Priit Alamäe: “Meie projekte erinevates riikides tuuakse teistele asutustele eeskujuks”

Nortali kaasasutaja Priit Alamäe.Foto: sTARTUp Day

Priit Alamäe on Eestis tuntud ettevõtliku inimesena juba rohkem kui 20 aastat ning eelkõige teatakse teda Nortali kaasasutaja ning esimehena.

Ettevõte, mis loodi väikeses tudengilinnas Tartus, eesmärgiga saada suurimaks tarkvaraarendusettevõtteks Eestis, on nüüdseks kasvanud oma valdkonna gigandiks terves Baltikumis. Tänasel päeval on Nortal rohkem kui 800 töötajaga rahvusvaheline ettevõte, mis on Alamäe eestvedamisel andnud märkimisväärse panuse Eesti e-riigi ülesehitamisesse.

Kuidas sai Teist ettevõtja? Mis sündmus andis selleks esimese tõuke?

Olen olnud ettevõtlik nii kaua kui end mäletan. Esimesed, esialgu küll ebaõnnestunud ettevõtluse katsed, tegin juba varases põhikoolis, kus näiteks Hiiumaal klassiekskursioonil olles ostsin sealsest rauapoest hunniku tabalukke, sest millegipärast tundus mulle, et nii häid tooteid nii hea hinnaga mandrilt küll ei saa. Esimene õppetund – turgu tuleb tunda.

Ühtegi konkreetset sündmust, mis oleks ettevõtluseks tõuke andnud, ei ole olnud. Eeskuju on kindlasti olnud isa, kes omal ajal tegi ühe Eesti esimese kooperatiivi ja on samuti kogu elu ettevõtlusega tegelenud.

Vaadates tagasi, mis on olnud suurimad õppetunnid Teie karjääri jooksul? Mida teeksite teisiti?

Väga palju on olnud valusaid õppetunde, aga ma olen tänulik ka kõige negatiivsemate õppetundide eest, sest need õpetavad kõige paremini. Nortal on nii Eestis kui Baltikumis omas vallas täna kõige suurem ja rahvusvahelisem ettevõte – oleme kõik vead omal nahal ligi 20 aasta vältel läbi kogenud, kellegi kogemustest kahjuks õppida pole saanud.

Ma olen ka üsna kärsitu ja ootan tulemusi optimistlikult kiiresti, mistõttu on Nortalis käibel ütlus, et „Kõik planeeritu juhtub, aga tavaliselt pool aastat hiljem, kui Priit prognoosis”.

Olete inimene, kes jõuab ja teeb palju. Mis on Teie nipp, et püsida produktiivsena?

Ma ammutan energiat tarkadest inimestest enda ümber. On loomulik, et aeg-ajalt on jõud otsas, aga väga vabastav on nii endale kui teistele mõnikord tunnistada, et sul ei ole õigeid vastuseid. Loomulikult annab jõudu pere ning üks paremaid patareide laadijaid minu jaoks on söögitegemine. Kui sibulaid hakid, siis on samal ajal väga keeruline tööasjade peale mõelda.

Mis on olnud põhilised faktorid Nortali edus?

Targad inimesed teevad kõvasti tööd kire ja hoolimisega. Kõlab triviaalselt, aga nii ongi. Kindlasti eristab meid riskijulgus ja oskus kaasata võõrkapitali. Nortalit küll üldiselt startuppide hulka ei loeta, aga igal lool on algus ja ka meie ettevõtte ajaloos on olnud seed-round, A-round, B-round jne. Meie jaoks lihtsalt see protsess ei päädinud mitte ettevõtte mahamüümise, vaid investorite väljaostmisega. Me oleme teinud üle kümne erineva finantstehingu aastate jooksul – investeerimisringid, väljaostmised, teiste ettevõtete omandamised ja ühinemised jne. Seda on Eesti mõistes väga palju ja see kogemus on suhteliselt unikaalne.

Olete Nortali eesotsas olnud nüüdseks ligi kaks aastakümmet. Mis on põhjus, miks olete Nortaliga nii pikalt seotuks jäänud? Kas Teil ei ole tekkinud kiusatust mõne teise idufirma või projektiga alustada?

