Kui 2016. aasta kevadel teatas Midia, mis on tuntud muusikatööstuse uuringufirma, et Tidalil on kõigest miljon kasutajat, tundus asi enam kui kahtlane ning asja asus uurima Norra ajaleht Dagens Næringsliv, kes leidis, et Tidal on sihilikult kuulajanumbreid võltsinud, seda sadades miljonites, saavutades seega olukorra, kus Kanye Westile ja Beyonce’le makstakse rohkem autoritasusid, kui teistele.
Ajaleht sai enda valdusesse kõvaketta, kus on miljardid andmeread Tidali süsteemidest. Kõvakettal leidusid näiteks andmed selle kohta, mis kell millist lugu kuulati ja milline kasutaja mis riigist seda kuulas. Olles lekkest teada saanud, teatas Tidal kiiresti, et andmed on valed. Samas kinnitas DNi kontroll, et ka plaadifirmade andmed vastavad nende käsutuses olevale infole.
Kuulajad ei tea ise asjast midagi
DN läks ja intervjueeris mitut Tidali kasutajat, näidates neile logisid nende kuulamisest. Näiteks kuulas Kopenhaagenis elav Halfdan Nielsen Lemonade albumilt lugusid üle 50 korra. Tema sõnul pole ta seda sugugi teinud. Õigustudeng Washingtonist, Tiare Faatea, kuulas Tidali väitel Beyonce’ albumit 180 korda 24 tunni jooksul, ka tema lükkab väited ümber. Ja numbrid on ka teiste kasutajate puhul, keda DN, külastas sarnased. Sajad korrad esitusi, paljud neist keset ööd.
Peale kasutajate külastamist võttis DN ühendust NTNU-ga ehk Norra tehnikaülikooliga, kus töötavad Norra juhtivad eksperdid küberkuritegude ja andmeturbe alal. NTNU kinnitas peale uurimust oma raportis, mis täispikkuses on alla laetav siit, et Tidal tõepoolest andmeid võltsis ning tegi seda ainult kindlate lugude ja artistide puhul.
Teadlased avastasid logisid uurides, et kõik kasutajad kuulasid suurt hulka lugusid samal ajal, alustades kuulamist täpselt samal sekundil, kell 02:00 ja kell 05:00. Firma kasutas selleks üle 1,3 miljoni päriselt eksisteeriva kasutaja konto. Lisaks kordas ning võimendas Tidal Beyonce albumi puhul kasutajate eksisteerivaid kuulamismustreid.
Suured summad kuulamiste eest
Peale logide uurimist võib öelda, et üsna kindlasti pole tegemist mõne koodiveaga või välise küberrünnakuga Tidali süsteemidesse. Andmete võltsimine tõi kaasa ka rahalise liikumise, mais ja aprillis maksis Tidal Sony plaadifirmale üle 3,3 miljoni euro, sellest 2,17 miljonit eurot moodustas tulu, mis saadi Beyonce’ Lemonade albumist.