Sony Centeri blogi

Hübriidkaamera näitab peeglitele tagatulesid?

Sony 6500

Profifotograafid kannavad endiselt kaasas raskemaid ja suuremaid peegelkaameraid, tavakasutajad on aga hakanud eelistama kergemaid ja kompaktsemaid hübriidkaameraid. Kas nüüd ongi kätte jõudmas hübriidkaamerate ajastu?

Vaatame, millised on ühe või teise tehnoloogia eelised ning kas tõesti on juba hübriidkaamera plussid murdmas peegelkaamera eeliseid.

Kui veel kümme aastat tagasi soovitati loomingulise ja profifotograafia jaoks raudselt peegelkaamerat, sest sellel oli suurem sensor, vahetatavad objektiivid ja parem pildikvaliteet, siis nüüd ei pea enam need väited ammu paika. Hübriidkaamerad on järgi jõudnud, kuid kas ka mööda läinud?

Kaamera kaal: hübriid võidab

Peegelkaamera tehnoloogiliste iseärasuste tõttu (prismasüsteem, peegel ja katiku ehitus) on DSLR ehk klassikaline peegelkaamera oluliselt suurem ja raskem kui hübriidkaamera, kus peeglisüsteemi pole vaja ning sensor asub otse objektiivi taga. See on juba esimeste hübriidkaamerate tulekust peale nii olnud ja selle plussi on hübriidid säilitanud tänaseni, ehkki peegelkaamerad on aja jooksul kergemaks ja kompaktsemaks läinud.

Samal ajal on tippklassi hübriidid küll veidi suurust juurde võtnud mitmete lisafunktsioonide ja kauem kestva aku tõttu, kuid on siiski väiksemad. Näiteks Sony täiskaader-hübriidkaamerad a7 ja a9, mis mõlemad on esindatud tuntud tehnoloogiaportaalide Trusted Reviews ja Digital Camera World parimate kaamerate edetabelites, peavad kasvõi sensori suuruse tõt

tu olema pisut kopsakamad, kuid lisaks on saanud need mudelid endale profikaameratele omase paksu käepideme korpuse küljes, millest saab pildistades mugavalt kinni hoida. Samas mahub sellesse käepidemesse ka suurem ja kauakestvam aku.

Objektiivid: seis on võrdsustumas

Paljudel hübriidkaameratel nüüd juba vahetatavad objektiivid. Kui varem oli valiku osas seis üsna suurelt peegelkaamerate kasuks, siis nüüd on see vahe juba kohati vaevumärgatav – eriti siis, kui sa pole tipptasemel profifotograaf, kellel peab olema iga olukorra jaoks mitu erinevat objektiivi.

Sony’l on olemas näiteks 28 mm lainurkobjektiiv, Carl Zeissi 35 mm lainurkobjektiiv või Carl Zeissi 18 mm ülilainurkobjektiiv, samas võib kalasilm-konverteriga 28 mm objektiivi vaatenurka veelgi laiemaks saada ja teha panoraamseid kunstfotosid.

Kui otsid teleobjektiivi, siis peegelkaamera eelised võivad vastu tulla alles eriti pikkade torude juures, mida tassivad kaasas spordi- ja loodusfotograafid. Tavaline proff või tõsisem asjaarmastaja aga leiab Sony valikust näiteks võimsa 100-400 mm supersuumiga teleobjektiivi ja kui sellest jääb väheseks, on olemas 1,4- ja 2-kordsed telekonverterid, mis suurendust vastava arvu kordi lisavad.

Kõige enam meeldivad tavakasutajale aga „turistiobjektiivid“, kus korraga saab seadistada vaateulatust lainurgast teleni. Hübriidkaameratele on siin valikus nii 24-240 mm, 70-300 mm, 28-135 mm kui palju teisi valikuid.

Kui siiski jääb kõigest sellest väheseks või sul on olemas näiteks Sony A-mount objektiivid või mõni Canoni või Nikoni objektiiv, siis sellest pole probleemi. Hübriidkaameratele on samamoodi kõikvõimalikke adaptereid, mis sobitavad teiste kaamerasüsteemide ja peegelkaamerate objektiive koos võimalusega ära kasutada nende automaatikat ja seadistusvõimalusi. Näiteks on olemas Sony A-mount / E-mount adapter, mis laiendab kasutatava optika valikut veelgi. Leiab ka Nikoni ja Canoni adaptereid Sony hübriidkaameratele.