Meie tiimi jaoks ei ole ettevõtlus projekt, mida veame eesmärgiga teha exit (osalus maha müüa – toim.). Meile meeldib ehitada ja meid motiveerivad väljakutsed ning kasv. Igal aastal paneme end proovile, tehes midagi, mida varem pole tehtud. Seeläbi ei hakka kunagi igav ega isegi mugav – toimetame pidevalt testides võimete piire ja olles mugavustsoonist väljas. Minu teada oleme me näiteks suurim Eesti kapitalil põhinev tööandja USA-s, ilmselt TOP3 hulgas nii Saksamaal kui ka Soomes. Oleme minu teada ka ainsad, kes on suutnud Pärsia lahe Araabia riikides korralikult kanda kinnitada. Meil on tõsiselt lahe tiim ja kõigi jaoks on väljakutseks avastada, mida suudame koos saavutada.

Mis on Nortali missioon? Kuidas Nortal ja sarnased tehnoloogiaettevõtted maailma paremaks saavad muuta?

Meie ettevõtte ambitsioonikas ja tulevikku vaatav missioon inglise keeles kõlab: „We are building a seamless society”. Meie eesmärk on ehitada ühiskonda, kus kõik töötab sujuvalt ja kus inimesed saavad keskenduda sellele, mis on nende jaoks tõeliselt oluline. See tähendab nutikaid ja meie kõigi igapäevaelu lihtsustavaid teenuseid nii avalikus, era- kui ka tervishoiu sektoris. Anname inimestele aega, et nad saaksid tööl keskenduda väärtuse loomisele ja vabal ajal enesearengule, perele ja sõpradele.

Nortal on üks staažikamaid oma valdkonna ettevõtteid. Kuidas on Teie hinnangul Eesti tehnoloogiaettevõtete maastik selle aja jooksul muutunud? Kas ettevõtte kasvatamine ja konkurentsis püsimine on muutunud pigem lihtsamaks või keerulisemaks?

Eesti turul, nagu ka maailmaturul, ei ole kunagi olnud tühja kohta. Turg oli täis sel hetkel kui alustasime ja on ka praegu. Aga alati on ruumi neile, kes suudavad ja tahavad midagi teha teistmoodi ja paremini. 20 aastaga on konkurents muutunud oluliselt rahvusvahelisemaks, aga ma näen seda pigem positiivselt, sest see nii aitab kui ka sunnib ettevõtteid mõtlema üle piiride. Eesti turg on nii väike, et ainult siia turule keskendudes ei ole erinevalt näiteks Saksamaast võimalik üles ehitada rahvusvahelises mõistes suuri ettevõtteid ja see sunnib ka meie ärksamaid ettevõtjaid kohe rahvusvaheliselt mõtlema.

Nortal on viimasel ajal oluliselt laienenud Saksamaal ja USAs. Kuidas te sinna jõudsite? Mis te seal teete?

Nii Saksamaal kui ka USA-s alustasime puhtalt lehelt, tegime n-ö greenfieldi. Meil läks USA-s umbes poolteist aastat, et äri korralikult kasvama saada ja siis olime valmis kiirendama. Leidsime sealt ettevõtte, mis sobis hästi Nortaliga just kultuuri poolest ja liitsime nad meie kollektiiviga. USA-s tuleb täna 90% meie käibest Fortune 500 ettevõtetele keerukate tehnoloogiliste lahenduste arendamisest. Saksamaal soovime korrata USA arengukõverat, aga fookus on natuke teine – keskendume pigem e-riigi ja tervishoiu teemadele.

Eestis võetakse e-riiki loomuliku osana igapäevaelust. Kuidas on võetud uut süsteemi vastu riikides, kuhu olete suundunud? Mis on raskused?

Kõige suurem erinevus on baasinfrastruktuuri olemasolu ning levik. Eesti unikaalsus seisneb laialt kasutatavas digitaalses identiteedis ja hästi juurutatud andmete ristkasutuses avalikus sektoris. Inimesed usaldavad e-riiki ja nõuavad järjest paremaid teenuseid. Selline olukord on maailma mõistes suhteliselt unikaalne ja nende alustalade puudumisest tulenevadki kõige suuremad raskused. Õnneks oleme suutnud Eesti lippu alati kõrgel hoida ja meie projektid on kõigis riikides sellised, mida teistele asutustele eeskujuks tuuakse.

Mis on Nortali plaanid tulevikuks?

Jätkame samas vaimus. Selleks, et Mount Everesti tippu jõuda, tuleb ronima hakata. Kui jõuad esimese mäe tippu, siis avastad, et selle taga on järgmine ja kõrgem mägi. Meil on huvitav, me tunneme, et me teeme tööd, mis igapäevaselt lööb universumisse meie oma pisikese mõlgi ja see hoiab värskena.

Priit Alamäe on üks Baltikumi suurima ärifestivali sTARTUp Day esinejatest. Rohkem infot festivali kohta https://startupday.ee

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.