Tuleviku linn

Selgunud on maailma kõige digitaalsemate linnade edetabel

Tänavuse aasta digitaalsete linnade indeksi järgi on esikohal Kopenhaagen.Foto: Shutterstock

Viimase kümnendi jooksul on linnad üle maailma ehitanud digitaalset infrastruktuuri ja integreerinud linnateenustesse erinevaid digitehnoloogiaid. Suurbritannia ajalehe Economist läbi viidud uuringus pandi ritta selle aasta kõige digitaalsemad linnad.

Tänavuse digitaalsete linnade indeksi järgi on esikohal Taani pealinn Kopenhaagen, millele järgnevad Amsterdam, Peking, London ja Soul. Valitud linnad olid parimate tulemustega saavutanud edukad avaandmete projektid ning nimetatud linnad olid teinud suuri edusamme nutikatel tehnoloogiatel põhinevates jätkusuutlikkuse projektides, nagu näiteks kommunaalteenuste haldamine.

Digitaalse linna indeksi töötas välja Suurbritannia ajaleht Economist ja seda toetab Jaapani rahvusvaheline infotehnoloogia- ja elektroonikaettevõte NEC.

Indeks võtab kokku erinevad näitajad, nagu digitaalne ühenduvus ja teenuste, kultuuri ning jätkusuutlikkuse neli põhisammast. Nii saab hinnata digiteerimise ulatust ja mõju 30 suurlinnas üle maailma.

Economist Impact viitab digitaalsete linnade indeksi esimesele iteratsioonile, põhinedes dünaamilisel võrdlusmudelil, mis on koostatud 48 kvalitatiivsest ja kvantitatiivsest näitajast.

Tehnoloogiliste võimaluste mitmekesisusest olenemata on linnade digitaalne ümberkujundamine keerukas ja pikaajaline protsess, millel on mitmeid väljakutseid. Nende alla kuuluvad keerukused tehnoloogia sobitamisel, kulud ja isegi sotsiaalne tagasilöök või vastuseis.

Economisti andmetel on aga linnadel nüüd kümneaastane kogemus, et tagada optimaalsete valikute tegemine tehnoloogia kavandamise, omandamise, juurutamise ja jälgimise osas.

Siit saad hiljuti avaldatud uuringu kohta rohkem lugeda ning vaadata ka ingliskeelset infograafikut ja videot.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.