Kosmosemissioonilt naasnud astronaudid maandusid ohutult Mehhiko lahte

NASA SpaceX Crew-2 astronaudid maandusid 8. novembril turvaliselt Mehhiko lahes Florida ranniku lähedal, viies lõpule agentuuri teise pikaajalise missiooni rahvusvahelisse kosmosejaama.Foto: NASA/Aubrey Gemignani

NASA SpaceX Crew-2 astronaudid maandusid 8. novembril turvaliselt Mehhiko lahes Florida ranniku lähedal, viies lõpule agentuuri teise pikaajalise missiooni rahvusvahelisse kosmosejaama. Missioon püstitas USA meeskonnaga pikima kosmoselennu rekordi. Rahvusvaheline neljaliikmeline meeskond veetis orbiidil 199 päeva, ületades NASA SpaceX Crew-1 missiooni pikkuse selle aasta alguses, kui orbiidil veedeti 168 päeva.

NASA astronaudid Shane Kimbrough ja Megan McArthur, Jaapani Kosmoseagentuuri astronaut Akihiko Hoshide ja Euroopa Kosmoseagentuuri astronaut Thomas Pesquet maandusid langevarjude abil Mehhiko lahte kohaliku aja järgi kell 22.33. Pärast edukalt kaldale jõudmist lähevad astronaudid NASA Johnsoni kosmosekeskusesse Houstonis.

“Meil on hea meel, et Shane, Megan, Aki ja Thomas on pärast järjekordset edukat ja rekordilist missiooni Rahvusvahelises Kosmosejaamas jõudnud turvaliselt tagasi Maale,” ütles NASA administraator Bill Nelson. „Õnnitlused NASA ja SpaceXi meeskondadele, kes nägid nii palju vaeva, et tagada edukas maandumine. NASA programm demonstreerib jätkuvalt ohutut ja usaldusväärset transporti, et juhtida teadustegevust ja hoida kosmosejaama jätkuvalt töös ning vajadusel seda hooldada.

Kokku läbisid astronaudid enam kui 84 miljonit miili

Astronaudid läbisid oma missiooni jooksul 84 653 119 miili, viibisid kosmosejaama pardal 198 päeva ja sooritasid 3194 tiiru ümber Maa.

Kogu oma missiooni jooksul aitasid Crew-2 astronaudid kaasa paljudele teadus- ja hooldustegevustele, teadusuuringutele ja tehnoloogiaesitlustele. Nad uurisid, kuidas gaasilised leegid käituvad mikrogravitatsioonis, kasvatasid jaama taimede elupaikade rajatises koorega rohelist tšillit, paigaldasid autonoomsed robot-assistendid jms. Astronaudid tegid Maast sadu pilte osana Crew Earth Observation uurimisest – see on üks kosmosejaama kõige kauem kestnud uuringuid, mis aitab kaasa looduskatastroofide ja meie koduplaneedi muutuste jälgimisele.

Esimene kosmoseskäik, kus ei olnud ameeriklast ega venelast

Kimbrough, Hoshide ja Pesquet viisid läbi ka neli kosmoseskäiku. See viis Kimbroughi, Hoshide’i ja Pesqueti kosmosekäikude koguarvu vastavalt üheksa, nelja ja kuueni. Neljas kosmosekäik, mille viisid läbi Hoshide ja Pesquet 12. septembril, oli esimene kosmosejaama ajaloos, kus ei osalenud ei ameeriklast ega venelast.

Crew-2 lend on osa NASA Commercial Crew programmist, mis on teinud koostööd USA kosmosetööstusega, et saata astronaute Ameerika rakettidel ja kosmoselaevadel Ameerika pinnalt kosmosejaama. Crew-2 maandumine toimus vahetult enne NASA SpaceX Crew-3 missiooni starti, mille näol on tegemist järgmise pikaajalisele, ligikaudu kuus kuud kestva missiooniga.

Pärast Crew-3 starti on järgmine NASA ja SpaceX-i meeskonna missioon Crew-4, mis on peaks praeguste plaanide kohaselt startima 2022. aasta aprillis. Crew-3 astronaudid peaksid naasma Maale varsti pärast seda, kui nad on tervitanud oma Crew-4 kolleege orbiidil tiirlevas laboris.

NASA Commercial Crew programmi eesmärk on ohutu, usaldusväärne ja kulutõhus transport rahvusvahelisse kosmosejaama ja sealt tagasi. Need missioonid on muuhulgas aidanud NASA-l valmistuda Kuu ja Marsi inimuuringuteks.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.