Tuntud miljardär tahab rajada kõrbesse uue tuleviku linna

Uus linn kannab nime Telosa.Allikas: BIG, Bucharest Studio

Milline võiks olla täiuslik tuleviku linn, millel oleksid kõik ideaalsed omadused? Ameeriklasest miljardär, ettevõtja ja investor Marc Lore teab vastust: nimelt kavatseb ta luua Ameerika Ühendriikides täiesti uue, 5 miljoni elanikuga linna, millel on isegi juba nimi olemas: Telosa.

Telosa kui kõrgeim eesmärk

Telosa rajamisega soovib endine Walmarti tegevjuht katsetada teistsugust elamismudelit kui Ameerika Ühendriikides kombeks, et testida, kas sellest on midagi õppida. “Parima stsenaariumi puhul suudame me pakkuda miljonitele inimestele paremat elukvaliteeti,” sõnas ta projekti tutvustavas videos. “Telosa missiooniks on luua õiglasem ja jätkusuutlikum tulevik,” kommenteeris Lore.

https://www.instagram.com/tv/CTRtR1ipY4U/?utm_source=ig_web_copy_link

Telosa nimi pärineb Vana-Kreekast ning tähendab “kõrgeimat eesmärki”. Et oma unistus teoks teha, on Lorel plaaniks osta odav maatükk, mis saab asuma tõenäoliselt kõrbes, ning ehitada sinna linn, kust ei puuduks vertikaalaiandus, energiasäästlikud hooned, autonoomsed elektriautod ja kiirtransport, kirjutab Fortune.

Samuti arvestatakse linna ehitamisel “15 minuti linna” kontseptsiooniga, mis tähendab, et kõik eluks vajalik nagu töökoht, kool ja muud vajalikud teenused asetsevad inimese kodust veerand tunni kaugusel.

“Praegused ehk olemasolevad linnad on pigem nagu kinnisvaraprojektid, mis aga ei aseta inimest tähelepanu keskpunkti. Telosa eesmärk on võtta suurlinnade parimad omadused ja siduda need üheks tervikuks,” kirjeldas Lore oma visiooni.

Seega võiks Telosa olla tema sõnul sama mitmekesine ja elav linn kui New York, turvaline ja puhas nagu Tokyo ning sotsiaalteenuste ja jätkusuutlikkuse poolest eeskujulik nagu Stockholm.

Rikaste inimeste trend

Kuid Marc Lore pole ainuke, kes sellist ideed sepitseb – utoopilistest uutest linnadest on saanud rikaste seas omamoodi trend. Näiteks on Bill Gatesil plaanis rajada Phoenixi lähedale uus nutikas linn. Ka Jeffrey Berns on ostnud tohutu suure maalapi Nevada lähedal, et oma unelmat tuleviku linnast täide viia. 

Telosa aga võiks Lore hinnangul kasvada umbes 200 000 aakri suuruseks ning olla tulevikus koduks 5 miljonile inimesele. Linna ehitamine peaks toimuma etapiliselt: 2030. aastaks on planeeritud valmis ehitada 1500 aakrit, kuhu oodatakse elama esimest 50 000 inimest, kes sooviksid uuest elamisviisist osa saada.

“Elanikel on roll millegi uue loomises ning sellega kaasneb ka uhkus kogukonnaga ühinemisest,” sõnas Lore. Samuti pakutakse uutele elanikele võimalust investeerida linna kolivatesse idufirmadesse.

Palju see kõik maksma läheb?

Esialgsetel andmetel maksab linna ehitamise esimene etapp umbes 25 miljardit dollarit. Kogu linna ehituse maksumus võib aga CNN andmetel küündida üle 400 miljardi dollari. 5 miljoni elanikuni jõutaks eelduste kohaselt 40 või 50 aasta jooksul.

Linnaprojekti rahastust taotletakse asjaosaliste sõnul “erinevatest allikatest”, sealhulgas erainvestoritelt, osariigilt ja erinevatest teistest toetustest. Kindlasti on võrdlemisi suur roll täita ka Marc Lore enda varandusel.

Teoorias peaks linna väärtus ajas oluliselt kasvama: Lore ennustab, et aastakümnete pärast võiks maalapi väärtuseks olla üks triljon dollarit. Samuti seisab ta enda sõnul selle eest, et igal inimesel, kes Telosas elaks, oleks võrdne ligipääs tervishoiusüsteemile, kvaliteetsele kooliharidusele, parkidele, turvalistele tänavatele ja transpordile. 

Miljardäri unistust võib tõenäoliselt asuda täide viima arhitektuuribüroo Bjarke Ingels Group ehk BIG – sama ettevõte, kes on varasemalt disaininud Google’i ja Apple’i uhked peakontorid. Et esimesed elanikud peaksid sisse kolima juba vähem kui 10 aasta jooksul, ent sobivat maatükki pole veel leitud, jääb järele vaid loota, et projekti eesmärgid edukalt täidetud saavad.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.