Pildiotsija – küsimus on eelistuses

Kaamera pildiotsija puhul on raskem öelda, kumb on parem: kas hübriidkaamera digitaalne ekraan või peegelkaamera läbi prismade näidatav otsepilt objektiivist? Küsimus on viimasel ajal taandumas pigem maitsele: kas eelistad näha pilti sellisena, nagu see läbi optika tuleb, või tahad pilti sellest, kuidas kõik jäädvustub sensorile? Mõlemad soovid on teatud mõttes õiged, kuid hübriidkaamera kasuks räägib see, et lõpuks me tarbime ikka tulemust enamasti digitaalsel kujul ja tahaks kohe näha, mismoodi see salvestus.

Varem oli hübriidkaamerate puuduseks liiga kehv ekraaniresolutsioon, millelt tulemust vaadati, kuid Sony kaamerate puhul on pildiotsija ekraan läinud aina paremaks.

Elektroonilise pildiotsija plussiks on veel võimalus näha otse ekraanilt tervet hulka lisainfot, näiteks histogrammi ja pildi parameetreid.

Sarivõte – hübriidkaamerad näitavad siin peegelkaameratele tagatulesid

Kui tahad pilte kiiresti liikuvatest asjadest, siis siin on hübriidid võidujooksu võitnud. Peegelkaamerad ei pruugi enam neile järele jõuda kaadrite hulgas ja kiiruses, mida suudavad hübriidid salvestada.

Näiteks Canoni proffidele mõeldud tipp-peegelkaamera EOS-1D X Mark II suudab jäädvustada 14 kaadrit sekundis, Sony a9 hübriidkaamera aga juba 20. Asjad lähevad aga veel paremaks, sest Digital Camera Worldi poolt kõrgelt hinnatud Sony a6000 jäädvustab vajadusel koguni 60 kaadrit sekundis.

Autofookus – hübriidkaamerad on kandadele astunud

Kui peegelkaamerad juhtisid siin ajaloolist võistlust autofookuse kiiruse ja täpsusega, siis hübriidkaamerad on juba selles osas järgi jõudnud. Sony a9 suudab peegelkaameratega võistelda uudse hübriidfookuse abil – see hindab teravust nii kontrastsuse kui faasinihke järgi ning see tagab ühtaegu kiirema ja täpsema tulemuse kui paljud peegelkaamerad suudavad.

Sony A7M3 aga on näiteks varustatud real-time AF ehk reaalajas kiire autofookuse funktsiooniga, mis paneb jällegi mõtlema hübriidide eelistele autofookuse osas. Sony kaamera suudab pilti teravustada ka inimsilmale fokuseerides, kuid mitte ainult – värskeima tarkvarauuendusega tuntakse ära ka loomade silmad, mille järgi automaatselt teravust seada. Kõik see tähendab, et pildid muutuvad kiiresti teravaks ning tulemuse pärast karta ei tule.

Video – hübriidid hakkavad mööduma

Kuigi peegelkaamerad olid teedrajavad video toomisel fotokaameratesse, pakkudes kompakt-videokaameratele konkurentsi vahetatavate objektiividega, siis on hübriidkaamerad nüüd liidrilt teatepulka üle võtmas.

4K videosalvestus on peegelkaamerate puhul võimalik vaid väga kallitel profikaameratel, 4K video hübriidkaamerates on saamas aga üsna tavaliseks. Seega võib tavakasutaja video jaoks valida juba pigem hübriidkaamera, kui tahab olla tulevikukindel. Pealegi on käest filmides väiksem hübriidkaamera kohati mugavam kui suur peegelkaamera.

18. aprillist läheb Sony Centeris käima suur kampaania, mille raames saad hübriid- ja RX-seeria fotokaamera või Sony videokaamera ostuga tasuta kaasa töökindla Sony 64GB mälukaardi väärtuses 54-82€. Lisaks on valitud foto- ja videokaamerate mudelitel kampaaniahinnad.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.