Kuidas külma käest tulnud telefoni õigesti laadida?

Foto: Shutterstock.

Kätte on taaskord jõudmas talv, mis aga sageli tähendab üsnagi keerukat perioodi nutitelefonidele. Kes meist siis poleks kogenud seda, et võtad väljas pakase käes telefoni kätte ning aku protsendid kaovad nagu tina tuhka. 

Väidetavalt saavad seda omal nahal kõige enam tunda just nimelt Apple’i toodete kasutajad. Põhjus on väga lihtne: Apple’i ametliku info järgi on iPhone’id mõeldud toimima temperatuuridel üle 0 kraadi. Eestis tuleb neil aga see-eest rinda pista mõnevõrra karmimate oludega.

Kuidas peaks ikkagi toimima, kui telefoni aku on külma tõttu tühjaks saanud ja mida teha telefoni külma eest kaitsmiseks?

Ära pane kohe laadima

Alati tasuks vältida otse miinuskraadide käest sooja toodud nutiseadme kohest laadimist. Pakane ei mõju telefoni akule niigi hästi ja külma seadme laadimine võib sellele veelgi rohkem kahju tekitada. 

Seda põhjusel, et külmadel temperatuuridel aeglustuvad akude sees liitiumioonide liikumise põhjustatud keemilised reaktsioonid või peatuvad täielikult. Sellises seisundis aku laadimine ei tekita ka uusi reaktsioone, kuna aku on ikka külm.

Enne laadimist peaks telefonil seega laskma mõned tunnid toatemperatuuril seista või ajanappuse korral seda näiteks radiaatori läheduses soojendada. Samuti jälgi, et telefon poleks soojusallikale liialt lähedale – tulemuseks võib olla ülekuumenenud seade.

Hoia soojas taskus

Et telefoni akut külmakraadide eest kaitsta, võiks seda talviti kanda kehale võimalikult lähedal, soovitavalt mitte välises taskus. Samuti võib telefonile hankida spetsiaalse soojahoidva ümbrise või mässida selle lihtsalt mõne riideeseme sisse.

Kui tead, et telefonil tuleb mõnda aega külmemas keskkonnas viibida, võib ennatlikult ka telefoni välja lülitada ja hiljem soojemas keskkonnas uuesti sisse lülitada. Sedasi saab teatud määral ennetada aku tühjenemist ning enne sisselülitamist tasuks jällegi lasta telefonil eelnevalt soojeneda.

Veel üks võimalus on kanda endaga kaasas akupanka, et pikemalt väljas viibides ei peaks muretsema aku tühjenemise pärast.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.