Sony Centeri blogi

Sony uued telerid sügishooajaks: millist valida?

Sügis ja jõulude-eelne aeg sobib uue teleri ostmiseks suurepäraselt, sest tulemas on pimedad õhtud, kingituste tegemise ning pikkade pühade periood, kui meelelahutust on vaja rohkem. Sonyl on praegu pakkuda üsna suur valik nii 4K, 8K, OLED kui suure või väiksema ekraaniga mudelite seas. Siin on lühike ülevaade, millised on sel aastal välja tulnud uusimad mudelid ning milleks need kõige paremini sobivad.

Sony selle aasta mudelitel on mitmeid uuendusi, mis telerivaatamisele parema kvaliteedi annavad. Ambient Optimization on näiteks tehnoloogia, mis reguleerib ekraani kontrastust ja heledust automaatselt vastavalt toa valgustingimustele. Samuti seadistab helitämbri selle järgi, kas ruum on suur või väike, heli summutav või pigem vastu kajav.

Kõigil mudelitel on loomulikult Android-TV, mis pakub tuhandeid äppe, sealhulgas Netflixi ja Youtube’i, samuti saad AirPlay 2 kaudu ühendada oma Apple’i nutiseadmed juhtmevabalt nutiteleriga. Endiselt on olemas spetsiaalselt Netflixile kohandatud pildirežiim, HDRi tugi ja ekstra riistvara, mis suudab kehvema kvaliteedi ja resolutsiooniga sisu parandada parimaks võimalikuks, mida konkreetse mudeli ekraan näitab, kas siis 4K või 8K sisuks.

8K teler: tulevikuks täielikult valmis

Enam pole mingi üllatus, et 8K telerid on kohal ja võtavad tasapisi endale turul aina suuremat osa. Sony selle aasta 8K uudismudel KD-85ZH8 toetab kõiki enamlevinud striiminguplatvorme, millel Androidi tugi:  Go3, Netflix, Amazon Prime, Spotify, Deezer, TuneIn, KODI jne. Kuna 8K sisu on praegu saada vähem kui 4K sisu, siis saab võimsa pilditöötlusprotsessori X1 Ultimate’i abil madalama eraldusvõimega videopildi 8K kvaliteedi lähedaseks töödelda ning vaadata suurelt, 85-tolliselt ekraanilt alati teravat pilti.

Apple’i seadmetest saab striimida ekraanile juhtmevabalt AirPlay 2 toega ja Androidiga seadmetest Chromecastiga ning kui kasutad nutikodu juhtimiseks Apple Homekiti või Google Home’i, siis saad nutiteleri oma targa kodu süsteemi ühendada. Sellega käib näiteks kaasas teleri juhtimine häälkäsklustega Google Assistanti kaudu.

Heli tuleb otse ekraanipaneelist, mille paneb vibreerima keskne kõlarielement, nii et hääled näivad tulevat just sealt, kus nende allikas asub ehk ekraanipinnalt. See tagab palju loomulikuma heliedastuse.

OLED — parim pildikvaliteet

OLED-ekraan annab parima selgusega terava pildi, mida võib vaadata ka üsna lähedalt, seega saab suurem ekraanipaneel olla ka väikses toas. Sony kolm OLED-telerit A8 seeriast, mis sel aastal välja tulid, on 48-, 55– ja 65-tollise diagonaaliga. Kõik kolm OLED-mudelit on esimest korda  X-Motion Clarity pildiprotsessoriga, mis muudab kiiresti vahelduvad ja liikuvad pildid selgemaks ja teravamaks. Pildiprotsessor  X1 Ultimate on intelligentse pildiparandustehnoloogiaga, mis tunneb ära ekraanil esitatavad kujutised ja parandab neid vastavate algoritmidega, isegi kui meedia ise on kehvema kvaliteediga, näiteks Full HD või HD.

Neilgi mudelitel on kasutatud vibreerivat ekraanipinda heli edastamiseks, et heliallikas kostaks otse pildi seest.

Uued mudelid leiab Sony Centerist: KD-48A9 (48-tolline), KD-55A8 (55-tolline) ja KD-65A8 (65-tolline). Kaks viimast on, muide, saanud ka mainekalt audio-video portaalilt What Hi-Fi? maksimumhinded.

Uued 4K telerid — suuremad ja kvaliteetsemad

4K telerite mudelivalikust kadusid ära mõned väiksema ekraaniga mudelid. Kuna 4K pilt on piisavalt hea ka lähemalt vaadates, siis võib isegi päris väikesesse tuppa osta suurema ekraani, mis annab veelgi parema kinoefekti.

XH90 seeriast, mis sel aastal välja tuli, on valida 55-, 65-, 75- ja 85-tolliseid mudeleid. Need telerid on tulevikukindlad saabuva tarkvarauuendusega, mis lisab hiljem toe 120 Hz värskendussagedusele. Seega tasub selle seeria 4K teler muretseda endale siis, kui sulle meeldib mängida konsoolimänge — 120 Hz on sobiv uue Playstationiga suurel ekraanil mängimiseks. Android-TV, AirPlay, Chromecast ja kõik nende omadustega kaasatulevad lisavõimalused on muidugi samuti olemas, kuid pildiprotsessoriks on X1, mitte X1 Ultimate. See tähendab, et sel seerial pole nii võimsat pildiparandust, aga mängude jaoks polegi seda vaja.

XH95 seeria 2020. aasta mudelite seas on veel alles ka 49-tolline mudel, mida pole kindlasti vaja vältida, sest What Hi-Fi? andis sellele oma soovituse ja maksimumpunktid just omasuuruste seas — nii pildi kui heli kvaliteedi eest. Saad hea hinnaga teleri koos tippkvaliteediga, mis siis, et natuke väiksema diagonaaliga.

Alates 55-tollisest mudelist on XH95 seerias kasutusel X-Wide-Angle-ekraan, mis tagab värvide ja heleduse püsimise ka suurema nurga alt vaadates. Seega võiksid valida selle seeria teleri, kui ekraani ees istutakse laiemalt, nii vasakul kui paremal. Äärtest suurema nurga alt on selle seeria telerite pilt paremini ja õigete värvidega näha.

Väiksemad ja taskukohasemad uued mudelid

Kokkuhoidlikum, väiksema eelarvega ning pisema toa omanik leiab sobiva mudeli XH85 või XH80 seeriast. XH85 seeria uudismudelite hulgas on 43- ja 49-tollise diagonaaliga telerid, mille taustavalgustus on paneeli äärtest, mitte aga LED-maatriksina, nagu oli XH90 ja XH95 seerial. See annab küll väiksema kontrasti ja dünaamilisuse, kuid 4K kvaliteediga sisu on siiski kirgas ja terav tänu X1 ja X-Reality PRO pildiparandusprotsessoritele. XH80 pakub laiemat diagonaalide valikut 43-tollistest 85-tollisteni ning taustavalgustus on samuti paneeli servadest valgustavate LEDidega.

Neil teleritel on nagu kallimatelgi mudelitel olemas Android-TV, Netflixi pildirežiim, Dolby Atmos heli, kõigi enamlevinud HDR standardite tugi, Apple AirPlay, Apple Homekit, Google Chromecast ja Google Assistant.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.