NASA hoiab kuukive spetsiaalses kastis ja ei luba kellelgi neid puudutada

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Foto: Scanpix/NASA/Capital Pictures.

Inimene käis 50 aastat tagasi kuul ja tõi sealt tagasi osa meie Maa looduslikust kaaslasest. Täpsemalt on Kuult ära toodud 382 kilo kive, liiva ja muud pinnast, mida NASA hoiab nagu oma silmatera.

Nimelt on kuukivid paigutatud spetsiaalsesse ruumi, millesse sisenemise eel tuleb külastajal end pealaest jalatallani kaitseriietusse mässida, kirjutab portaal Science News.

Kindad, kombinesoon, jalatsikatted, müts. See kõik ei tähenda aga, et inimene mõne kivi endale pihku saaks haarata. Kuukivid on paigutatud spetsiaalse gaasiga täidetud kastidesse, millega on omakorda ühendatud kindad, millesse tuleb oma käed panna, et kive “katsuda” saaks. Kui nendega üldse mingit tööd teha tahad, pead sa olema üks viiest inimesest, kes igapäevaselt nende kividega tegeleb.

Samas käib Kuult ära toodud kivide uurimine tänaseni. Läbi kivide uurimise on teada saadud hulk fakte selle kohta, kuidas meie päikesesüsteem ja Maa ning Kuu ühiselu alguse sai. Näiteks on nende kuukivide teada saadud teada fakt, et meteoriidid on meie Maad ja Kuud hulgaliselt pommitanud.

See fakt, et Kuu oli kunagi hõõguvkuum kiviookean, selgus aga seetõttu, et Neil Armstrong heitis enne Kuult lahkumist pilgu kogumiskasti, kus juba olid kivid, arvas, et see näeb veidi tühi välja, ja kühveldas sinna veidi liiva ka. Just liivas olnud mikrokivid andsid teadlastele aimu sellest, et Kuu oli kunagi laavaookean.

Ehkki peale Kuule maandumisi ja sealt naasmisi saatis NASA üle 50 000 tüki Kuust erinevatesse uurimisasutustesse üle maailma, on ligi 80% kuult toodust endiselt puutumatuna NASA käes. Üks osa materjalist satub teadlaste kätte alles nüüd, 50 aastat pärast esimest kuule maandumist.

Kui kuukivid Maale saabusid, olid nad nädalaid garantiinis, täpselt nagu ka astronaudid. Portaal Science News kirjutab, et NASA ei soovinud kumbagi Maa atmosfääri ega eluga kokku viia, kuna tol hetkel ei olnud teada, kas Kuul võiks leiduda mikroelu, mis siinset elukeskkonda nakatada võiks, või vastupidi.

Märksõnad: , , , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.