Videoblogija meelespea: heli ei tohi unustada, see on sama tähtis kui pilt

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Tuntud Hollywood produtsentide tarkus kõlab: kui te pole rahul oma filmiga ja teil on veel eelarves raha, siis tuunige soundtracki. Režii ja videomontaaži spetsialist Artur Granström selgitab, miks on heli video juures ülioluline ja miks vaataja-kuulaja andestab pigem kehvema pildi, kuid ei saa tähele panemata jätta viletsat heli.

Tavaliselt on kahjuks filmimisel tehtud helisalvestuse vigu hiljem parandada keeruline, hoopis lihtsam on kohe võttel pöörata piisavalt tähelepanu helile ja selle kvaliteedile. Selleks, et heli paika saada, ei pea oma videoklipi tegemise ajaks kohale kutsuma helirežissööri, lihtsamad asjad saab ka ise paika sättida, kui järgida selle valdkonna asjatundjate käitumisreegleid.

Esmalt lülitage kaameras kohe välja helinivoo automaatregulaator ehk Automatic Gain Control, kui võimalik. See püüab hoida helinivood alati optimaalsel tasemel. Teoorias peaks tagama automaatne funktsioon lihtsa ja muretu elu, kuid hea on see ainult teoreetiliselt.

Tegelikult võimendatakse vaikse nivooga heli üles ja saavutatakse nn pumpamine, kus isegi tavalise kõne lindistamisel tõuseb sõnade vahel taustaheli tase ja see on väga häiriv isegi väga vaikse ruumi puhul.

Võite ise katsetada, lülitades oma videokaameral helinivoo automaatregulaatori sisse ja kuulates kõrvaklappidest:

  • kuulake ainult ümbritsevat ruumi
  • rääkige rahulikult normaalse häälega

Pange nüüd tähele, mis toimub ruumi taustaheliga, kui vaikite.

Sellest lihtsast katsest saab teha veel paar järeldust, kuidas videot tehes heli jälgida.

Esiteks, salvestamise ajal kuulake alati kõrvaklappidega salvestust ja püüdke eemaldada müra allikad. Teiseks, ärge laske end segada tootjate reklaamist, kui hea mikrofon kaamera sees ka on, 99,9 protsendil juhtudest tuleb kasutada välist lisamikrofoni. Põhilisi põhjuseid on siin kaks.

Esiteks, kaamera sätitakse paika, arvestades kaadri kompositsiooni, aga pildi parim võttepunkt erineb peaaegu alati mikrofoni parimast kohast. Teiseks, võtte ajal kaamera asukoha muutmine muudab ka heli kõlapilti, mis muudab hiljem montaažis lõiked helis häirivaks.

Seega rääkimise salvestamiseks kasutage võimalusel mikrofoni, mida ei liigutata esineja suhtes. Neid mikrofone kutsutakse mõnikord ka kõrimikrofonideks ja nad käivad väikese klamberkinnitusega esineja riiete külge, näiteks revääri või krae külge.

mic1.png

Pisikese 3,5 mm sisendi otsa saab adapterit kasutades ühendada ka profimikrofonid, millele võib lisaseade pakkuda ka fantoomtoidet ja võimendust. Peegelkaamera jaoks mõeldud adapterid saab tavaliselt kruvida statiivikeermega peegelkaamera alla, et oleks mugav kasutada:

mic2-saramonic-SR-AX107-3-resized_1024x1024.jpg

Parima mikrofoni ostmiseks soovitan välja selgitada põhilised filmimise kohad ja tingimused ning konsulteerida helitehnikapoes müüjaga. Eestis on nad väga teadlikud ega soovita reeglina kehva valikut.

Kui kaja kummitab

Probleem, mis kipub tihti jääma märkamatuks, on ruumi kaja, mis võib rikkuda kogu salvestuse.

Siin on üks videonäide, kuidas lihtsasti kaja eemaldada:

Kuulake tähelepanelikult algust ja heli erinevust pärast.

Siin on veel üks hea helinäide:

Kuidas käsitsi heli reguleerida?

Käsitsi reguleerimisel tuleb helinivood jälgida vastavatelt indikaatoritelt. Rusikareegel võiks olla selline: laske helinivoo tippudel minna indikaatorite kollaseni, aga mitte punasesse või siis vahemikku 12 kuni 0. Moonutusse läinud heli on võimatu paranda.

Väike õppevideo Canoni peegelkaamera näitel on allpool:

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.