Tuleviku linn

Saudi Araabiasse ehitatakse linn, mis kasutab 100% puhtast energiat ning kus ei sõida ühtegi autot

Foto: NEOM.

Saudi Araabia kroonprints teatas, et plaanib ehitada uudse nutika linna, mis saab olema täielikult süsinikuvaba ning, kus ei ole mitte ühtegi autot ega teed. Futuristliku linna eesmärk on mitmekesistada maailma suurima naftatootja majandust.

Linn nimega “Liin” on osa 410 miljardi euro suurusest projektist NEOM, mis avalikustati 2017. aasta oktoobris. Kroonprintsi Mohammed bin Salmani sõnul ulatub linna pikkus üle 170 kilomeetri ning suudab eluaset pakkuda kuni miljonile elanikule. 

 Kõik elementaarsed rajatised, näiteks koolid ja haiglad, on inimestele kuni viie minutilise jalutuskäigu kaugusel ning ülejäänud teekonnad ei tohiks olla pikemad kui 20 minutit.

Punase Mere ääres asuva 26 500 ruutkilomeetri suuruse kõrgtehnoloogilise arendustegevuse NEOMi peamiseks investoriks on riiklik investeerimisfond. Linnal on kavandatud mitu tsooni, sealhulgas tööstus- ja logistikapiirkonnad, mis valmib kõigi eelduste kohaselt 2025. aastaks. 

“Miks me peaksime looduse ohverdama arengu nimel? Peame lihtsalt muutma tavapärase linna kontseptsiooni futuristlikuks,” sõnas prints Salman.

Avalduses lisati, et linna ehitusega tehakse algust tänavu esimeses kvartalis. Väidetavalt panustab futuristlik linn 2030. aastaks kuningriigi sisemajanduse kogutoodangusse 40 miljardit eurot ning loob 380 000 uut töökohta.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.