Tuleviku linn

Tuleviku linna häkaton: millised huvitavad ideed ürituselt võrsusid?

Foto:Mektory.

23.-25. oktoobril korraldati TalTech Mektory ning Ülemiste City poolt uudne Tuleviku linna häkaton, mille käigus Eesti suurimate linnakute praeguseid ning tulevasi väljakutseid lahendama asuti.

Häkaton võib mõnele tulla uudse sõna ning nähtusena, sestap võib seda lahti seletada kui agiilset meetodit probleemide lahendamiseks ning innovaatiliste ideede arendamiseks. Tavapäraselt toimuvad häkatonid nädalavahetuseti ning seda 48 või 72 tunni jooksul. Häkatoni lõpp-produktiks on alati kas prototüüp või toote presentatsioon. 

Tuleviku linna häkatoni korraldas TalTech Mektory uusettevõtluse keskus. Innovatsiooni looval häkatonil osales üle 100 tudengi kaheteistkümnest erinevast õppeasutusest, kes töötasid tiimidena välja 18 nutikat tuleviku linna lahendust TalTechi, Tehnopoli ja Ülemiste City väljakutsetele. Väljakutsed olid koondatud kolme suurema teema alla: mobiilsus, ringmajandus ja kogukond. 

Häkatonil kasutatakse uudset Google Design Sprint meetodit

Tuleviku Linna häkatonil kasutati ideede väljaarendamiseks Google disainisprinti, mille raames läbitakse paari päeva jooksul kõik tootearendamise faasid alates probleemi defineerimisest ja idee valideerimisest kuni prototüübi loomise ja kasutajatestideni välja.

Tavapäraseid võtteid kasutades võib sama tulemuseni jõudmiseks kuluda mitu kuud või isegi aastaid, disainsprint mahutab selle aga paari päeva sisse.

“Olen ise asutanud kaks iduettevõtet ja läbinud üle kahekümne arenguprogrammi, inkubaatori ning kiirendi. Seega tean omast kogemusest, et selliste programmide tulemused sõltuvad suuresti korralduse kvaliteedist ning kasutatud meetoditest. Tundus, et tavapärased häkatonid on “oma aja ära elanud” ning tuleb läheneda innovaatilisemalt. Kuna disainisprinti kasutavad maailma edukaimad ettevõtted (Google, Facebook jt), siis tuligi mõte need kaks formaati ühendada. See tähendab, et kohandasime originaalis 4-5 päeva kestva sprindi 48 tunni sisse.” selgitas Kaisa Hansen, Mektory uusettevõtluse juht ning sündmuse peakorraldaja.

Teistsugust metoodikat kasutati esmakordselt ka tiimide moodustamisel. Tavaliselt jäetakse häkatonidel tiimide moodustamine osalejate ülesandeks, mis omakorda võib tähendada tiimide kompetentsi tasakaalust välja viimist. Kui ühes meeskonnas on kolm inseneri ja mitte ühtegi turundajat või vastupidi, siis võivad hakata puudujäägid ilmnema.

“Tean omast kogemusest, et kompetentne tiim on edu aluseks. Seetõttu otsustasime tiimid seekord ise komplekteerida, jälgides sealjuures, et igas tiimis oleks esindatud vähemalt 4-5 erinevat kompetentsi (IT, insener, äri, disain),” lausus Hansen.

Merekonteinerid, ühendavad platvormid ning nutikad bussipeatused

Häkatoni võidutiimide vahel läks jagamisele 11000 eurot ning lisaks anti välja mitmeid eriauhindu ka partneritelt. Esikoht (3000€) läks tiimile Techway, kes ühendas mängulist probleemilahendamise meetodit kasutades TalTechi ja Tehnopoli linnakuid ning selles tegutsevaid tudengeid ja (idu)ettevõtted.

“TechWay eesmärk on viia kokku TalTechi ja Tehnopoli linnakud. Selleks oleme välja mõelnud digitaalse mänguplatvormi, kust TalTechi tudengid saavad kergelt leida Tehnopoli ettevõtete postitatud probleeme/tööülesandeid, mis vajavad lahendust, kuid milleks ettevõtetel endal vajalikud spetsialistid puuduvad. Digitaalne platvorm on ühendatud ka kergliiklus- ja vabaaja alaga, mis kahte linnakut ühendab”, selgitas Uku Visnapuu, üks lahenduse autoritest.

Teine koht (2000€) läks tiimile Infinder, kes soovib lihtsat platvormi luues ühendada (idu)ettevõtted ning praktikakohta otsivad tudengid. Tiimi sõnul äratas huvi häkatonil osaleda just võimalus oma ideed kolme päeva jooksul Mektorys läbi Google Design Sprint meetodi arendada. Peale mõningaid sekeldusi jõudis meeskond teadmiseni, et varasemalt olemasolev idee antud üritusega ei kohandu ja tänu korraldajate toele ning mentorite kaasabile sai valitud uus teema, millega tööle hakata.

