Mäletatavasti oli 1990ndate esimene pool see periood, kui Apple’i legendaardne looja Steve Jobs firmaga seotud ei olnud, ta naases sinna alles 1997. aastal Tegu oli Apple jaoks mõnes mõttes mõõnaperioodiga, kui otsiti võimalusi uueks kasvuks. Muuhulgas alustati tol ajal Maci operatsioonisüsteemi litsentseerimisega teistele arvutitootjatele. Maci kloonid ehk teiste tootjate raudvara Eesti pisikest Maci turgu siiski ei mõjutanud.
Mõõnaperiood Apple’i ajaloos
“Võiks öelda, et toona oli Apple’i jaoks periood, kus aeg-ajalt teatas iga enesest lugupidav suurettevõte, et ostab Apple’i ära,” meenutab Sander Paas, kes pärast Veskimeistrit firmat juhtis. “Aga meie olime Eestis noored ja vaimustunud, me ei tunnetanud, et Apple’l läheb kehvasti. Maci tooted olid kogu aeg head ja meil polnud hirmu, et ühel hetkel enam Apple’it ei pruugi olla.”
Paas räägib, et Maci märksõnad on olnud ikka kasutajamugavus. “Arvuti on kasutaja jaoks, mitte vastupidi.”
Selle renomee tõttu tundsid 90ndatel Macide vastu huvi ka need eraisikutest ostjad, kes võib-olla olid välismaal või tööl Maci kasutanud ja jaksasid endale seda lubada. “Loomeinimesele oli see kindlasti lihtsam kasutada. Raha mõttes oli Mac kallim soetada, aga lihtsam ülal pidada.”
Paasi sõnul oli lõviosa Macide müümise ärist toona kujundajad, reklaamiagentuurid ja -bürood, trükiettevõtted, ent oli ka erandeid.
“Näiteks Tallinna tehnikaülikooli ja Estonian-Airi raamatupidamine toimus alguses Mac-arvutite peal. Mingi aeg levis Eestis raamatupidamistarkvara HansaWorld, mille esimesed versioonid olid tehtud ainult Maci jaoks,” ütleb Paas.