Ajalooline hetk: NASA planeediradar tuvastas tuhandenda Maast lähedalt mööduva asteroidi

Sõltuvalt asteroidi suurusest ja kaugusest saab radarit kasutada selle pinna keeruliste detailide kujutamiseks, määrates kindlaks nii selle suuruse, kuju, pöörlemiskiiruse kui selle, kas objektiga kaasneb üks või mitu väikest kuud.Foto: sci-news.com

Tänavu suvel, 14. augustil lendas Maast mööda umbes 20-30 meetrise diameetriga asteroid 2021 PJ1. Asteroid möödus enam kui 1,7 miljoni km kauguselt, kirjutab Sci-news.com. See oli ajalooline hetk, sest tegemist oli järjekorras tuhandenda Maa-lähedase asteroidiga, mille NASA planeediradar on veidi enam kui viiekümne aasta jooksul tuvastanud.

“Alates asteroidi 1566 Icarus esimesest radarivaatlusest 1968. aastal, on seda võimsat tehnikat Maast lähedalt mööduvate objektide, nagu asteroidide ja komeetide jälgimiseks kasutatud,” ütles dr Lance Benner NASA reaktiivmootorite laborist.

“Need radari avastused parandavad meie teadmisi NEO orbiitide kohta, hankides andmeid, mis tulevikus aitavad meil täpsemalt objektide liikumisi arvutada ja ennustada, kas asteroid tabab Maad või läheb sellest mööda,” selgitab ta.

Benner lisab, et näiteks potentsiaalselt ohtliku asteroidi Apophis hiljutised radarimõõtmised aitasid välistada igasuguse võimaluse, et see võiks järgmise saja aasta jooksul Maad mõjutada.

Lisaks saavad radarid anda teadlastele üksikasjalikku teavet füüsikaliste omaduste kohta, mida muidu ainult kosmoselaeva orbiidile saatmise ja sealt nende objektide lähedalt jälgimise korral kätte saaks.

Sõltuvalt asteroidi suurusest ja kaugusest saab radarit kasutada selle pinna keeruliste detailide kujutamiseks, määrates kindlaks nii selle suuruse, kuju, pöörlemiskiiruse kui selle, kas objektiga kaasneb üks või mitu väikest kuud.

Asteroid 2021 PJ1 puhul oli too piltide saamiseks liiga väike ja vaatluse aeg liig lühike. “2021 PJ1 on väike asteroid ja möödus meist enam kui 1,7 miljoni km kauguselt, seetõttu ei ei saanud me üksikasjalikke radaripilte,” ütles dr Benner.

Kuid isegi selliselt kauguselt on radar piisavalt võimas, et objekt avastada ja selle kiirust väga täpselt mõõta ja see parandab oluliselt meie teadmisi selle liikumise kohta tulevikus.

Astronoomid kasutasid raadiolainete edastamiseks 2021 PJ1-le ja radari peegelduste vastuvõtmiseks 70-meetrist Deep Space Station 14 (DSS-14) antenni NASA Deep Space Network’i Goldstone Deep Space Complexis, Californias Barstowi lähedal.

Enam kui pooli kõigist planeediradari poolt tuvastatud asteroididest jälgiti Puerto Ricos, Arecibo vaatluskeskuse suure 305 meetrise teleskoobi abil, enne kui see kahjustumise tõttu 2020 aastal tegevuse lõpetas.

Goldstone’i DSS-14 ja 34 m kõrgune DSS-13 antennid on seni tuvastanud 374 Maa-lähedast asteroidi.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.