Sony Centeri blogi

Sony uus maailma väikseim ultrakompaktkaamera – mis muutus võrreldes eelkäijaga?

Täpselt kaks aastat tagasi, 31. augustil 2017 esitles Sony maailmale uut tüüpi kaamerat – RX0, mis pealtnäha tundub olevat kompaktne ja vastupidav seikluskaamera, kuid sisult ei ole seda mitte. Tegemist on tippkvaliteeti pakkuva ultrakompaktkaameraga, mida kasutatakse isegi Hollywoodi filmitööstuses raskemates oludes stseenide ülesvõtmiseks.

Kuna kaamera kvaliteet on piisavalt hea, siis sobib see nõudlikule videoblogijale, pühapäevafilmijale ning muidugi kõigile ekstreemsportlastele, kes tahavad oma trikke väga selgelt ja teravalt salvestada. Sel kevadel välja tulnud teise põlvkonna ultrakompaktkaamera RX0 M2 annabki selleks rohkem võimalusi nii kvaliteedis kui mugavuses, samuti on endiselt olemas kõikvõimalikud ühendused ja liidesed nii heli kui pildi salvestamiseks.

Mis jäi samaks ja mida on uut võrreldes esimese põlvkonnaga?

Samaks on jäänud näiteks ülilainurkobjektiiv, mis pakub 24 mm fookuskaugust ning jätab pildile kõik vajaliku. Ka suur ühetolline sensor on endiselt 15,3-megapiksline.

Samas on paranenud otse kaamerasse salvestatava video kvaliteet – maksimaalse kvaliteediga on nüüd võimalik teha 4K videot kuni 30 kaadrit sekundis ning salvestada seda kadudeta, et pärast oleks võimalikult rohkem pildimaterjali järeltöötluseks.

Uude ülikompaktkaamerasse on nüüd mahutatud Eye AF ehk silma järgi teravustamise funktsioon, mis varem oli olemas vaid suurtes kaamerates. Selle abiga on lihtne videot teravustada inimesi filmides.

Fookuse osas on RX0 II puhul veel üks oluline erinevus eelkäijast – lähim teravustamiskaugus 20 cm. Esimese põlvkonna mudelil on see 50 cm. Lühem minimaalne teravustamiskaugus on hea lähedalt filmides ja kindlasti on hulk kasutajaid, kes seda tahaksid näiteks suures plaanis portreede või makrovõtete jaoks.

Kuigi pildi eelvaate-ekraan jäi endiselt 1,5-tolliseks ja 230 tuhande piksliseks, on uue põlvkonna kaameral võimalik ekraani pöörata, et seda mugavalt erinevatest asenditest vaadata. Sellepärast on uus kaamera ka veidi paksem, kui vanem mudel. Samas kannatavad mõlema korpused ka vee alla minekut, RX0 MK2-ga saab filmida koguni kuni 10 meetri sügavusel vees.

Mõlemal kaameral on traditsioonilise 3,5 mm suurusega stereomikrofoni pesa, seega saab videole lisada kohe salvestades kvaliteetse heli välisest mikrofonist.

Uus või vanem mudel?

Kui tekib küsimus, kas võtta nüüd uus või 2 aastat vana mudel, siis mõnedel juhtudel kindlasti kõhklusi ei teki, kuid paljudel uue kaamera valijatel tuleb kaaluda põhjalikumalt, milline on parim.

RX0 kasuks räägivad kaks põhilist argumenti – see kaamera on natuke kergem, seega parem kaasa võtta ja kasutada rasketes oludes, samuti saab nüüd esimese põlvkonna mudeli kätte väga soodsalt – alla 550 euroga.

RX0 MK2 aga teeb 4K videot otse kaamerasse ega vaja selle jaoks välist salvestust – võrreldes Full HD-ga on see neli korda parema kvaliteediga ja tulevikukindlam. Samuti on pööratav ekraan hea videoblogijale ja kõigile neile, kes tahavad filmimise ajal kohe ekraanilt näha filmimise suunast, mis pildile jääb. Mainimata ei saa jätta ka silma järgi teravustamise autofookust uuel mudelil, mis video tegemise mugavamaks teeb ja lühemat minimaalset teravustamiskaugust makrovõtete tarvis. Uus kaamera on küll kallim, kuid valikul võivad otsustavaks saada just need olulised lisavõimalused.

Vaata lähemalt uue kaamera kvaliteeti nendest näidisvideotest:

Sony kaamera RX0 MK2 komplektis mugava käsistatiiviga VCT-SGR1 on müügil Sony Centeris.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.