Tuleviku linn

Digiriigi vastus epideemiale: Lõuna-Korea elanikud saavad infot läbi äpi, erasektor teeb valitsusega koostööd

Foto: Shutterstock.

Lõuna-Korea valitsus ja kohalikud omavalitsused saadavad elanikele reaalajas läbi rakenduste ja tavaliste SMS-ide teavitusi uute juhtumite kohta ja jagavad sealhulgas infot ka selle kohta, kus nakatunud inimesed liikunud on.

Värskelt riigi siseministeeriumi poolt välja arendatud “enesekarantiini kaitserakendus” võimaldab karantiinis inimestel olukorraga kontaktis püsida. Rakendus kasutab GPSi, et teha kindlaks, et inimesed ei ole karantiinist lahkunud, kirjutab MIT Technology Review.

Ametnike sõnul ei ole rakenduse kasutamine kohustuslik ning endiselt on võimalik ka tavaliste telefonikõnede kaudu informeerituna püsida.

Juba 11. veebruaril andis Lõuna-Korea valitsus välja ka Corona 100m rakenduse (Co100), mis annab kasutajatele märku, kui nad on 100 meetri läheduses nakatunud inimese külastatud asukohast. Valitsuse andmetel oli rakendusel esimese kümne päevaga miljon allalaadimist.

Samaaegselt on kasutuses Coronamap ja Coronaita veebilehed, kust saab ülevaate nii kinnitatud nakatunute reisiajalugude kohta kui ka informatsiooni nakatunud alade kohta. Valitsuse raportite kohaselt ei identifitseerita patsiente individuaalselt, kuid kuvatakse nende sugu, vanusevahemik ja neile määratakse juhtuminumber.

Korea Heraldi teatel läheb riik esmaspäevast jälgimisega sammu võrra edasi, kasutades selleks “nutilinna tehnoloogilist süsteemi”, eesmärgiga aidata tervishoiutöötajatel kiiremini COVID-19 patsientide andmeid kontrollida (nt turvakaamerate lindistused ja kaardimaksete ajalugu), et nende marsruute kindlaks teha.

Varem pidi KDCD (Korea Centres for Disease Control and Prevention) küsima videosalvestiste ja kaardimaksete ajaloo nägemiseks politsei käest luba küsima ja andmeid ootama. Uue süsteemi all saab KCDC “erinevaid andmeid” viirusesse nakatunute kohta koheselt analüüsida ja tervishoiutöötajatele edastada.

Korea valitsus avalikustab ka andmeid kaitsemaskide saadavuse kohta, ajal mil riigis on nende järele puudus ja järjekorrad on pikad. Avalike kanalite läbi müüdavate kaitsemaskide kohta jagavad andmeid ministeeriumid ja väikse ning keskmise suuruse ettevõtted läbi avatud rakenduse.

Riigi teadusministeerium on teadvustanud avaliku ja erasektori koostöö olulisust, et olukorda hallata.

Selles rubriigis räägime, tarkade ehk nutilinnade arengutest, tuleviku teenustest, transpordist ja arhitektuurist ning kõigest, mis puudutab tuleviku linnade elanikke ja selle keskkonna kasutajaid.

Rubriigi sisu loob ja kureerivad Ülemiste City arendajad Mainor Ülemiste ja Technopolis Ülemiste.

Üleskutse

Aita meil podcaste teha ja saa kingituseks Geeniuse kraami

Toetan Autotundi Toetan Restarti Kuulan saateid

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.