Uus iPhone 16e on väljas: soodsaim Apple’i telefon on nüüd väga kallis

Apple avalikustas uue telefoni.Foto: Apple

Rubriiki toetab

Eile avalikustas Apple iPhone SE mõttelise järje uue nimega iPhone 16e, viidates justkui, et tegemist on iPhone 16 tagasihoidlikuma ning odavama versiooniga. Kuigi värske mudel on tõepoolest tagasihoidlikum, pole see paraku kuigi palju odavam.

Alustame positiivsetest ning silmnähtavatest muudatustest. Nimelt on iPhone 16e-l võrreldes kolme aasta taguse iPhone SE-ga igati uuendatud välimus, mis sarnaneb iPhone 14 omaga: laiad mustad ääred all ja üleval on läinud, nende asemel katab uue mudeli esikülge äärest ääreni ekraan, mille ülaservas on “kulm”. Selle sees on omakorda Face ID näotuvastus, mis on asendanud eelnevalt kodunupu sisse ehitatud Touch ID sõrmejäljelugeja.

Esikülge katab tänapäeva mõttes kompaktne 6,06-tolline OLED-ekraan, mis on võrreldes kallima iPhone 16-ga marginaalselt väiksem, kuid tõenäoliselt endiselt aeglase 60-hertsise värskendussagedusega. Vasakule küljele on Apple paigutanud lisaks helitugevuse nuppudele ka otseteenupu Action.

Uue telefoni sisu on samuti tipptasemel. A18 kiip on laenatud kallimalt vennalt ning võimaldab odavamal mudelil sooritada tehisintellektseid ülesandeid. Muutmälu on 8 GB ning sisemälu on võrreldes iPhone SE-ga kahekordistunud: eelneva 64 GB asemel on salvestusruumi nüüd vähemalt 128 GB.

Lightning-pesa on vastavalt Euroopa Liidu nõudmistele asendunud USB-C-pesaga. Lisaks on Apple esmakordselt paigutanud telefoni sisse oma toodetud modemi, nõnda liigub telefonitootja eemale kolmanda osapoole juppide kasutamisest.

Mõni piinlik puudujääk

Madalama hinna nimel on Apple pidanud tegema ka mõningaid ohverdusi. Näiteks on iPhone 16e-l kahe tagakaamera asemel vaid üks 48-megapiksline sensor, mida Apple kutsub mõistagi kaks ühes kaamerasüsteemiks.

Väga väikese kiirusega 7,5-vatine juhtmevaba laadimine on jäänud iPhone SE-st samaks, kuid kummalise otsusena pole värske telefoni tagaküljel MagSafe’i magneteid, mis tähendab, et magnetite abil kinnituvad lisatarvikud värske mudeliga ei haaku.

Mööda ei saa ka vaadata asjaolust, et võrreldes kallima iPhone 16-ga on odavamal mudelil siiski märgatavalt aegunum välimus. Kuigi areng võrreldes iPhone SE-ga on märgatav ja igati tervitatav, on ka iPhone 14-lt laenatud esikülge ääristavad mustad ääred liiga paksud. Samuti on ülaosas asuv nn kulm möödanik, selle asemel on Apple kallimatel mudelitel hakanud kasutama dünaamilist saart.

Krõbe hind

Asi, millest hea meelega rääkida ei tahaks, on iPhone 16e kõrge alghind. Kui eelnevalt oli iPhone SE tuntud kui Apple’i odavtelefonide seeria, siis nüüd on see tiitel minetatud, kuna uue mudeli alghind on koguni 739 eurot. See on lausa 200-eurone hinnatõus võrreldes kolm aastat tagasi ilmunud iPhone SE-ga.

iPhone 16e hind on lausa nii kõrge, et hinnavahe võrreldes kallima iPhone 16-ga on üsna marginaalne. Nimelt saab sügisel ilmunud iPhone 16 baasmudeli kätte hetkel umbes 870 euro eest, mis on vaid 130 eurot kõrgem hind.

Selle lisatasu eest saab ülilainurkkaamera, 25-vatise kiirusega juhtmevaba laadimise, MagSafe’i magnetid, kaameranupu ning kaasaegsema välimuse. Seega tasuks esialgu säästa pisut raha ning soetada uue iPhone 16e asemel marginaalselt kallim, kuid mitmeski mõttes parem iPhone 16. Viimane säilitab ka oma väärtust märksa paremini, kui on soov kkunagi telefon maha müüa.

739-eurone iPhone 16e on saadaval eeltellimiseks 21. veebruarist, lettidele peaks telefon jõudma 28. veebruarist.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.