Nutikalt sõnu seadvate keelemudelite aluseks on tegelikult Google’i 2017. aastal välja töötatud transformer-arhitektuur. OpenAI keskendus eelkõige selle nn dekoodriosale, mis on võtmetähtsusega komponent ladusa ja loogilise teksti loomisel. AI-läbimurre saabus 2022. aasta novembris, mil OpenAI tegi avalikkusele kättesaadavaks keelemudeli nimega ChatGPT.
Nüüd on erinevaid mudeleid saada peaaegu lugematult. Võrdlusse jõudsid neist suuremad ja kommertslikumad, mis on ametlikult ka Eestis saadaval. Kõik pakuvad nii tasuta kui tasulisi versioone. Tasuta versioonide kasutusmaht ja kiirus võivad olla piiratud. Kõik tasulised versioonid maksavad umbes 20 eurot kuus, kõrvaldavad suure osa piirangutest ning lisavad rohkem või vähem funktsionaalsust.
Kui olemuselt on kõik keelemudelid sarnased, siis lõppviimistluselt, kasutusmustrilt ja funktsionaalsuselt on erinevused päris suured. ChatGPT on vaieldamatult kõige kuulsam. Oma AI-abiline on olemas nii Google’il kui ka Microsoftil, vastavalt Gemini ja Copilot (viimane põhineb küll OpenAI GPT 4 mudelitel).
See lugu on Geeniuse ja PRO tellijatele.
Logi sisse või vormista tellimus
- Ligipääs seitsme Geeniuse portaali kõikidele artiklitele.
- Ajakirjade Autoleht, Autoleht Ekstra ja Digi artiklite lugemisõigus veebis.
Tellija andmed
Soovid maksta arvega, teha hulgitellimuse või otsid teistsugust tellimust? Kõik tellimisvõimalused leiad siit.
See lugu ilmus ajakirjas Digi nr 237, jaanuar 2025
Kõik selle ajakirja lood