Kuus võimalust, kuidas palavaga oma sülearvuti ülekuumenemist ära hoida

Tavaliselt hästi töötaval sülearvutil kipuvad kuumade ilmadega saabuma ootamatud kokkujooksmised ja masin võib muutuda aeglasemaks. Üks põhiline põhjus on ülekuumenemine. Õnneks on selle vastu rohtu – mõned lahendused on lihtsad ja ei nõua mingit investeeringut, mõne (tasulise) lahendusega aga saad efektiivsema jahutuse ka siis, kui tahad tõsisemalt mänge mängida.

Siin on mõned võimalused, mis aitavad sülearvutil ülekuumenemise vastu võidelda.

Väldi pehmeid pindasid

Kui palavas toas võib tunduda hea mõte kuskile diivanile külitada ja arvutiga seal tööd jätkata, siis protsessori jaoks ei ole see hea lahendus. Kui arvuti korpuse vastas on soojust hästi hoidev riidest kate, siis soodustab see kiiremat kuumenemist, pehmel padjal võivad aga jahutusventilaatori ribid samuti kinni kaetud saada.

Esimene lahendus ülekuumenemise vältimiseks on sülearvutile võimalikult hea õhu liikuvuse tagamine. Selleks hoia masinat kõval pinnal (laual) või tõsta arvuti põhi ühest servast mõne toe (näiteks raamatu) abil lauapinnast natuke kõrgemale, et õhk ka põhja alt paremini läbi käiks.

Ära hoia sülearvutit süles

Süles hoides on arvuti samuti n-ö pehmel pinnal ja lisaks soojendab inimese kehasoojus täiendavalt sülearvuti põhja, raskendades jahutamist.

Kasuta sülearvutialuseid

Samm arvutit toetavast paksust raamatust edasi on arvutipoest sülearvutialuse ostmine. Sellel on tavaliselt reguleeritavad jalad ja seadistatav kalle, nii et saad hästi asendit reguleerida ja endale kõige ergonoomilisema töökoha valmis sättida. Alus aitab õhul arvuti põhja alt paremini läbi liikuda.

Veel parem kuumalaine tingimustes on aga lisaventilaatoriga arvutialus. Sellistel on tavaliselt ka USB pessa käiv pistik, mis USB pordist ventilaatorite jaoks energiat võtab ning masinat efektiivsemalt jahutab. Kui ei taha arvutit sellega täiendavalt koormata, kasuta aluse toitmiseks näiteks mobiililaadijat.

Puhasta arvuti sisemus tolmust

Suvel võib selguda vajadus sülearvuti sisemus tolmust puhastada. Aja jooksul on ventilaatorisse ja masina sisemusse tolmu kogunenud, mis samuti hästi soojust hoiab ning vähendab jahutuse efektiivsust.

Kuna uuemate sülearvutite ise lahti võtmine pole tavakasutaja jaoks enam alati ohutu, siis võiks mõnes arvutitöökojas lasta süleri sisemuse tolmust ära puhastada. Ise saab aga arvutit avamata seda puhustada näiteks suruõhuballooni abiga. Võiks üle vaadata, kas ventilaatori sissevõtuavadest paistab tolmu ja mustust ning erinevate nurkade alt see sealt välja ajada.

Hoia arvuti ümbrus puhas

Lisaks kõval pinnal (näiteks laual) töötamisele aitab kaasa ka laua korras hoidmine, et õhk saaks vabalt toas liikuda ja arvutit paremini jahutada. Kui sülearvuti ümber on liiga palju asju, peab ventilaator rohkem tööd tegema, sest jahutatav õhk põrkub arvuti kõrval olevatele asjadele, vähendades jahutuse efektiivsust.

Jälgi arvuti protsessori temperatuuri ja ära lase sel tõusta

Lihtne on öelda, et protsessori temperatuuril ei tohi lasta tõusta, keerulisem on aga seda temperatuuri all hoida. Protsessori temperatuuri Windowsis niisama lihtsalt ei näe, arvuti püsivarast selle küll leiab, aga siis tuleb töö katkestada ja startida masin BIOS-i režiimi. Siiski on olemas mitmesugused diagnostikaprogrammid, mis oskavad selle info kasutajale välja võluda, näiteks HWinfo. Kuigi igal protsessoril on tavaliselt kindlad soovitused ohutuks temperatuurivahemikuks, on üldine reegel selline, et alla 60 kraadi võiks korras olla, üle 70 või üle 80 kraadi on aga juba tavaliselt liiga kuum ja võiks täiendava jahutamise peale mõelda.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.