10 suurimat uuendust iOS 10-s, mis just välja tuli

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
ios102.jpg

Apple’i suurim uuendus nende iOS operatsioonisüsteemile– iOS 10 –on teisipäeva õhtust alates kõigile allalaadimiseks kättesaadav.

Uus tarkvara sobib aastaid vanadele telefonidele, kõige vanem toetatud mudel on iPhone 5, varasemad nagu iPhone 4S jäävad sellest ilma. Tahvlitest töötab iOS 10 näiteks iPad Airis, iPad mini 2-s ja uuemates.

Mida uut siis operatsioonisüsteem pakub?

1. Uus lukukuva

See torkab ilmselt esimesena silma. Näiteks äratab telefon ennast automaatselt, kui see vaatamiseks kätte võtta. Seejärel on ekraanil näha kõik teated ja sõnumid. Lisaks sellele toobekraanilt paremale liikuminevälja uue disainiga vidinate paneeli ning vasakule liikumine avab kaamera.

Muuhulgas on see "ravimiks" teise põlvkonna sõrmejäljelugejale, mille puhul inimesed kaebasid, et see tunneb sõrme ja avab telefoni nii kiiresti, et lukukuvalt kella vaadata ei saagi. Nüüd võib telefoni lihtsalt kätte võtta ja nuppu pole vaja puutudagi.

2. Uued teated

Äppidest saabuvaidteateid, näiteks märk uue näiteks sõnumi saabumisest,on samuti muudetud. Esiteks näeb kogu pilt mullilisem välja, teiseks saab neile reageerida otselukuvalt.Kui rakenduse seda toetab, onvõimalik selle teatega tegeledaiPhone’ide survetundlikuleekraanile vajutades. Näiteks saad sõnumile vastata otse lukustusekraanilt, ilma reaalselt rakendust avamata.

Kui tõmmata ekraani ülaservast alla ja vajutada teadete ristile tugevalt (see eeldab iPhone 6s või 7 survetundlikku ekraani), saab ühe ropsuga kõik teadaanded kustutada.

3. Peida eelinstallitud rakendused

On ju tüütu vahtida sedaPodcastide rakenduse ikooni, samas kui ise absoluutselt sellest saateid ei kuula? Nüüd saab kõik eelinstallitud rakendused ära peita ning lahendus toimib samamoodi nagu rakenduste kustutamisel. Tasub tähele panna, et eelinstallitud rakendused päriselt ei kustu, vaid jäävad siiski telefoni. Nüüd saab neid lihtsalt ära peita.

4. Sõnumid

Apple’i sõnumirakendus sai iOS 10 näol ilmselt kõige rohkem uuendusi.Lisatud on saadetud linkide eelvaatamine janäpuga kirjutamine –see tähendab sõrmega ekraani peale joonistamist. Kuni kolm emojit ilmuvad nüüd sõnumivahetuses suurendatuna, inglise keeles trükkides pakub äpp nüüd automaatselt ka mõnede sõnade asendamistemojidega ("love" -> süda). Digital Touch on Apple'i kellast pärit funktsioon, mis laseb saata nii kritseldusi kui ka oma südamerütmi. Sõnumeid saab saata ka eriti efektselt, näiteks plahvatava taustaga.

Aga kõige suurem uuendus on ilmselt App Store'i nupuke, mis lasebki hankidaiMessage’ile laiendusi nagu erinevad kleepsud, krüpteeritud suhtlus võivõimalus maksta otse läbi iMessage’i. Selle käiguga muutub iMessage mõnes mõttes lihtsast, aga primitiivsest sõnumiäpist kirevaks suhtluskanaliks.

5. Siri

Uuendusi saab ka Apple’i virtuaalne assistent Siri. Suurim asi Siri jaoks on ilmselt erinevate kolmandate ehk mitte Apple’i poolt toodetud rakenduste integreerimine. See laseb näiteks Siri kaudu Uberit tellida või Facebook Messengeris sõnumeid saata.

Meil on alust loota, et varsti saab Siril paluda ka Taxify auto tellida.

6.Control Center

Uuendusi on saanud ka ekraani allservast väljalibisevjuhtpaneel, kust Wifit, Bluetoothi ja lennurežiimi aktiveerida saab. Näiteks on seal nüüd 3D Touchi ehk survetundlikkuse tugi, mis lasebikoonile tugevamini vajutades lülitada sisse taskulambi erinevad eredustasemed.

Ent juhtpaneeli saab ka praegusest tuttavast menüüstparemale ja vasakule viibata.Vasakul asub "praegu mängib" paneel, kust näeb muusikapala või raadiosaate infot. Paremal aga nutikodu juhtpaneel, mis ühendub uue äpiga Home.

7. Fotod

Apple’i fotorakendus on samuti uuenenud ning saanud mõned uued nutikad lisad. Näiteks on sellele lisatud näotuvastus, objektituvastus ning automaatne albumite loominekuupäeva või asukoha järgi. Lisaks on tulnud uus “Memories” funktsioon, mis loob automaatselt esitlusi sisust, nagu teeb ka näiteks HTC enda telefonides.

8. Quick Type uuendused

iOS’i põhiline klaviatuur saab iOS 10 juurde näiteks emotikonide soovitamise. Samuti on parandatud ka vastuse soovitusi. Kui nüüd kirjutab keegi “Where are you?” saab enda asukohta jagada. Kahju on, et eesti keele ametlikku tuge see siiski ei saa.

9. Apple Music

Apple Musicu rakendus on siiani olnud suhteliselt kehv. Nüüd on rakendus peaaegu igast küljest ümber tehtud ning idee poolest peaks seda olema nüüd tunduvalt parem ja mugavam kasutada. Lisaks peaks nüüd olema lihtsam avastada uusi laule.

10.Uus viis telefoni avamiseks

Aeg valada nostalgiapisar: algupärase iPhone'i üks ikoonilisemaid liigutusi oli see, et ekraanil sai näpuga vasakult paremale vedada lukunuppu. Nüüd on see kadunud.

Ekraanil näpuga liigutamine enam telefoni ei ava, selle asemel lasebTouch ID telefoni avada sõrmejäljega. Selleks, et telefon lukust lahti teha,tuleb nuppu ka reaalselt vajutada. Õnneks on seda funktsionaalsustvõimalik siiski kavana versiooni peale tagasi muuta.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.