Lucas elustamismasinad on kasutusel ka Eestis, kuid inimene on masinast parem

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Lucast hoitakse Tallinna Kiirabi intensiivraviautos keerulisemate väljakutsete tarbeks. Foto: Tallinna Kiirabi

Mõne nädala eest kirjutasime Geeniuses, kuidas Ühendriikide päästjad võtsid kasutusele omapärase elustamissüsteemi Lucas, mis lubab kannatanuid märksa efektiivsemalt ning neile viga tegemata elustada. Selgub, et samad seadmed on kasutusel ka Tallinna Kiirabil ning Geenius uuris masinate kohta lähemalt.

Täpsemini on Tallinna Kiirabil üks Lucas-2 elustamisseade, mida kasutatakse enamasti keerulisematel väljakutsetel ning sealhulgas ka elustamistel. “2017. aasta jooksul on Tallinna Kiirabi käinud 201 elustamisel, millest 47 korral kasutati Lucast,” ütles Geeniusele Tallinna Kiirabi turundusspetsialist Kairi Kreek.

Lucas ei ole parem kui professionaal

Kuigi toote loojad toovad seadme eelisena välja asjaolud, et seade ei väsi, ei kaldu rütmist kõrvale ning ei tee inimesele viga, siis Tallinna Kiirabi kogemusest selgub, et Lucas ei ole parem korraliku elustamisväljaõppega inimesest. Siiski on masinal ka omi eeliseid ning need ilmnevad keerulistes olukordades ning juhtudel, kus meedikuid on vähe.

“Lucase kasud ilmnevad olukorras, kus on vähe meedikuid ja südamemassaaži kvaliteet võib väsimusega langeda, elustada on vaja pikema aja jooksul või on elustamine meedikutele ohtlik,” sõnas Kreek.

Ohtudena toob Kreek välja asjaolu, et masin võib tekitada inimesele rohkem mehhaanilisi vigastusi, näiteks roidemurdeid. “Lisaks on teatavad ohud seadme valel või aega kulutaval ülesseadmisel, mistõttu tuleks kindlasti seadet kasutada vaid hea väljaõppega ja kogenud meedikute poolt,” ütles Kreek.

Foto: Tallinna Kiirabi

Euroopa Elustamisnõukogu ei soovita

Selle üle, kas seadet mingis olukorras kasutada või mitte, otsustab Tallinna Kiirabis intensiivravi brigaadi arst.

“Euroopa Elustamisnõukogu 2015. aasta juhiste järgi ei ole kehavälise elustamisseadme, sealhulgas Lucase rutiinne kasutamine soovituslik,” sõnas Kreek. Seadet soovitatakse kasutada vaid olukordades, kus patsiendile on tarvis teostada pikemaajalist südamemassaaži või kui elustamine võib olla päästjale ohtlik. Elustamine võib meedikule ohtlik olla näiteks liikuvas kiirabiautos.

Foto: Tallinna Kiirabi

Plaanitakse juurde soetada

Kuigi seadme kasutusele eelistatakse veel praeguse seisuga professionaalset meedikut, siis plaanib Tallinna Kiirabi Lucas süsteeme tulevikus siiski juurde soetada.

“Meie piirkonnas piisab ühest sellisest seadmest, mis viiakse sündmuskohale, kui kiirabi on alustanud taaselustamist kliinilisest surmast. Kuna aga iga seade vajab hooldust ja vahel ka remonti, on teise seadme soetamine päevakorras,” ütles Kreek.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.