Teeme selgeks: kas nutiseadet peab tingimata laadima originaallaadijaga või sobib ka soodsam toode?

Foto: Shutterstock.

Ütlus, kui soovid head ja odavat, siis on vaja osta kaks asja – üks hea ning teine odav. Vähem teada on fakt, et see lause käib ka tehnikaseadmete laadimistarvikute kohta.

Hea laadija arendamiseks tehakse palju eeltööd

Kui soovid head ja kauakestvat laadijat, siis tuleb kinni maksta ka selle laadija tootmiseni aidanud eeltöö, testimine ja teadmiseid. Laadija hind koosneb bränditoodetel nagu näiteks Apple, toote disainist, kvaliteetsest materjalist ja kvaliteetsest koostest.

Mõne euro eest võib saada teoorias sama ehituse ja funktsionaalsusega toote ja kui suudetakse mahtude kaudu kokku hoida arenduse ja kaubamärgiga seotud kuludest, siis saabki olla letihind väga madal. Soodsa toote ost rõõmustab kindlasti, aga kui see kipub alt vedama ja lakkab väga vajalikul hetkel töötamast, seatakse siiski sammud poodi ja ostetakse ikkagi ära kallim originaallaadija. 

Originaaltoode ei ole hõbekuul, aga siiski soovitatav

Tõsi, ka originaal ei saa olla hõbekuul, mis toimib igavesti. Kui toodet kasutada, siis ta ka kulub ja kui tagurpidi mõelda, siis miks peaks olema vahet, kas ostad telefoni eluea jooksul talle näiteks kaks originaallaadijat või 10 odavat, mis lõpphinnas tuleb ikkagi poole soodsam. 

Siin saab minna üsna põhjalikuks ja kõik see erineb ka selle poolest, mis seadme ja millise laadimispesaga on tegu.

Keerukam näide on Apple, kus lightning-kaablis ja ka laadijas endas on kiip ning kui seade tuvastab, et miski ei vasta nõuetele, siis see lihtsalt keeldub laadijast tulevat voolu vastu võtmast.

Teine pool on kooste kvaliteet – kuna laadijat tuleb pidevalt seadme pessa ühendada, siis on originaallaadija juba garantii mõttes õigem valik, aga miks mitte ka vanema seadme puhul, sest parem laadimisjuhe on kindlasti ka toote eluea mõistes kasulik.

Kaablis kasutatavate materjalide kvaliteet määrab aga ära selle, mitut ühendamist konkreetne juhe talub enne, kui puruneb. Mida paremad materjalid ja kõrgem koostekvaliteet, seda pikem on ka kaabli eluiga. Mida parem on kaabel, seda paremini edastab see laadimisvoolu seadmele ning seda ühtlasem on laadimine, mis omakorda on kasulik seadmele.

Lisaks koostekvaliteedile tuleks laadija valimisel jälgida ka selle võimsust ja juhtme “läbilaset”. Odav laadija tuleb 1A kaabliga, aga originaallaadija tavaliselt kaabliga, mis sobib kiirlaadimiseks ja on suurema läbilaskega.

Kiirlaadimiseks ei sobi mõnikord ka konkureeriva brändi laadija. Näiteks Samsungi nutitelefon ei pruugi OnePlusi laadijaga kiirlaadimist tagada ning sama loogika on ka odavate laadijatega. Isegi kui sellel on piisavalt võimsust, siis telefon ei pruugi suvalisel laadijal lasta end kiirelt laadida.

Mida kindlasti vältida?

Mida tuleks kindlasti vältida ja seda mistahes laadimiskaabli korral, on laadimise ajal seadme kasutamine nii, et kaablit pidevalt liigutatakse. See mõjub ühelt poolt halvasti kaablile, aga teiselt poolt ka seadme pesale.

Kokkuvõtvalt võib hädapärast kasutada igat kaablit, mis laeb. Igapäevaselt põhilaadijana on soovitatav aga kasutada siiski originaali. Ka varulaadija näiteks kontoris või autos võiks siiski võimalusel olla pigem kvaliteetne toode (võimalusel originaal). Kaugemas plaanis kehtib aga soovitus üle minna seadmele, mis toetab ka juhtmevaba laadimist.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.