Uueks väljakutseks sai probleem, kus ühelt poolt praktikakohtade info on erinevate kanalite vahel killustatud ja praktikakoha leidmine keeruline ning teiselt pool puudub ka ettevõtetel koht, kus näeks mugavalt ja kiirelt erinevaid praktikasoove.

Välja jagati kaks kolmandat kohta: tiimidele SkillU ja Multispace (mõlemale 1500€), kellest viimane loob merekonteineritest nutikaid väliõppeklasse ja muid koosviibimise ruume.

Konteinerid on nutikad, esteetilised ja funktsionaalsed ning neid saab kasutada õppetegevuseks, vaba aja veetmiseks või koosolekuruumidena. SkillU arendab platvormi, mis ühendab erinevad oskused ning õpivõimalused tudengite, ettevõtete ja ülikoolide vahel. 

Kaks nutikate ning inimsõbralikele bussipeatustele keskenduvat meeskonda pälvisid ka Ülemiste City välja antud Ülo Pärnitsa nimelise stipendiumifondi eriauhinnana 1500 eurot.

Näiteks SmartStop teeb ühest külmast ja igavast bussipeatusest modulaarse avaliku ruumi, mis pakub inimestele palju rohkemat kui tavaline peatus. Lahendus koosneb moodulitest, mida saab vastavalt vajalikele funktsioonidele kokku panna ning nende asetus toimub tuulte analüüsi järgi, mis teeb uue peatuse ilmastikukindlamaks.

Kõige täiuslikum versioon sisaldab kahte taastuvenergia generaatorit ja akut, mis energiat kogub; kahte ekraani: esimene kuvab uudistevoogu, ning teisel ekraanil on võimalik inimesel näha kogu vajalikku infot saabuvate busside kohta.

Edasiste mudelitega kaasnevad kohvi ja snäkkide müügiautomaadid, lisadena saab valida Bolt’i tõukeratta laadimisdoki, WiFi kasutamisvõimaluse, ekraani visiitkaartide ja tööpakkumiste jaoks, tuuleturbiinid, nutiseadmete laadimiseks USB-pordid ning ka puhkealad bussijaama ümbrusesse. 

“Erinevad kriisid on olnud läbi aegade innovatsiooni käivitajaks. Targad ettevõtted ja asutused investeerivad just praegu innovatsiooni ja tuleviku talentidesse. See on ainuke viis, kuidas järjest süvenevaid kriise (nt kliimakriis, tervishoiukriis) tulevikus üle elada.

Oli rõõm näha, et uudset innovatsioonisprinti ja tiimide komplekteerimise süsteemi kasutades võrsus sündmuselt mitmeid lootustandvaid ideid, keda erinevate programmide ja mentortoe abil edasi aitame,” kommenteeris Kaisa Hansen, Mektory uusettevõtluse juht ning sündmuse peakorraldaja.

Auhindadele lisaks avanesid võimalused uute programmide proovimiseks

Häkaton võõrustas ka mitmeid külalisi ning inspiratsioonesinejaid, kelle hulka kuulusid näiteks Ralf-Martin Soe (TalTech), Sandra Särav (Bolt), Kaisa Hansen (TalTech Mektory) ja Katrin Sulg (Ülemiste City).

Väljatöötatud lahendusi hindas ekspertidest koosnev paneel, kuhu kuulusid Ragmar Saksing (Tehnopol), Kaisa Hansen (TalTech Mektory), Katrin Sulg ja Ljudmila Pihel (Ülemiste City), Lev Dolgatsjov (ESTBAN), Toomas Türk (Tallinna linn), Hannes Virkus (Ajujaht), Jana Budkovskaja (Prototron) ja Rain Kask (Telia). 

Eriauhindadega aitasid kaasa Ajujaht, Prototron, Telia, Myfitness, UMA Workspace, Be More, Orkla, Tehnopol, ESTBAN, Latitude59, sTARTUp Day, Robotex, Comodule, Ösel Birch. Auhindadele lisaks, ootavad võitjaid kasvu ja skaleerimise töötoad Soomes ja Riias ning jaanuaris Eestis toimuv inkubatsiooniprogramm.

TalTech Mektory korraldab sarnaseid innovatsioonisprinte ja arengumaratone ettevõtete, organisatsioonide ning ühiskonna väljakutsete lahendamiseks. Samuti korraldatakse erinevaid arenguprogramme äriideede arendamiseks ning tuleviku talentide võimestamiseks.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.