Tuleviku linn

Uuring: kas tänavavalgustuse abil saab kuritegevust vähendada?

Foto: Shutterstock.

Tänavavalgustuse parandamist peetakse tõhusaks kuritegevuse ennetamise vahendiks, kuna iseenesestmõistetavalt mõjutab keskkond seda, kui lihtne või raske on ümbruskonnas ebaseaduslikke tegusid korda saata.

New Yorgi kriminalistikalabor kavandas koostöös linna kriminaalõiguse bürooga ja politsei osakonnaga uuringu, mis hõlmas ligi 40 avalikku munitsipaaleluaset, milles kõigis oli kuritegevuse tase keskmisest kõrgem.

Projekti raames paigutati ainult pooltesse elukohtadesse tänavavalgustus. Selgus, et kohtades, kuhu tänavavalgustus paigutati, vähenes kuritegevuse protsent tunduvalt.

Uuringus toodi välja, et tänavavalgustus vähendas kuritegevust tänaval (mõrvad, röövimised ja rasked kallaletungid) 36% ning varalisi kuritegusid 4% võrra. Seda võrreldes elukohtadega, kuhu uusi tänavavalgusteid ei paigaldatud.

Lisaks selgus, et kaks kolmandikku uuringus osalenud elanikest suhtuvad tänavavalgustusse positiivselt ning hindavad pingutusi, mida projekti raames kogukonna heaks tehti.

Kuigi kuritegevuse ja valgustatuse vahelisi seoseid on uuritud ka varem, peaks praegune uuring olema esimene, kus selle seose uurimiseks kasutati kontrollitud juhuvalimit.

Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.