Tuleviku linn

100 linna liitusid Euroopa Komisjoni kliimaneutraalsete ja tarkade linnade missiooniga

Foto: Shutterstock

Apollo 11 Kuu-missioonist inspiratsiooni ammutanud Euroopa Liidu missiooni eesmärkideks on kliimamuutustega kohanemine ning jätkusuutliku linnakeskkonna loomine. Euroopa Komisjoni missiooniga liitunud 100 linna seas on ainsa Eesti linnana Tartu.

Linnad katavad umbes kolm protsenti kogu maismaast, kuid toodavad üle 70 protsendi kasvuhoonegaaside heitest. Euroopas elab 2050. aastaks peaaegu 85 protsenti elanikkonnast linnapiirkondades, seepärast peavad linnad ja nende kodanikud otsima lahendusi praegusele kliimakriisile.

Euroopa Komisjoni missiooni eesmärk on toetada 100 linna kliimaneutraalsuse saavutamisel 2030. aastaks. Missiooniga soovis liituda 377 linna, kellest Euroopa Komisjon valis välja 100 Euroopa Liidust ja veel 12 teistest Euroopa riikidest. Töö osalevate linnadega algab juba mais avaseminaril ning seejärel kohtutakse juunis toimuval konverentsil Brüsselis.

Missioonis osalemine aitab kiirendada kliimaneutraalsuse saavutamist, kaasata senisest enam Euroopa Liidu teadus-, arendus- ja struktuurivahendeid; arendada kohalikku nutikat ettevõtlust; tihendada linna, teadusasutuste ja ettevõtete koostööd. Välja valitud linnad on innovatsioonikeskused, kes innustavad teisi Euroopa linnu järgima aastaks 2050 nende eeskuju.

Missiooni ellu viimisel on keskne roll linnades elavatel inimestel – tootjatel, tarbijatel, poliitikas osalejatel, külastajatel. Kliimaneutraalse linna lepinguga on inimestele ja kodanikuühiskonnale ette nähtud aktiivne roll ning neile antakse uued tegutsemisplatvormid ja paremad vahendid kliimameetmete kavandamiseks ja rakendamiseks. Selleks peavad linnad välja töötama tõhusad lähenemisviisid kogukondade kaasamiseks ning käitumise muutmise mõjutamiseks ja stimuleerimiseks.

„100 kliimaneutraalset ja tarka linna aastaks 2030“ on üks viiest Euroopa Liidu missioonist. Teised missioonid tegelevad kliimakohanemise, mulla ja pinnasega, merede ja ookeanide ning vähiraviga. Kliimaneutraalsete linnade missiooniga toetatakse erinevate sektorite (energia, transport, jäätmekäitlus jm) uudseid lahendusi ning tagatakse kvaliteetne ja kõigile kättesaadav elukeskkond.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.