Tuleviku linn

Manchesteris hakkab hooneid kütma 40 meetri kõrgune süsinikusõbralik Valgustorn

Foto: Manchester City Council.

Eelmisel suvel lükati Manchesteris käima soojusvõrgu projekt, mille tulemusena hakkab linnapilti ilmestama ka 40 meetri kõrgune Valgustorn (Tower of Light). Soojusvõrgu projekt sündis 2019. aastal Manchesteri linnavolikogu ja Vital Energi koostöös.

Projekti eesmärk on pakkuda tõhusat ja keskkonnasõbralikku soojus- ja elektrienergialahendust Manchesteri ikoonilistele ehitistele. Ja omakorda selle kaudu astuda sammuke lähemale oma teise suure eesmärgi poole — saada hiljemalt 2038. aastaks süsinikuvabaks linnaks. 

Prognooside kohaselt peaks uus süsteem vähendama süsinikuheidet aastas kokku ligi 1600 tonni. Manchesteri linnavolikogu väitel muutub energiakeskus tulevikus, kui hooneid süsteemi juurde ühendatakse, veelgi tõhusamaks.

Esimeste hoonetena ühendatakse võrku Manchesteri raekoda, linnaraamatukogu, konverentsikeskus, kunstigalerii Bridgewateri kontserdihall ja Heroni maja.

Süsteem koosneb 3,3-megavatisest soojus- ja elektrimootorist ning kahest 12-megavatisest gaasikatlast. Energiakeskus toodab elektrit ja suunab kogutud soojuse hoonete kütmiseks kaugküttevõrku.

Kava rahastatakse 3,2 miljoni euro ulatuses valitsuse soojusvõrkude investeerimisprojekti kaudu. Manchesteri linnavolikogu on üks esimesi kohalikke omavalitsusi, kes selle rahastuse on saanud.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.