Teadus ja tulevik

Arvutid otsustavad, milliseid riideid sa kannad ja kas su kallis käekott on originaal või koopia

Moejoonis kleidist ja sellega kokku sobivatest toodetest
Allikas: Vue.ai

Rubriiki toetab

Kujutan ette seda väsinud ohet, mis lugeja peast läbi käib kui ette laeb järjekordne artikkel, mille keskseks teemaks on tehisintellekt. Neid artikleid on palju, kuid põhjusega.

Elame põneval ajastul, mil meie teadmised ja arvutusvõimsus võimaldavad luua väga huvitavaid algoritme ning lahendada probleeme, mille puhul ei osatud varasemalt ette kujutada, et need võiksid arvutite võimetele kohased olla.

Näiteks tundus veel 10 aastat tagasi absurdne küsida arvutilt riietuse osas juhtnööre. Täna on see aga muutumas. Moemaailm on väga huvitatud tehisintellektist ja otsib selle abil vastuseid mitmetele olulistele küsimustele.

Mida täna selga panna?

Kiirmoe kohutavalt kiire levik on tekitanud mitmeid probleeme. Inimesed ostavad järjest rohkem madala kvaliteediga riideid, mida toodetakse küsitavates tingimustes ja mida kantakse vahel vaid mõned korrad.

Kuigi need probleemid vajavad omaette lahendusi, on kiirmood loonud ka olulise komistuskoha tarbijatele ja müüjatele – aina kasvavate valikutega maailmas on kliendil järjest keerulisem just neid õigeid riideid leida.

Nagu mujal klienditeeninduses on ka rõivakaubanduses tihti kliendi esimeseks kontaktiks täna arvuti. Küsimustele vastavad vestlusrobotid ja poes jalutamise asemel rullitakse veebilehtedel ning mobiilirakendustes. Õige rõivaeseme leidmiseks on appi võetud ka visuaalne otsing.

Näiteks võimaldavad mitmed veebipoed, nende seas Suurbritannia gigant ASOS, teha pilti meeldivatest kingadest ja leida nende valikust sarnased ka endale.

Põnevat tehnoloogiaid arendab ka iduettevõte Vue.ai, kes pakub rõivabrändidele ja -poodidele erinevaid lahendusi oma toodete paremaks esitlemiseks. Üks nende põnevamaid lahendusi kaotab vajaduse pildistada rõivaid professionaalses stuudios modellide seljas.

Rõivast tuleb pildistada lihtsalt siledal pinnal ja arvuti genereerib selle virtuaalse modelli selga. Sedasi saab kergesti näha rõivaid erineva kehatüübi ja nahavärviga inimeste seljas.

Arvuti võtab disaineri töö

Ka Amazon on rõivaste maailma endale väga oluliseks fookuseks võtnud. Sel aastal lisasid nad oma Echo nimelisele virtuaalsele abilisele kaamerad, et anda kasutajatele riietumise osas soovitusi. Echo Look ei olnud küll nende kõige populaarsem toode, kuid oluline märk sellest, kuhu firma liigub. Tootes olnud Style Check tehnoloogia võimaldas kasutajal oma kostüümidest pilte teha ja aitas valida, milline neist kõige paremini sobib.

Amazon ei piirdu ainult stiilisoovitustega. San Fransiscos asetsev Amazoni uurimiskeskus Lab126 on loonud algoritmi, mis analüüsib moefotosid ja loob nende põhjal uusi disaine. Lähenemine ei ole veel väga keerukas ja ei pretendeeri kuldnõelale aga see on algus.

Amazoni moedisainer põhineb kahel närvivõrgul, mis töötavad koos, et andmeid tõhusamalt analüüsida – üks loob uusi kandidaate ja teine hindab neid. Sellist lähenemist kutsutakse vastandgeneratiivseks võrguks (Generative Adversarial Network ehk GAN) ja sama tehnoloogiat kasutab ka Vue.ai, et rõivaid erinevate kehatüüpide peale kleepida.

Võltsitud kaupade äratundmine

Tehisintellekti püütakse kasutada ka moemaailmas lokkava varimajanduse piiramiseks. Iduettevõte Entrupy kasutab nutikaid algoritme, et teha vahet kalliste brändide toodetel ja nende võltsitud koopiatel.

Algoritm analüüsib mikroskoobi pilte toote erinevatest nüanssidest (tekstuud, kontrast, topoloogia, geomeetria, niitide arv jne) ja võrdleb seda originaaliga tuvastades kõrvalekalduvused. Pidevalt andmeid kogudes muutub see aina täpsemaks ja firma sõnul toimib nende lähenemine edukalt 98.5% kordadest.

Sarnaselt teistele valdkondadele on tehisintellekti arendus moemaailmas alles lapsekingades ja uusi kasutusvõimalusi leitakse pidevalt juurde.

Täna ei võistle arvutid veel tippstilistide ja -disaineritega aga see polegi oluline. Digitaalsed assistendid on aina kergemini kättesaadavad ja paljud suurfirmad panustava sellele, et ühel päeval abistavad need meid ka rõivaste valikul.

Selles rubriigis vahendame maailma teadusuudiseid, tulevikuvaateid ning oma kõige põnevamaid tegemisi.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.