Palju linnas puid on? Masinõpe aitab need üle lugeda

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Rahvaloenduse kõrval teevad linnad puuloendusi. Eesmärk pole ainult koguda materjali mälumängudeks, vaid puud aitavad ka kliimamuutustega võidelda, kuumalainete ajal varju pakkuda ja vähendavad inimestel stressi. Puude hulka on seostatud ka parema rahvatervise ja isegi jalakäijatega toimunud liiklusõnnetuste vähenemisega.

Sellepärast ongi üks startup Descartes Labs valmis loonud meetodi, mis loendab kõik linnas olevad puud, lahutab muud puusarnased objektid ja teeb seda kõike satelliidipiltide põhjal.

Inimsilm oskab puid linna taustal hästi eristada, kuid takistuseks on eraterritooriumid või kõrged aiad. Seepärast on loendamiseks kasutatud ka aero- või satelliidipilte, kus aga puid aetakse tavaliselt sassi muud tüüpi taimestikuga.

LIDARiga treenitud masin

Mis on Descartes Labi tehtud meetodis eriline, on just võimalus eristada kõiki linnas olevaid puid põõsastest ja muudest taimedest.

Masinõppe mudeli treenimiseks kasutati LIDARit – sisuliselt lennuvahendilt tulevalt laserkiirt, mille tagasipeegeldumise järgi eristati kõrge taimestik ehk puud. Oluline on aga see: LIDARi abil treenitud masinõppe mudel osutus edukaks tavaliste satelliitpiltide peal.

See tähendab, et LIDARi andmeid oli vaja ainult mudeli treenimisel ja edasi on see kasutatav mujal üle kogu maailma näiteks üklsnes satelliidipiltidega. Loe lähemalt siit.

Märksõnad: ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.