Milline peab olema kodus võrk, mis sobib 4K-video vaatamiseks?

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Kui kodus on Androidiga 4K-teler, siis loomulikult on põhjust vaadata ka 4K-kvaliteediga filme ja videoid. See aga seab võrgule lisanõudmisi, sest 4K-striim on piisavalt mahukas, et vanema põlvkonna seadmete või odavama võrguteenusega ei pruugi sujuv filmielamus õnnestuda. Mida siis koduse võrgu ehitamiseks vaja?

Juhtmevaba või kaabelvõrk

Koduse võrgu esimene põhimõtteline valik seisneb selles, kas ehitada nutitelerini kaabelvõrk või toimetada meediat üle õhu, WiFi abiga.

WiFi-võrgus on üks keskne seade, WiFi-ruuter, mis jagab ühendust kõigi traadita võrgus olevate seadmete jaoks. Ruuter jagab traadita ühendusega seadmetele ka internetiühendust.

4K vajab vähemalt 15-20 Mbps striimi, mida ei saa striimimisel teistega jagada. See tähendab, et internetiühendus koju peaks olema vähemalt sellise kiirusega, soovitavalt rohkem. 4K-videote striimimist pakkuv keskkond Netflix soovitab pigem arvestada üle 25 Mbps ühenduskiirusega.

Tegelikud kasutuskogemused ütlevad, et internetiteenuse pakkuja ei taga kunagi maksimumkiirust, vaid enamasti jääb keskmine kiirus sellele alla. Seega võiks 4K-video striimimiseks üle interneti olla koduse ühenduse soovitatavaks kiiruseks hoopis 50 Mbps, sest sel juhul on katkemisi vähem ja filmivaatamist ei sega pikad puhverdamispausid. Oma arvutist saad netikiirust testida Speedtesti veebilehe abiga, samuti on oma kiirusetest Netflixil.

Kuidas on aga lood WiFi-võrguga? Iseenesest pole 25 Mbps või 50 Mbps probleemiks ka vanema põlvkonna WiFi-võrkudele, rääkimata uusimatest standarditest 802.11n ja 802.11ac.

Traadita koduvõrgu juures on vaja arvestada seda, et ruuteri jagatav ressurss on ühine kõigile võrgus olevatele seadmetele. Nii et kui nutiteler striimib 4K-sisu, siis samal ajal mõne teise seadmega näiteks YouTube’i-videot vaadates võib Android TV jaoks võrgukiirusest puudu tulla.

Üheks variandiks on teistele pereliikmetele anda karm käsk 4K-striimi vaatamise ajal oma seadmetega võrgus midagi mahukat mitte teha.

Sony Bravia teleri ühendamiseks WiFi-võrku vajuta puldil kõigepealt Home-nuppu, siis “Seaded”.

Vali Võrk -> Võrgu seadistamine -> Lihtne.

Järgnevad juhendid, kuidas koduvõrguga ühendada.  Võrgu ühendamise viisiks traadita ühendusel tuleb valida Wi-Fi. Seejärel vali nimekirjast oma koduvõrk, sisesta parool ja ühenda teler võrku.

Selleks, et üle WiFi striimimine oleks sujuv, kasuta võimalusel ruuteris WiFi 802.11n võrku, mis on kiirem ja 5 GHz sagedusala, kui su ruuter seda võimaldab.

Teleri ühendamine kaabliga võrku

Koduse võrguga ühendamine üle kaabliühenduse on alati kindlam ja stabiilsem. Lisaks on kaablivõrguga ühendamine lihtsam. Häired WiFi töös võivad põhjustada striimi katkemise või puhverdamise ka siis, kui muidu on kiirusega kõik korras.

Ruuteri võrgukaablipordist tuleb telerini vedada võrgukaabel. See peab olema piisavalt pikk, et see liiga pingul poleks ja hea, kui kaabli saab peita seina äärde mööbli taha. Moodsamates kodudes on kaabel juba seina sisse ehitatud.

Pärast kaabli ühendamist ruuterist LAN pesast telerisse vajuta puldil HOME nuppu, seejärel “Seaded”. Nüüd Vali Võrk -> Võrgu seadistamine -> Lihtne. Võrguga ühendamise viisiks on “Juhtmega LAN”. Pärast “Ühenda” nupu vajutamist ekraanil peaks võrguühendus automaatselt tekkima.

Ekspertidele: ruuteril seaded paika

Tõsisemal tehnikahuvilisel tasub korra üle vaadata ka oma ruuteri seaded. QoS-seadetest on võimalik määrata võrguteenuste prioriteedid. Kui ruuter on selleks võimeline, siis saab videostriimi prioriteedi seada kõrgeimaks, et teised netitarbijad video vaatamist ei segaks.

Mõnikord aitab ka DNS-seadete käsitsi seadistamine, kui on plaan põhiliselt USAst pärit 4K-videostriime vaadata. Sea oma ruuteri DNS-serveri aadressiks Google’i pakutav DNS – 8.8.8.8 või 8.8.4.4.

Sony nutitelerite valiku ja eripakkumistega saad tutvuda meie e-poes.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.