Telia tehnoloogiajuhi sõnul teevad võrguarenduse vaates erinevad operaatorid juba täna koostööd kohtades, kus see kõige suuremat majanduslikku ja keskkonnasäästlikku mõju avaldab. Üsna laialdaselt toimub täna välja ehitatud taristu (mastid, seadmekapid, optikaühendused) ühine kasutamine.
“Teadmata, milline oleks ühise 5G-võrgu ehitamisel täpne ärimudel, oleme seisukohal, et ühe 5G-võrgu rajamine ei ole Eestile parim lahendus,” ütleb ta.
Ka Levikom ei ole ideest vaimustuses
5G-võrgu sageduslubade konkurss on Eestis takerdunud, Levikomi tõttu. Firma leiab, et senise lähenemise asemel, kus jagatakse välja kolm sagedusriba, peaks load panema oksjonile väiksemate plokkidena.
Samas ei ole ka Levikomi juht Peep Põldsamm Tele2 ideest vaimustuses ja ütleb, et see on keeruline teema.
“Kui maailma 2G-, 3G- ja 4G-võrgud on kõik sisuliselt identsed, siis 5G puhul on suureks ja murdeliseks eeliseks see, et seda võrgutehnoloogiat saab oluliselt laiemas skaalas kasutada, kui pelgalt mobiilikõnede ja mobiilinterneti jaoks,” selgitab ta.
Levikom näiteks ei ole üldse otsustanud mobiiliturule minna, kuid vajab hädasti 5G võrgutehnoloogiat enda tänase juhtmeta püsiühenduse teenuse ja väga paljude 5G/IoT-teenuste ja rakenduste jaoks – mõlemat siis mitte kunagi tulevikus, vaid Põldsami sõnul juba eile.