Ära piilu läbi lukuaugu ehk kuidas valida tööks sobivat head monitori

Kui telerit vaadatakse ilmselt vaid õhtul mõni tund (on ka erandeid) ning nutitelefonis ollakse samuti päeva jooksul mõni tund (siingi on erandeid), siis monitori võib keskmine kontoritöötaja vaadata terve tööpäeva tundide viisi koos mõnede pausidega. Seega on selle ekraan kasutaja jaoks kõige tähtsam – silmad peavad vastu pidama ning kogu tööks vajalik peab parajalt ära mahtuma. Küsimus, milline monitor valida, on seega igapäevase mugavuse jaoks ülioluline.

Suurus – kas mida suurem, seda parem?

Ekraani suuruse kohta võib arvata, et mida suurem, seda paremini mahub kõik ära ja seda mõnusam on vaadata. Põhimõtteliselt on see õige, aga mitte alati. Piiri peab oskama ka siin pidada.

Nimelt peaks suurest monitorist natuke kaugemal istuma, et see ei hakkaks vastu nägu soojust kiirgama ning ka pikslid on suurtel paneelidel suuremad ja paremini näha, kui liiga lähedal olla. Seega pilt pole enam nii terav ja nii sujuvate joontega.

Kui kontoris on suured lauad ja palju ruumi, siis võib muidugi korralikult suure paneeli lihtsalt laual kaugemale tõsta ja kõik on enam-vähem korras. Sellisele töökohale võiks sobida juba 32-tollise diagonaaliga mudel. Veel suuremad pole tavalisel töölaual juba kuigi praktilised ning võiksid sobida pigem videokoosolekute ruumi või väiksemasse nõupidamistetuppa. Kodus, kus samalt ekraanilt õhtul filme vaadatakse, võib see ka veel kuidagi põhjendatud olla.

Kui aga ruumi on vähe, peaks ekraanidiagonaali järgi valima mõistlikuma suurusega mudeli.

Üldiselt on mõistlikuks valikuks 24-, 27- ja 32-tollised monitorid.

27-tollised aga on keskmise suurusega kontorimonitorid, mis sobivad enamikel juhtudel ning pole liiga suured ega ka liiga väikesed.

Kõige väiksemad 24-tollised on kõige odavamad ning sobivad neile, kellel pole peale tekstisisestuse ja e-kirjade palju muud vaja teha. Samuti on need head ka klienditeenindajale, võttes kitsal laual vähem ruumi.

Resolutsioon: Full HD on miinimumiks saanud

Kui aastaid tagasi soovitati pigem graafilisteks töödeks valida korralik Full HD eraldusvõime, siis nüüd on see saanud kontorimonitoride absoluutseks miinimumiks.

Kui tahad samale pinnale rohkem ära mahutada, sobiks juba pigem 1440p resolutisoon või isegi 2K või 4K. Eraldi on kõrgema resolutsiooni vajadus oluline muidugi video- ja pilditöötlejatel või arvutigraafikaga joonestajatel, kelle jaoks on vaja suuremale ekraanile korraga rohkem detaile mahutada.

Ergonoomia: kõrguse, kalde ja nurga reguleerimine on tervisele kasulik

Selleks, et pikal tööpäeval ekraani vaatamisest kael kangeks ei jääks, on vaja see sättida õigele kõrgusele. Selleks, et päike või laevalgus langeks õige nurga alt, tuleb ekraani laual vastavalt keerata ja sobiva kalde anda. Selleks peab monitori jalg olema reguleeritav – vähemalt kõrgus, kuid veel parem, kui ka kalle ja vaatenurk.

Samuti on tähtis, et silmade säästmiseks saaks heledust reguleerida ning pikkade õhtute puhuks võiks olla võimalik sinise valguse vähendamine.

Vajalikud ühendused aitavad juhtmekuhja vähendada

Enamusel töökohtadest kasutatakse tööks sülearvutit ja kontoris ühendatakse selle külge kõik lisaseadmed hiirest ja klaviatuurist monitorini.

Selleks, et juhtmeid vähem oleks, tuleks valida sobivate ühendusviisidega ekraan. Näiteks USB C toega monitori saab vastava toega arvutiga ühendada vaid ühe kaabliga – selle kaudu käib ekraanipilt, hiire-, klaviatuuri-, võrgu- ja muud ühendused ning kõik muud kaablid saab peita laualt ära monitori taha.

Sülearvutit töökohale ühendades pole isegi eraldi toiteadapterit niimoodi vaja.

Millised on head kontorimonitorid?

Teooria ilma praktikata onkuivavõitu, seega vaatame, millised võiksid olla mõned head näited korralikust kontorimonitorist.

Dell P2722H

Sellel kuvaril on võimalus ekraani seadistada nii jala kõrgust kui paneeli kallet muutes. Lisaks on ekraan ka jala pealt külgedele pööratav kuni 90 kraadi ja saab ka paneeli püstipidi panna. Vaatenurk on 178 kraadi, mis tähendab, et ka päris küljelt vaadates on pilt ja värvid veel mõistlikud.

27-tollise ekraani resolutsioon on Full HD ehk 1920 x 1080 pikslit ja allservast leiab terve rea ühendusvõimalusi igaks olukorraks: HDMi, VGA, DisplayPort ning neli USb pesa lisaseadmetele.

Lenovo L27Q-35 27″

Lenovo samuti 27-tolline kontorimonitor pakub resolutsiooni 2560 x 1440 pikslit, olles sobiv ka näiteks graafika- ja videotöödeks. Seadme vaatenurk on 178 kraadi ja kuvar toetab FreeSync´i, tagades väikese viite. Ühendusvõimalustest on olemas HdMi ja Displayport, mis katavad enamuse vajadused.

Jalg pole reguleeritav, kuid muuta saab ekraanipaneeli kaldenurka.

Lenovo ThinkVision T32h-20 31,5″

Lenovo suur 32-tolline monitor on IPS paneeliga ning 2560 x 1440 pikslise resolutsiooniga. Suure ekraani saab tõsta sobivale kõrgusele ning ka kallet reguleerida. Ühendustest on olemas kolm kõige olulisemat: Sub C, Displayport ning HDMi, kuid kõigi lisaseadmete ühendamiseks saab kasutada monitori sisse ehitatud USb HUB-i. Klaviatuuri ja hiire jaoks on monitori taga eraldi pesad olemas.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.