Täppislaskuri töö teeb tänapäeval ära arvuti

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Foto: Trackingpoint

Ajakirja “Kaitse kodu!” 2017. aasta neljandas numbris kirjutab Heikki Kirotar, et tänapäeval on juba kasutusel sihikud, mis teevad sisuliselt igaühest täpsuslaskuri.

Kuigi tänapäeva täppislaskurite eest teeb juba palju ära tehnika, ei saa siiski veel rääkida iselaskvast relvast, vaid iseseisvast sihikust. Õigem oleks neid nimetada isegi sihtimisarvutiteks, mis käivad relva külge ning aitavad relva kasutajal teha vajalikke parandusi, et sihtmärki lihtsa vaevaga tabada.

Näiteks on selline Ameerika Ühendriikides toodetav Trackingpoint täpsuslaskmissüsteem, mille müüki alustati 2013. aastal. Kaugelt sihtmärkide pihta laskmise juures on teatavasti palju faktoreid, mis kuuli teekonda mõjutavad. Tuul, kaugus ning kuuli lennukiirus on kõik asjaolud, mida tuleb arvesse võtta ning mille järgi tuleb sihik suunata tihtipeale mitte sihtmärgi peale, vaid selle kohale või kõrvale.

Sihikust näeb laskur sellist pilti ning punase punkti järgi tuleb relva sihikut sättida. Foto: Trackingpoint

Täpselt sellise sihtimisega abistamiseks Trackingpoint süsteem ongi. Selle kasutamiseks sihib laskja relvaga sihtmärki ning vajutab seadme küljes olevat nupukest. Seejärel teeb relva peal olev sihtimisarvuti 2-3 sekundi jooksul arvutused, milles masin võtab arvesse kuuli algkiirust, ilmastikuolusid ning sihtmärgi kaugust. Seejärel kuvab relva küljes olev sihtimismasin sihiku ekraanile punkti, mida on tarvis sihtida. Kui kasutaja on liigutanud sihiku õigesse kohta ekraanil, vajutab masin automaatselt päästikule. Lasu tabavus peaks seadmel olema 90 protsenti.

Trackingpoint sihtimisarvuti. Foto: Trackingpoint

Trackingpoint on siiski mõeldud pigem jahimeestele, kes soovivad jahiloomi kergema vaevaga kaugelt tabada.

Sõduritele on veel targemad süsteemid

Maailma riikide sõjavägede relvastuse jaoks on aga mõeldud BOSS (Ballistically Optimized Sniper Scope), mis näeb suuresti välja nagu tavaline täpsusrelva peale käiv sihik. Seestpoolt on aga tegu sihtimisarvutiga, mis sarnaselt Trackingpoint süsteemile aitab laskuril teha arvutusi, mida laskur muidu peaks ise tegema.

BOSS sihtimisarvuti sõduritele. Foto: Ühendriikide sõjavägi

BOSS-i eristab teistest põhiliselt see, et kui Trackingpoint süsteemiga ei ole peale patareide tühjaks saamist suurt midagi teha, siis BOSS süsteemi saab kasutada ka tavalise sihikuna. Seega sobib antud lahendus paremini just sõdurite jaoks, kel on tihtipeale vaja toimivat relva päevadeks, mitte vaid tundideks, kuni aku tühjaks saab.

Loe täpsemalt ajakirjast Kaitse kodu!.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.