WWW looja Tim Berners-Lee tahab veebi hajutada ja suurkorporatsioonide haardest vabastada

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Sir Tim Berners-Lee. Foto: (CC) Paul Clarke / Wikipedia

1989. aastal kaasaegse veebi ehk WWW loonud teadlane Tim Berners-Lee usub, et praeguseks pole tema loodud süsteem enam piisavalt kaasaegne ja sellepärast tahab ta kogu Interneti detsentraliseerida. Hajutamine lisab rohkem privaatsust ja väldib seda, et kõik meie andmed peavad teatud Interneti sõlmpunkte läbima.

Avatud lähtekoodiga projekt Solid (Social Linked Data) muudab Berners-Lee sõnul radikaalselt senist veebi ülesehitust, mis algselt oli mõeldud hoopis muuks, kui seda praegu kasutatakse. Nüüdseks on oluliseks saanud andmete kuuluvus ja privaatsus. Tema eesmärgiks on anda kasutajatele andmete üle parem kontroll, nii et igaüks saaks ise juhtida seda, kuidas tema andmed liiguvad, mitte et seda teeks mingid kindlad Interneti sõlmpunktid.

Solid pakub reeglid ja raamistiku, mismoodi detsentraliseeritult ja turvaliselt andmeid liigutada, nii et sisu jääks privaatseks.

Algselt oli veeb samuti loodud ilma kindla keskuseta, kus erinevaid saite ühendasid lingid. Kuid nüüd on tekkinud kitsas ring suurettevõtteid, kes kontrollivad väga suurt osa andmetest, mis võrgus liiguvad.

Berners-Leed sundis sellist projekti algatama mitu sündmust, mis puudutasid kasutaja andmete turvalisust veebis. Näiteks häirisid teda Vene häkkerite oletatav rünnak USA presidendivalimistele 2016. aastal, Facebooki 80 miljoni kasutaja andmeleke Cambridge Analyticale ja Facebooki salajased eksperimendid 2012. aastal ligi 700 tuhande kasutaja peal.

Projekt Solid peab võtma veebi suurkorporatsioonidelt tagasi ja andma inimestele, kõlab ettevõtmise üllas eesmärk. Kasutajatele antakse võimalus oma andmete hoidmiseks ükskõik kus kohas kas hajutatult või ühes tükis, ilma et neid sunnitaks seda tegema suurtes serverikeskustes, mis kuuluvad suurkorporatsioonidele. Solid peab muutma suhtumist, et me anname oma andmed mõnele suurele teenusele, et see teenusepakkuja saaks neid andmeid kasutada enda huvides. Üks põhimõtteid uues süsteemis ongi kasutaja vabadus hoida oma andmeid rakendustest eraldi: näiteks kui kasutad Facebooki, siis sinu andmed pole mitte Facebooki käes ettevõtte serveris, vaid kuskil mujal ning sa võid iga hetk otsustada, kes neile ligi pääseb ja kes mitte.

Igaüks saab veebi uueksloomise projektis kaasa lüüa siin. Vaja on nii arendajaid kui testijaid-kasutajaid.

Artikkel ilmus algselt Veebimajutuse blogis.

Märksõnad: ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.