Elu nagu põnevusfilmis: teadlased tegid Maa tuuma kohta üllatava avastuse

Maa tuuma struktuur.Foto: Shutterstock/NASA

Millal sina mõtlesid viimati Maa keerlevale ja pöörlevale sisule? Võib arvata, et seda juhtub üsna harva. Nüüd on aga teema väga aktuaalne, sest Pekingi ülikooli teadlased tegid Maa tuuma ja sisevöö pöörlemisega seoses ootamatu avastuse. 

Pekingi ülikooli geofüüsikute Yi Yangi ja Xiaodong Songi sõnul on nad teinud üllatavaid tähelepanekuid, mis näitavad, et Maa sisemine tuum on viimasel kümnendil peaaegu seiskunud ja võib juhtuda, et see muudab suunda. Täpsemalt näitas uuring, et varem pöörles planeedi tuum kiiremini kui Maa vahevöö, kuid alates 2009. aastast hakkas tuuma pöörlemine aeglustuma, vahendab sciencealert.com.

“Huvitavad tähelepanekud näitavad, et sisemine tuum on viimase kümnendi jooksul peaaegu lakanud pöörlemast ja võib hakata liikuma vastupidises suunas,” kirjutavad teadlased. “Kui vaadata lainemustreid aastatel 1980–1990, näeme selgeid muutusi, aga kui vaadata perioodi 2010. aastast kuni 2020. aastani, siis seal me olulisi muutusi ei näe.” 

Selle uudise valguses võiks ju paaniliselt hakata otsima lahendusi ühest aastatetagusest katastroofifilmist, kus samuti Maa tuum peatus. Teadlaste sõnul ei ole selleks põhjust, sest see pole esimene kord, isegi mitte lähiajaloos, kui Maa tuum aeglustub. 

“Sama juhtus ka 1970. aastate alguses,” kirjutasid nad oma teadustöös. 

Alates 1996. aastast, mil Xiaodong koos Colombia ülikooli seismoloogi Paul Richardsiga avastas, et 5100 kilomeetri sügavusel asuv Maa sisetuum pöörleb selle ümber oleva vahevöö suhtes, on püütud aru saada, mis kiirusel see täpselt pöörleb. 

Alguses arvati, et Maa sisetuum teeb täispöörde iga 400 aasta järel, seda juhib elektromagnetiline pöördemoment ja tasakaalustab gravitatsiooniline tõmbejõud. Kuid teised teadlased tulid välja teooriaga, et see pöörleb palju aeglasemalt – 1000 aastat või isegi rohkem.

Kuigi Maa tuuma kohta saadud info on ligikaudne ja teadusringkonnad ei ole ühel meelel tuuma liikumise suhtes, arvatakse viimaste andmete põhjal, et tuuma pöörlemistsükkel kestab umbes 70 aastat. Siiski on tsükli kestusena pakutud ka veel lühemaid ajavahemikke, vahendas CNN.

Tahke sisetuum on võimeline pöörlema iseseisvalt ​​ilma Maa väliskihtidele suuremat mõju avaldamata, kuna seda ümbritseb vedel välistuum.

Ilmselt vaieldakse Maa sisetuuma pöörlemise kiiruse ja selle muutumise üle veel aastaid. Sellest kirjutatakse raamatuid ja vändatakse filme. Maa sisetuum jätkab aga oma tegevust, ega lase end kõigest maakoore õhukesel pinnal toimuvast häirida. 

Selleks, et eelnevast paremini aru saada, tuleb teada, et Maa on jagatud kolmeks osaks. Maakoor on valdavalt tahke ja ränirohke kivimiline kest, mis jaguneb mandriliseks ja ookeaniliseks maakooreks. Vahevöö koosneb kuumast ja tihedast kivimimassist ning ulatub kuni 2900 kilomeetri sügavuseni. Tuum on Maa sisemine, peamiselt rauast ja niklist koosnev osa, mis on 2900–6400 kilomeetrit sügav. Tuum jaguneb vedelaks välistuumaks ja tahkeks sisetuumaks. Maa tuum moodustab kolmandiku meie planeedi massist ja on Marsi-suurune.

Uuring avaldati ajakirjas Nature Geoscience.

Märksõnad: , , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.