Millega puhastada arvutiekraani nii, et sa seda ei kahjustaks?

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Selge on see, et kuvarid ja süleriekraanid kattuvad aja jooksul tolmu ja muu mustusega. Millega neid puhastada ilma tundlikku pinda kahjustamata?

Ekraane  tuleb puhastada spetsiaalse puhastusvahendiga, aga kindlasti mitte tavalise kodukeemiaga, millega köögis või vannitoas toimetatakse. Arvuti- ja kuvariekraanid on õrnemad kui köögilaud või vannitoa seinaplaat, karmi kodukeemiaga lähenedes võib tulemuseks olla ekraani lõplik rikkumine.

Vahendid, millega klaviatuuri, puuteekraani ja tavalist (süleri) ekraani puhastada, on erinevad. Seega kõigepealt tuleb leida õige puhastusvahend. Tavaliselt on see muidugi tootel kirjas, mille jaoks seda kasutatakse, aga seletame lühidalt lahti.

Klaviatuuri puhastamiseks sobivad ka karmima toimega puhastusvahendid, sest klahvid on tehtud vastupidavamast plastmassist. Puuteekraani jaoks on olemas puhastusvahendid, mis eemaldavad rasva ja tihkemat mustust, kuid ei kahjusta puutetundlikku kihti ekraanil. Sülearvutite ja kuvarite ekraane aga puhastatakse vedelikega, mis ei muuda läikivat või matti pinda läbipaistmatuks, eemaldades samal ajal tolmu- ja kergema mustuse jäljed.

Kui käes on eriolukord

Kui ekraaniga juhtus midagi – mustus läks peale ja spetsiaalset puhastusvahendit pole käepärast, siis aitavad ka muud käepärased vahendid. Kui juhtud olema prillikandja, siis sobib alati prillipuhastusvedelik – see, mida kasutatakse plastikklaaside puhastamiseks. Tegemist on vedelikuga, mis plastikpindadele kahjulikult ei mõju, kuid eemaldab mustuse, mis on tõrksam ja rasvasem.

Kui seda pole käepärast, siis endiselt ei maksaks vaadata kodukeemiakappi, vaid otsida mõni puhas pihustuspudel ja destilleeritud vee anum. Vajadusel sobib ka keedetud ja piisavalt jahtunud leige vesi. Mida puhtam ja neutraalsem vesi, seda parem. Vette võib segada ka tilgakese vedelseepi, kui on tegemist tõrksama mustusega.

Millega nühkida?

Ekraanipind on õrn ja tavaliselt ei talu kriimustusi. Puutetundlikud ekraanid on küll vastupidavamad ja kaetud tavaliselt mõne kriimustuskindla kattega, kuid kuvarid ja süleriekraanid sellist kaitset ei oma. Seega maksab neid pindu kriimustada nii vähe, kui võimalik.

Parim vahend on mikrofiiberkiust lapp. Neid on spetsiaalselt ekraanide puhastamiseks, kuid sobib ka prillipuhastuslapp või muu optika puhastamiseks mõeldud kangas. Pihusta puhastusvedelikku vähesel määral lapile, nii et seda ei saaks liiga palju ja ei voolaks. Ära kasuta tualettpaberit ega pabersalvrätikut, sest see võib õrna ekraanipinda kriimustada, eriti kuivalt. Kui prillilappi ja mikrofiiberkiudu pole, kasuta puhast puuvillamaterjali, näiteks T-särki.

Kui probleemiks on vaid tolm, võib proovida puhastada ainult suruõhuga (müügil on suruõhuballoonid).

Kuidas puhastada?

Ekraani puhastatakse lapiga väikeseid ringjaid liigutusi tehes. Niimoodi nühitakse üle kogu ekraan. Ühes suunas tehtavad liigutused võivad pinnale jätta häirivad triibud.

Vedelikku tuleb pihustada lapile, mitte ekraanile.

Peale puhastamist tuleb süleri ekraan lasta täielikult ära kuivada, enne kui kaas sulgeda.

Puhastusvahenditest sobivad ekraani jaoks näiteks Klickis müüdav puhastusgeel + lapp, geelita puhastusvahend + lapp, niisked puhastuslapid, mikrofiiberlapid või suruõhk.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.