Turvaline tehnika

Äikesedetektorid annavad sulle teada, kas piirkond su ümber on ohtlik

Ilma ennustamine tänapäeval käib erinevate tehnoloogiliste vahenditega, nii ei ole erand ka äikesetormide ennustamine. Välgutabamused võivad põhjustada suurt kahju ning selle ennetamine annab võimalusi neid kahjusid minimeerida. Kuidas aga äikesedetektorid selles olukorras abiks saavad olla?

Mis on äikesedetektor?

Äikesedetektorid registreeriva äikeselööke, talletavad selle kohta kogutud info ning jagavad salvestud andmeid. Eelkõige on selline info väärtuslik elektri- ja sideettevõtetele, kindlustusfirmadele ning lennunduses. Säärased aparaadid suudavad äikeselöögi tabamuse registreerida ühe kilomeetrise täpsusega, tihti veelgi täpsemalt. Kogutud andmete põhjal on võimalik tuvastada näiteks tabamuse saanud elektrikaabli asukoht või suunata lennukeid äikesepilvedest eemale.

Vastavalt Riigi Ilmateenistuse andmetele on äikesedetektoreid laias laastus kolme liiki. Ühed on need, mis registreerivad otsest elektrivälja äikesepilvede ümber, mitte äikest ennast; teised on antennisüsteemid, mis registreerivad välgulöögil tekkivat raadiosignaali; kolmandad on süsteemid, mis koosnevad antennisüsteemist, selle juurde kuuluvast seadmeplokist ning keskserverist. Viimaseid on võimalik ühendada ühtsesse võrku, mille kaudu saab juurdepääsu suuremale hulgale seadmete kogutud andmetele.

Käsiseade aitab ohtu ennetada sinu ümber

Tänapäeval kasutatakse äikesedetektorite andmeid paljude äikesekaartide juures, mis reaalajas välgulöökide infot jagavad.

Kuigi taolised seadeldised on loodud eelkõige tööstuslikuks kasutuseks, on aina enam kasvanud käsiseadmete populaarsus. Saadaval on mitmeid kaasaskantavaid detektoreid, mis on heaks abimeheks näiteks matkamisel, kalastamisel või muudel välitoimingutel. Need küll ei suuda tuvastada äikese suunda, et on võimelised määrama ohupiirkonda mingi kindla raadiuse ulatuses. Näiteks AcuRite 02020 teeb seda kuni 40 km raadiuses. Nii saab varakult äikesetormi tulekust teada ning ohutus kauguses püsida.

Samuti peab meeles pidama, et kaasaskantavad äikesedetektorid ei tööta hästi siseruumides, sest liialt paljud elektriseadmed võivad selle edastatavat infot segada.

Märksõnad: ,

Üleskutse

Aita meil podcaste teha ja saa kingituseks Geeniuse kraami

Toetan Autotundi Toetan Restarti Kuulan saateid

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.