Elisa blogi

Sülearvuti töötamiseks: millele peaks enim tähelepanu pöörama?

Foto: Shutterstock.

Tänapäevases kiiresti arenevas töömaailmas on paljude inimeste jaoks üheks lahutamatuks kaaslaseks sülearvuti, mis võimaldab mugavalt tegeleda tööasjadega nii kodus, kontoris kui ringi reisides. Sealjuures on aga ülimalt oluline, et sinu töövahend toimiks igal hetkel sujuvalt ja murevabalt.

Vajalike funktsioonide kiireks ja ladusaks toimimiseks tuleks arvuti valimisel pöörata tähelepanu kindlatele parameetritele. Millistele siis ikkagi?

Pane rõhku eelkõige kiirusele ja jõudlusele

Protsessori roll arvutites on kahtlemata olulise tähtsusega, kuna sellest sõltub suuresti see, kui kiire ja sujuv sinu seade on. Arvutis töötamise juures on üpriski tavaline, et korraga on lahti mitu veebisaiti ja programmi, mis vähemvõimekama protsessori korral võib muuta seadme märgatavalt aeglasemaks. 

Mainimata ei saa protsessori kõrval jätta ka vahemälu ehk RAMi. Tänapäeval on endiselt turul veel selliseid arvuteid, millel on 4 GB vahemälu. See on küll piisav kogus, et läbi viia lihtsamaid toimetusi (internetis surfata, filme vaadata jne), ent mitme ülesande täitmisel võib jääda sellest tõenäoliselt väheseks. 

Soovitatav on valida töö tegemiseks siiski sülearvuti, millel oleks vähemalt 8 GB vahemälu. Samuti ei tohiks ära unustada SSD ehk pooljuhtketta olemasolu, mis on kordades kiirem kui HDD ehk mehaaniline ketas. Üldiselt on see ka kaasaegsetel arvutitel olemas, ent kontrollida tasub alati. 

Töötamiseks sobib hästi näiteks HP Pavilion 15-DW3001NY, millel võimekas Inteli 11. põlvkonna i5 protsessor, 8 GB vahemälu ja 512 GB SSD-ketas.

Videotöötlus nõuab võimekat videokaarti

Tööarvutite puhul on tavaline, et suurem rõhk on pandud protsessorile ning videokaart on reeglina nendes mõnevõrra “lahjem”. Kui aga tööülesannete hulka kuulub näiteks videote monteerimine ja fotode töötlemine, siis peaks kindlasti jälgima ka seda, et arvuti oleks varustatud võimeka videokaardiga.

Sellist võimalust pakub näiteks mänguriarvuti, mis on küll pisut suurem väljaminek, kuid see-eest leiab nendest seadmetest riistvara tipu, mistõttu tulevad tulevad need toime ka videotöötlusega.

Ära unusta ka mugavust

Kodus viibides on alati laadija ja stepsel mugavalt käeulatuses, et arvutit laadida, ent pidevalt liikumises olles alati seda võimalust kahjuks pole. Sestap on oluline jälgida sülearvuti juures seda, et selle aku oleks piisavalt vastupidav. 

Sama kehtib ka näiteks kaalu kohta: kui tead, et liigud sülearvutiga sageli ringi, on mõistlik valida kergema kaaluga seade

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.