5 soovitust, kuidas oma nutitelerile parim pilt seadistada

Kõik nutitelerid tulevad tehasest välja ühe keskmise seadistusega, mis ei pruugi alati sobida kasutaja vaatamisharjumuste või ruumiga, kus telekas asub. Anname viis lihtsat soovitust, mismoodi oma Sony Bravia nutiteler kõige paremini häälestada, et vaadatav pilt oleks just see, mida tahad või mida on filmitegijad tahtnud.

1. Vali tegevusele vastav õige eelseadistus

Sony Bravia menüüs on olemas valik Picture AdjustmentsPicture Mode, mille abil saad valida spetsialistide poolt välja töötatud eelseadistuse vastavalt sellele, mida vaatama hakkad. Erinevad mudelid ning uuemad ja vanemad telerid pakuvad siin veidi erinevaid võimalusi, kuid tavaliselt on alati olemas valikud kino, sport, mängud, fotod jne. Arvutipildi jaoks on olemas ka eelseadistus Graphics.

Valides nüüd näiteks kino stseeni, kohandatakse nii hääle kui pildi seaded optimaalseks mõne kassahiti vaatamisele. Cinema pro valik loob eelseadistused filmivaatamiseks kinostuudio valgustusega ehk hämaramates oludes, Cinema home aga pakub pildiseadeid keskmises elutoas filmi vaatamiseks – suurema heleduse ja kontrastiga, kuna elutoas on rohkem valgust, kui stuudios.

Vaata lihtsat õpetust, kuidas seda seadistust teha:

2. Hoia hämaras energiat kokku

Kui vaatad õhtul telerit hämaras, siis võib liiga ere ekraan silmi häirida. Samas on tüütu vastavalt valgusele kogu aeg ise ekraaniheledust menüüdest reguleerima hakata. Sony mudelitel on olemas valgussensor, mille abil võid lasta nutiteleril ise vastavalt toa valgustusele ekraani heledust reguleerida. Kui tuppa paistab päike või on ekraan mõne ereda valgusallika lähedal, on paremaks vaatamiseks vaja ka ekraani heledust suurendada. Kui aga toas on hämar, siis piisab vähemast valgusest, mis on silma- ja ka rahakotisõbralik, sest siis tarbib seade vähem energiat.

Kuid on ka olukordi, kus ei peaks säästurežiimi sisse lülitama. Kui vaatad oma suure ekraaniga Bravia telerist väga kvaliteetset 4K HDR sisu, siis ökorežiimis see nii hästi esile ei tule. HDR ehk laia dünaamilise ulatusega videopilt esitab sügavaatest mustadest ereda valgeni väga laias ulatuses värve ja heledusi, seega peab teleri ekraan olema samuti võimeline maksimaalse heledusega särama.

Siis lülita energiasäästurežiim välja. Veel lihtsam on aga valida eelseadistustest selleks spetsiaalselt kohandatud HDR.

Sisse-välja saab automaatse heleduse seadistust lülitada menüüst Picture AdjustmentsLight Sensor.

3. Väldi seebiooperiefekti

Nüüd on aga televaatajale seadete kohta midagi olulist öelda filmi Mission Impossible tegijal Christopher McQuarrie´l ja seal peaosa mängival näitlejal Tom Cruise´il:

Lühidalt kokku võttes soovitavad nad tungivalt filmivaatamise ajal välja lülitada nn seebiooperiefekti ehk liikumise ühtlustaja. Tegelikult pole heal teleril seda peaaegu kunagi vaja. Menüüst leiab seadistuse, mida Sony telerites nimetatakse MotionFlow´ks, seda teed pidi: Picture Settings – Picture Adjustments – Advanced Settings – Motion – MotionFlow Settings.

Kui see peaks kogu aeg väljas olema, siis miks üldse on MotionFlow menüüsse pandud, tekib õigustatud küsimus. Vastus on lihtne – seda läheb mõnedel juhtudel siiski vaja. Kui vaatad striimingust spordiülekandeid või madala kaadrisagedusega vanemaid filme, siis MotionFlow aitab teleri kõrge kaadrisageduse ühtlustada madalamaga, tekitades liikmist ühtlustavaid vahepealseid kaadreid juurde.

4. Gamma ja muud pildiseaded

Gamma seadistamine on peenem töö, kuid ka sellega võib igaüks hakkama saada – see aitab rohkem detaile kas heledatel või tumedatel aladel näidata. Kui tuba on üsna hämar, siis võiks Gamma seade olla näiteks kuskil väärtuse 2.2 lähedal, kui aga teleri lähedal on hele valgustus, peaks Gamma väärtust vähendama näiteks 2.0-ni. Siis tulevad detailid ka heledas valguses paremini välja.

5. Kalibreerimine – nõudlikumale vaatajale

Sony menüüdest leiab pildiseadistusvõimalusi veel kümneid teisigi. Picture Adjustments – Advanced Settings menüüst näiteks saab seada heledust, kontrasti, musta taset (toob rohkem esile musti alasid või vastupidi), värviküllastust (mahedatest toonidest kuni neoonvärvidesse küllastumiseni), värvustemperatuuri jne.

Siin on lühike õpetus, kuidas Sony Bravia telerit täpsemini kalibreerida. Selleks on vaja ka testpilti, mille saab alla laadida siit.

Sony Centeri suurima Bravia telerite valiku leiad siit. Ise proovida ja spetsialistide abiga valikut tegema saab tulla kas Endla 16 asuvasse Sony Centeri salongi või T1 Mall of Tallinna esimesel korrusel asuvasse poodi.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.