Robotkullerid tulevad tänavatele ja muudavad kullerteenused efektiivsemaks

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
starship_starship.jpg

Mis see on?

Robotkuller ongi täpselt see,nagu nimi ütleb. Kuller, mis toimetab inimestele kohale pakke, toitu, kirju ja muid tooteid. Tavapärasest jalgsi või autoga liikuvast inimkullerist eristab robotkulleritsee, et inimese asemeltoimetab asju kohale robot või droon.

Täpselt nii, nagu viimases lauses, tulebki robotkullerid ilmselt kaheks jagada. Ehk siis on tegu kas maa peal liikuva robotkulleriga või õhu teel asju kohale toimetava droonkulleriga.

Parimad näited mõlemast on ilmselt Eesti enda Starship Technologies, mis töötab välja maa peal liikuvat kuuerattalist pakirobotit, mis toimetab inimestele pakke kohale. Erinevate lahenduste robotid töötavad erinevalt. Starshipi puhul on tegu autonoomse robotiga, mida ei kontrolli keegi kuskil puldiga, vaid robot suudab iseseivalt ühest punktist teise liikuda.

Droonkullerite valdkonnast on heaks näiteks Amazon’i Prime Air teenus, mis toimetab internetipoest Amazon tellitud paki drooni abil kohale. Amazoni droonide puhul on tegu poolautomaatsete droonidega, mis suudavad iseseisvalttakistusi vältida.

Amazon

Miks see homme oluline on?

Esiteks seetõttu, et korraliku kullerteenuse jaoks on tehnoloogia olemas juba täna ning reaalsed robotid vuravad nii Eesti kui ka näiteks Suurbritannia tänavatel. Hiljuti tuli enda iseseisva pakirobotiga välja ka Dispatchi nimeline firma, mis katsetab enda roboteid USA-s.

Dispatch

Sama kehtib ka Amazon Prime Air pakidroonide kohta, mis on tehniliselt toodete transportimiseks valmis, aga lahendamata on seadusandlikud küsimused, sest reaalsuses hakkaks droon lendama üle inimeste kodude, see võib alla kukkuda, puu otsa kinni jääda ja nii edasi.Sellepärast seisab ka Prime Air’i veebilehel, et teenus tuleb kasutusele siis, kui on olemas vajalik seadusandlik tugi.

Lisaks võib robotkullereid vaadata ka kullerteenuste efektiivsuse ja hinna vaatepunktist. Kõigepealt efektiivsus. Robotkullerite tootjad plaanivad kullerteenust teha praegusest paremaks, sest robotid ei maga, ei puhka ja neile ei pea palka maksma. Robotkuller saab kliendi juurde startidaükskõikmillisel ajahetkel. Lisaks ei pea pakirobotile ostma autot, millega pakke kohale toimetada.

See viib ka hinna juurde. Näiteks Starship soovib ideaalis viia paki kohale toimetamise maksumuse vaid ühe euro kanti. Lisaks nagu ka varem mainitud, pole pakirobotile vaja maksta palka ning tundub, juhu,l kui robot on autonoomne ning liigub ühest punktist teise iseseisvalt, ei pea palka maksma ka teda juhtivale inimesele, sest teda lihtsaltpole.

Kui kaugel asjad täna on?

Tehnoloogia on valmis, aga seadusandlus mitte päris. Amazon Prime Air plaanib enda lahenduse käima panna siis, kui vajalik seadusandlik tugi on selleks olemas.

Starshipi robotid on praeguse seisuga katsetusstaadiumis ning firma roboteid võib ringi vuramas näha nii Tallinnas kui ka Londonis. Starship plaanib enda autonoomsed pakirobotid reaalselt kasutusse lasta pilootteenustena juba sel aastal.

Starship

Siiski, isegi kui kõik seadusandlikud takistused on ületatud, ei saa väita justkui, et pakirobotid ja droonid võtavd järsku päevapealt toodete transportimise üle. Jätkuvalt on autod ilmselt parimad lahendused pikkadevahemaade läbimiseksning suur osa robotite edust sõltub ka loomulikult sellest, kui palju inimesed teenust reaalselt kasutavad.

Kas Eesti ka selles asjas kaasa räägib?

Jah, näiteks juba selles loos mitu korda mainitud Starship Technologies, mis valmistab autonoomseid pakiroboteid, mida loodetakse panna inimestele pakke toimetama juba sel aastal.

Samuti ei saa kindlasti mainimata jätta pakiautomaate tootvat Cleveroni, mis on laotanud üle terve Eesti korraliku pakiautomaatide võrgu. Neid võib näha enamikes Eesti suuremates keskustes SmartPOSTi automaatide nime all, mis kasutavad Cleveroni tehnoloogiat. Praegu on juba raske leida internetipoodi, mille tooteid ei oleks võimalik endale SmartPOSTi abiga tellida. Siiski on siinkohal tegu vaid automaadiga, mitte robotiga, mis inimestele ise asju kohale toimetab.

Cleveron

Avafoto: Starship

Märksõnad: ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.